پلی کلینیک دکتر فروغ
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / کمر درد / علت کمردرد زنان بعد از نزديكی،پیشگیری از کمردرد ناشی از سکس در زنان

علت کمردرد زنان بعد از نزديكی،پیشگیری از کمردرد ناشی از سکس در زنان

به انجام هر عملی که باعث تحریک جنسی توسط شخصی دیگری شود، رابطه جنسی میگویند که برخی از اوقات به علت رعایت نکردن برخی نکات، باعث ایجاد یک رابطه دردناک شود و این موضوع مانعی برای رابطه های بعدی خواهد شد. یکی از شکایت زنان بعد از رابطه جنسی، احساس درد در کمر است که می‌تواند آزار دهنده باشد و باعث کاهش میل جنسی شود. گاهی این درد بلافاصله بعد از نزدیکی احساس می‌شود؛ ولی در بعضی از موارد هم زنان هنگامی که در حال برقراری رابطه جنسی هستند، کمر درد دارند.

بدیهی است که محدودیت‌های ناشی از کمردرد زنان بعد از نزدیکی باعث ایجاد استرس شود و به یک رابطه آسیب برساند. اثرات منفی که درد در زندگی جنسی زوجین ایجاد می‌کند، گاهی اوقات می‌تواند به جنبه‌های دیگر رابطه نیز سرایت کند، بنابراین اگر هر کدام از روش‌های پیشگیری برای کاهش کمر دردهای شما کار ساز نبودند، بهتر است حتماً به پزشک مراجعه کنید. در بیشتر موارد، کمر درد پس از رابطه جنسی خفیف و موقتی بوده و بدون درمان برطرف می‌شود. در بعضی از موارد یک تجویز دارویی ساده یا بعضی از تمرین های کششی و تقویتی مخصوص کمر می‌تواند بهبود چشمگیری در وضعیتتان ایجاد کند.

آنچه در این مطلب میخوانید

علت کمردرد زنان بعد از نزديكی

به طور کلی، علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  1. سابقه درد کمر
  2. ضعف عضلات کمر
  3. موقعیت نامناسب برای برقراری رابطه جنسی
  4. برقراری رابطه جنسی در مکان مناسب
  5. رابطه جنسی خشن
  6. فشار عضلانی
  7. عفونت ادراری

زمان مراجعه به پزشک

در صورتی که کمر درد بعد از رابطه جنسی با علائم دیگری نیز همراه باشد فرد باید با یک پزشک مشاوره کند. از جمله این علائم عبارتند از:

نحوه برقراری رابطه جنسی در صورت ابتلا به کمر درد و دیسک کمر زنان

استفاده از بالش‌ها و حوله‌ها

حوله یا بالش را می‌توان از روش‌های مختلفی برای ایجاد راحتی در طول رابطه جنسی و جلوگیری از کمردرد استفاده کرد. به‌عنوان مثال برخی افراد متوجه می‌شوند که استفاده از بالش یا حوله‌های تاشده باعث حمایت زانوها و سر می‌شود و فشار کمر در طول رابطه جنسی را کاهش می‌دهد. برای مردان و زنان مبتلا به درد پایین کمر استفاده از حوله یا بالش تاشده زیر زانو می‌تواند ناراحتی کمر را از بین ببرد. قرار دادن حوله یا بالش زیر باسن زن در پوزیشن های خاص باعث بالا آمدن باسن شود و به مردان مبتلا به کمردرد کمک می‌کند؛ زیرا نیازی به خم شدن زیاد ندارند.

پوزیشن Side by Side

در این موقعیت هردو نفر در کنار یکدیگر به پهلو و طوری که صورت‌هایشان روبه‌روی هم باشد دراز می‌کشند. زن پای رویی را بلند می‌کند تا همسرش بتواند آلت تناسلی خود را وارد کند. این پوزیشن بسیار صمیمی است که در آن بوسیدن و بغل کردن بیشتر از برخی پوزیشن های جنسی دیگر امکان‌پذیر است. همچنین ازآنجایی‌که هیچ‌کس وزن دیگری را تحمل نمی‌کند به کمر فشاری وارد نمی‌شود.

علت کمردرد زنان بعد از نزديكی

پوزیشن spooning

در این موقعیت زن به پهلو و پشت به مرد قرار می‌گیرد و شریکش از پشت نزدیکی را انجام می‌دهد. این نیز پوزیشنی بسیار صمیمی است و گفته می‌شود که زاویه ایجاد شده نه‌تنها برای افراد مبتلا به کمردرد خطر کمتری دارد بلکه برای تحریک غدد گاستروستیک و غده پروستات نیز مفید است.

پوزیشن Adapted Missionary

برخی زنان مبتلا به کمردرد ممکن است متوجه شوند که زمانی که پاها را به سمت سینه خود خم می‌کنند درد کمر کاهش می‌یابد. قرار دادن بالش هم می‌تواند فشار روی کمر را کاهش دهد.

