درمان انحراف ستون فقرات
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بيماريهای ارتوپدی دست / شایعترین علل درد شانه و کتف

شایعترین علل درد شانه و کتف

مفصل شانه متحرک‌ترین مفصل بدن است، به همین دلیل درد مفصل شانه شایع‌ترین مشکل اسکلتی عضلانی است. چون دامنه حرکتی شانه بسیار بالا است، این مفصل همواره در معرض آسیب‌دیدگی قرار دارد. آسیب ممکن است در رباط، بورس یا تاندون‌های اطراف شانه، رباط، غضروف، مینیسک و استخوان‌های این مفصل رخ دهد. آسیب دیدن یا بیماری مفصل شانه باعث درد شانه و کتف می‌شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

درد شانه ممکن است موضعی باشد یا در ناحیه‌های اطراف شانه نیز منتشر شود و ممکن است تنها تا چند هفته، یا چند سال ادامه داشته باشد. اگر علت درد شانه و کتف به موقع تشخیص داده و درمان شود، اغلب ممکن است به برطرف کردن یا کاهش چشمگیر درد در شانه کمک کند. این دردها با اقدام‌های محافظه کارانه قابل پیشگیری و درمان می‌باشد و در نهایت مستلزم تشخیص و درمان پزشکی شود.

علت درد شانه و کتف

درد شانه یک مشکل شایع با دلایل مختلف متعددی است که شامل موارد زیر می شوند:

شانه یخ زده

شانه منجمد یا شانه یخ زده گاهی با نام کپسولیت چسبنده شانه نیز شناخته می شود. این شرایطی است که در آن یک شانه دردناک و خشک می شود. علائم معمولاً بدون درمان از بین می روند؛ اما ممکن است این بیماری تا 2-3 سال به طول انجامد.

اختلالات روتاتور کاف

روتاتور کاف گروهی از ماهیچه ها و تاندون ها می باشد که مفصل شانه را احاطه کرده و به ثبات آن کمک می کند. اختلالات روتاتور کاف یکی از شایع ترین دلایل درد شانه است. اکثر افراد با موفقیت درمان می شوند و به بهبودی کامل دست می یابند.

ضربه (تروما)

 1. شکستگی استخوان ، مانند شکستگی استخوان فوقانی بازو (هومروس) یا یک شکستگی ترقوه (کلاویکل).
 2. آسیب دیدگی بافت نرم مانند آسیب به رباط ، تاندون یا عضله‌ی اطراف مفصل شانه. این عارضه ممکن است به طرق مختلف ایجاد شود ، مانند آسیب ورزشی ، سانحه ی رانندگی یا یک فشار روی شانه به خاطر بلند کردن یا حمل جسم سنگین.

دررفتگی شانه

این بدان معنی است که توپی مفصل از حفره و جای خود خارج شده است.

همچنین بخوانید: درد كتف و شانه

درد ارجاعی

این به معنی دردی است که در اثر مشکلی در جایی دیگر از بدن ایجاد می شود اما به دلیل مسیرهای عصبی در شانه احساس می شود. گردن شایع ترین منبع بروز دردهای ارجاعی است. گاهی اوقات ممکن است دردی که در شانه احساس میشود، منبع آن قلب یا دیافراگم (ماهیچه ای که ناحیه قفسه سینه شما را از ناحیه شکم جدا می کند) باشد. یک مشکل در ناحیه شکم می تواند باعث تحریک دیافراگم شود که گاهی اوقات میتواند در شانه احساس شود. در چنین مواردی معمولاً در ناحیه شکم نیز درد وجود دارد. به همین صورت اگر مشکل در ناحیه قفسه سینه شروع شود ، معمولاً به همراه درد شانه، درد قفسه سینه نیز وجود خواهد داشت.

آرتروز

پلی‌میالژی‌ روماتیكا یا آرتریت‌ گیجگاهی

این وضعیتی است که باعث بروز درد ، خشکی، سوزش و حساسیت در عضلات بزرگ ، در اطراف شانه ها، بازوها و باسن می شود.

بی ثباتی یا ناپایداری شانه

شانه به این دلیل ناپایدار می شود که مفصل استخوان ها را نزدیک به هم نگه نمیدارد. استخوان بازویی (هومروس) غالباً از جای خود بیرون میزند.

شایعترین علل درد شانه و کتف

علائم درد شانه و کتف

درد کتف و شانه از نظر شدت می تواند ملایم تا شدید باشد. در این حالت با توجه به علت درد شانه، سایر علائم احتمالی مربوط به این مشکل شامل موارد زیر هستند:

 1. احساس غیر عادی بودن شانه مثل بی حسی، احساس سوزش و سردی
 2. تغییر شکل
 3. تغییر رنگ یا کبودی
 4. ورم و التهاب
 5. ضعیف شدن

در بعضی موارد، تشخیص درد شانه از درد گردن دشوار است و این درد می تواند در ناحیه بازو و دست ها نیز احساس شود. این نوع درد معمولاً با اعصاب گردن (که به آنها اعصاب رادیکولوپاتی گردن گفته می شود) ارتباط دارد، اما امکان ایجاد این درد در نتیجه بعضی انواع آسیب دیدگی های شانه همچون ناپایداری، در رفتگی یا نیم در رفتگی نیز وجود دارد.

آزمایشات درد شانه و کتف

ممکن است که پزشک شما آزمایشات خاصی را برای شناسایی دلیل درد و دیگر مشکلات تجویز کند.

 1. اشعه x: این تصاویر هرگونه صدمه به استخوان تشکیل دهنده مفصل شانه شما را نمایش خواهد دارد.
 2. عکسبرداری مغناطیسی (MRI) و اولتراسوند: این نوع عکسبرداری ها، اطلاعات بهتری درباره بافت نرم را ارائه می دهند. ام آر آی می تواند به پزشک شما کمک کند تا صدمات به رشته ها و تاندون های دور مفصل شانه شما را شناسایی کند.
 3. سی تی اسکن: این دستگاه، تلفیقی از اشعه x وتکنولوژی رایانه است تا تصویر بهتری از استخوان های ناحیه شانه ارائه شود.
 4. تحقیقات الکتریکی: (Electrical studies) ممکن است پزشک شما آزمایشی مانند EMG را تجویز کند تا عملکرد اعصاب شما ارزیابی شود.
 5. Arthrogram: در طول آزمایش ایکس ری، مواد رنگی به شانه تزریق می شود تا مفصل و بافتها و تاندون های اطراف آن بهتر نمایش داده شود. ممکن است این آزمایش با ام آر آی تلفیق شود.
 6. آرتروسکوپی (Arthroscopy): در این پروسه جراحی، پزشک با دوربین فایبر اپتیکی به شانه شما نگاهی می اندازد و آرتروسکوپی می تواند صدمات بافتی که در آزمایشات فیزیکی و ایکس ری و دیگر آزمایشات دیده نمی شود را شناسایی کند. به علاوه کمک بزرگی به یافتن منبع درد میکند تا شاید بتوان از آرتروسکوپی برای رفع مشکل استفاده کرد.

زمان مراجعه به پزشک

اگر درد شانه با مشکل در تنفس یا درد قفسه سینه همراه باشد، می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی باشد. در صورت وجود این علائم، باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید. همچنین در صورتی که دلیل درد شانه ناشی از آسیب و وارد شدن تروما باشد، باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.از دیگری مواردی، که در صورت وجود آنها، باید فوراً به پزشک مراجعه کرد، می‌توان موارد زیر را نام برد:

پیشگیری از درد در شانه و کتف

اقدامات زیر می تواند به پیشگیری از درد شانه کمک کند:

انواع روش‌های درمان شانه درد

درمان دارویی

مانند بسیاری از مشکلات اسکلتی عضلانی با مراجعه به پزشک، طیفی از داروهای ضدالتهابی و مسکن برای شما تجویز می‌شود. داروهای ضدالتهابی دو نوع هستند که عبارتند از:

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی داروهایی هستند که التهاب، درد و تب را کاهش می‌دهند. این داروها از جمله پرمصرف‌ترین داروهایی هستند که برای درمان بیماری‌ها و عوارض مختلف تجویز می‌شوند و شامل موارد زیر است:

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی عموما به شکل خوراکی (قرص یا کپسول) همراه با غذا مصرف می‌شوند. انواع تزریقی این داروها در ایران موجود است؛ ولی برای بیماری‌های مزمن و مصرف روزانه طولانی مدت، نوع تزریقی این داروها توصیه نمی‌شود. بعضی از این داروها به شکل ژل و کرم یا پماد موضعی نیز وجود دارند.

فیزیوتراپی و درمان شانه درد

فیزیوتراپی یکی از روش‌های غیرتهاجمی در درمان شانه درد است که با استفاده از روش‌های فیزیکی و روش‌های دستی به کاهش درد، افزایش دامنه حرکتی، ترمیم، کاهش التهاب، کشش عضلات سفت و کوتاه شده و تقویت عضلات ضعیف شده و بهبود ریتم حرکتی شانه کمک می‌کند. روش‌های فیزیکی که در فیزیوتراپی شانه استفاده می‌شود عبارتند از:

لیزر درمانی

لیزر برای کاهش التهاب، ترمیم و تسریع پروسه بهبودی و افزایش مویرگ‌سازی و افزایش گردش خون و کاهش بسیاری از دردهای شانه مانند پارگی و کشیدگی تاندون‌ها، التهاب تاندون‌ها استفاده می‌شود.

 آدرس صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

مگنت درمانی یا مغناطیس درمانی

باعث تحریک رشد و ترمیم، کاهش التهاب و تورم بافت‌های عضله، لیگامان، تاندون و استخوان‌ها و اعصاب می‌شود. همچنین با افزایش میزان هورمون اندورفین به کاهش درد کمک می‌کند. مگنت درمانی در درمان شکستگی‌های جوش نخورده شانه هم استفاده می‌شود.

تکار تراپی

تکارتراپی باعث بهبود جریان لنف و خون می‌شود و افزایش گرمای عمقی در بافت‌ها سرعت متابولیسم و بازسازی بافت‌های عضلانی، تاندون‌ها، لیگامان‌ها، بافت‌های همبند و استخوان‌های آسیب دیده را افزایش می‌دهد و باعث تحریک آزادسازی هورمون‌های تسکین دهنده درد می‌شود و همچنین باعث کاهش ادم و تورم، افزایش اکسیژن و انرژی در بافت‌های آسیب دیده، افزایش دامنه حرکتی مفاصل، کاهش دوره نقاهت می‌شود.

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند با ایجاد گرمای عمقی باعث افزایش متابولیسم و فعالیت سلولی می‌شود، بنابراین سرعت روند ترمیم را بالا می‌برد. همچنین افزایش حرارت بافت‌ها باعث کاهش درد و اسپاسم می‌شود. همچنین گرمای تولیدی با افزایش انعطاف‌پذیری کلاژن بافت‌ها، بر روی خشکی مفصلی و چسبندگی‌های لیگامانی و کپسولی نیز تاثیر می‌گذارد.

تحریکات الکتریکی

جریان‌هایی هستند که با هدف کاهش درد و اسپاسم عضلانی اعمال می‌شوند. همچنین نوعی از تحریکات الکتریکی با هدف افزایش قدرت عضلانی و باز آموزی عصبی عضلانی هم استفاده می‌شوند. این جریان‌ها باعث جلوگیری از تحلیل رفتن عضله و همچنین باز سازی فیبرهای عضلانی می‌شوند.

سوزن خشک یا درای نیدلینگ

سوزن خشک باعث تحریک کلاژن‌سازی و پروتئین‌سازی برای ترمیم می‌شود. علاوه بر این باعث تحریک ترشح هورمون‌های ضد درد طبیعی اندورفین و انکفالین می‌شود. سوزن خشک در شانه برای درمان مشکلات بافت نرم مانند التهاب، تاندونیت، انقباضات و گرفتگی‌های عضلانی و تریگر پوینت به کاربرده می‌شود.

گرما یا سرما درمانی

در آسیب‌های حاد، یخ انتخاب بهتری نسبت به گرما است. به خصوص در حدود سه روز اول، یخ، درد را بی‌حس می‌کند و باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شود که به کاهش تورم کمک می‌کند. هر ۴ تا ۶ ساعت فقط به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کیسه یخ در داخل حوله یا پارچه بر روی ناحیه بگذارید.
پس از ۳ روز اول، گرما می‌تواند مزیت بهتری برای درد مزمن و التهاب باشد. گرما باعث افزایش جریان خون در محل آسیب می‌شود، که به بهبودی کمک می‌کند. گرما همچنین باعث شل شدن عضلات می‌شود، که باعث تسکین درد می‌شود. البته علاوه بر حاد و مزمن بودن در استفاده از گرما درمانی باید به سابقه سایر بیماری‌ها هم توجه شود.

سی پی ام CPM

دستگاه سی پی ام دستگاهی است که دامنه حرکتی مفصل را به صورت غیر فعال در دامنه تعیین شده توسط فیزیوتراپیست با حرکت تکراری و با سرعت مشخص حرکت می‌دهد.

شاک ویو درمانی

شاک ویو درمانی در مشکل شانه یخ زده یا فروزن شولدر، تاندونیت شانه و کلسیفیت شانه، گرفتگی‌های شانه و نقاط ماشه‌ای یا تریگر پوینت‌ها در عضلات شانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاک ویو درمانی با افزایش جریان خون و مویرگ‌سازی در مناطق آسیب دیده، روند بهبودی را تحریک می‌کند و باعث تسریع در بهبودی می‌شود و اغلب منجر به تسکین سریع درد می‌شود. همچنین به کاهش التهاب مزمن کمک می‌کند، کلاژن را تحریک می‌کند، و نیز باعث تجزیه رسوبات کلسیم می‌شود.

درمان‌های دستی فیزیوتراپی

مانند سایر مشکلات اسکلتی عضلانی، درمان‌های دستی فیزیوتراپی مهمترین بخش درمان است و فیزیوتراپیست با توجه به مشکل خاص شما تصمیم می‌گیرد که کدام تکنیک دستی مرتبط با فیزیوتراپی شانه را برای درمان شما بکار ببرد.

تزریق

در صورتی که مشکل شانه با درمان‌های غیرتهاجمی دارویی و فیزیوتراپی درمان نشود، بنا به تشخیص پزشک متخصص از درمان‌های کم تهاجمی مانند تزریق یا اوزون درمانی برای مشکل شانه شما استفاده می‌شود. در این روش از تزریق کورتیزون برای درمان مشکل شما استفاده می‌شود. کورتون‌ها، داروهای ضد التهاب و ضد درد قوی هستند که تورم و التهاب را کاهش می‌دهند؛ اما استفاده زیاد از آنها باعث ضعف عضلات و تاندون‌ها می‌شود.
دسته دوم داروهای تزریقی داروهای هیالورونان‌ها هستند که ضد درد، ضدالتهاب و دارای اثرات تحریک تولید مایع سینوویال مفصلی هستند، لذا می‌توانند به عنوان لوبریکاتورهای مفصلی استفاده شوند.
علاوه بر این داروها اوزون تراپی یا تزریق اوزون هم برای کاهش دردهای شانه، پارگی تاندون‌های (روتاتوركاف)، ساییدگی یا آرتروز شانه و افزایش ترمیم غضروف مفصلی یا تاندون‌ها استفاده می‌شود.

جراحی

جراحی به عنوان خط آخر درمانی روشی پرهزینه و تهاجمی برای درمان مشکلات شانه است. تمام تلاش پزشک متخصص و فیزیوتراپیست باید بر این باشد که بیمار از درمان‌های غیرتهاجمی نتیجه کافی بگیرد؛ اما در مواردی مانند دررفتگی‌های مکرر، شکستگی‌ها، پارگی‌های کامل غضروف شانه یا پارگی کامل عضلات و پارگی کامل تاندون، پزشک مجبور به جراحی است. جراحی ممکن است به صورت باز یا آرتروسکوپیک انجام شود.

جراحی آرتروسکوپیک

ترجیح اولیه این است که جراحی آرتروسکوپیک باشد؛ چون هم سرپایی است و هم عوارض کمتری دارد. در این جراحی دستگاهی نازک شبیه به مداد برش‌هایی کوچک در سطح شانه ایجاد کرده و لنز و دوربین‌ها را به داخل می‌فرستد. پزشک با دوربین‌های وارد شده داخل شانه را بررسی کرده و مشکل را تشخیص می‌دهد.

جراحی باز

در مواردی که تشخیص مشکل با روش آرتروسکوپیک امکان پذیر نباشد، روش جراحی باز استفاده می‌شود. معمولاً روش جراحی باز برای درمان پارگی‌های بزرگ تاندون‌ها است. مشکلات تومورهای مفصل شانه، تعویض مفصل شانه، پارگی‌های کپسول شانه و آسیب‌های عصب تنها با این روش قابل درمان است.

برای آشنایی با کاربردهای کفش طب کودکان کلیک کنید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ملت فینگر اسپلینت چیست و چه کاربردی دارد؟ملت فینگر اسپلینت چیست و چه کاربردی دارد؟

درمان انگشت چکشی یا مالت فینگر بسیار حائز اهمیت است و در صورت عدم درمان باعث بدشکلی انگشتان شده و محدودیت حرکتی ایجاد می کند. ... ادامه مطلب

درمان سر درد عصبی و میگرن در کلینیک طب فیزیکیدرمان سر درد عصبی و میگرن در کلینیک طب فیزیکی

میگرن یک بیماری عصبی شایع است که باعث علائم مختلفی می شود، به ویژه سردرد ضربان دار در یک طرف سر. تحقیقات نشان می دهد که این بیماری ششمین بیماری ناتوان ... ادامه مطلب

کاربرد نحوه پوشیدن و نگهداری از بریس پی تی بی PTBکاربرد نحوه پوشیدن و نگهداری از بریس پی تی بی PTB

بریس PTB نوعی بریس از جنس پلاستیک با پایه های فلزی می باشد که جهت خنثی کردن وزن وارد بر اجزای مختلف پا استفاده می شود. ... ادامه مطلب

علت سوزش، داغ شدن و درد انگشت شست پا چیست؟علت سوزش، داغ شدن و درد انگشت شست پا چیست؟

درد شست پا موقعیتی نسبتاً شایع است که افراد زیادی را تحت تأثیر قرار می‌ دهد. این موضوع اهمیت دارد که به کوچکترین درد در انگشتان پا توجه کنیم ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465