یکی از پوزیشن هایی که مرد دارای کمر درد می‌تواند امتحان کند قرار دادن بالش یا حوله‌ی تاشده زیر کمر و نشستن یا دراز کشیدن زن روی مرد می‌باشد. به این ترتیب مرد نباید از عضلات کمر خود در طول نزدیکی استفاده کند.

یکی از بهترین پوزیشن های رابطه جنسی برای افراد مبتلا به مشکلات کمر استفاده از صندلی در طول رابطه جنسی است. پشتی صندلی می‌تواند تکیه‌گاه باشد.

پیشگیری از کمردرد ناشی از سکس در زنان

درمان کمردرد در زنان بعد از رابطه جنسی

به اندازه کافی استراحت کنید.

اگر هنگام فعالیت جنسی با همسرتان دچار کمر درد شدید، ممکن است تنها کاری که لازم است برای بهبود آن انجام دهید استراحت مناسب باشد تا بدن التیام پیدا کرده و به روند طبیعی خود بازگردد. بسیاری از افرادی که دچار کمردرد می‌شوند، با چند روز استراحت کردن در خانه، بهتر می‌شوند. شما می‌توانید برای مدت بسیار کوتاهی در تخت استراحت کنید (بخوابید)، مثلاً برای حدود 3 روز، اما نه برای مدتی طولانی‌تر. چرا که طی این مدت، عضلات بی تحرک می‎مانند و این مسئله ممکن است به جای حل کردن مشکل، وضعیت را بدتر کند. شما می‌توانید کمی تحرک داشته باشید و بعضی حرکات جزئی را انجام دهید این کار برای شما مفید است و کمک می‌کند تا از کمردرد خلاص شده و بدنتان همچنان متناسب و سالم بماند.

استفاده از گرما

شما می‌توانید یک کیف آب جوش را در چند لایه حوله بپیچید و آن را روی محلی که نیاز به درمان دارد قرار دهید. گرمایی که از این طریق به اندام‌ها می‌رسد چندین مزیت مهم دارد: باعث شل شدن بافت‌ها ماهیچه‌هایی که دچار گرفتگی هستند می‌شود، باعث کاهش درد ناشی از کشش عضلانی یا اسپاسم می‌شود، همچنین باعث گشاد شدن رگ‌ها شده و بدین شکل جریان خون را در ناحیه تحت درمان افزایش می‌دهد. استفاده از گرما اغلب برای بیماران مبتلا به کشیدگی عضلانی، اسپاسم یا آرتریت مفید است.

استفاده از سرما

بسته‌ها یا پک‌های سرمادرمانی حاوی یک ژل منجمد هستند که فیزیوتراپیست‌ها از آنها برای معالجه مناطقی که دچار درد و التهاب شده‌اند استفاده می‌کنند. برای استفاده از پک سرما درمانی پس از خارج کردن از فریزر آن را در یک حوله مرطوب پیچیده و مستقیماً روی ناحیه‌ای که نیاز به درمان دارد قرار می‌دهند. سرمایی که به پوست، ماهیچه‌ها و بافت بیمار منتقل می‌شود اثرات مفیدی دارد. سرما باعث انقباض عروق خونی در منطقه تحت درمان شده و این امر باعث کاهش التهاب در آن ناحیه می‌شود. با کاهش التهاب، درد و تورم کاهش می‌یابد.

داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه به داروهایی گفته می‌شود که به راحتی در هر داروخانه‌ای یافت می‌شود و تهیه آنها نیازی به نسخه ندارد. این داروها ایمن هستند و به همین دلیل بدون نسخه و تجویز پزشک، برای درمان مشکلات جزئی می‌توان از آنها استفاده کنند. از جمله این داروها داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن هستند که معمولاً برای درمان کمردرد هم استفاده می‌شوند و ممکن است باعث تسکین یا کاهش درد کمر بشوند. مصرف این داروها، وقتی بدن در مرحله بهبودی قرار دارد، حتی می‌توانند کمردردهای شدیدتر را نیز درمان کنند. با این حال توصیه می‌شود برای مصرف این داروها نیز دستورالعمل‌های همراه با این داروها را به طور کامل دنبال کرده و دارو را به روشی که داخل بسته آن ذکر شده استفاده کنید. در صورتی که با وجود چندین روز مصرف داروهای غیر تجویزی (بدون نسخه) بهبودی در کمردرد حاصل نشود، بهتر است به جای خود درمانی، به پزشک مراجعه کنید تا کاملاً معاینه و ارزیابی شوید.

آدرس صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

فیزیوتراپی

برای درمان کمردرد از روش‌های دیگری مانند فیزیوتراپی نیز می‌توانید استفاده کنید. فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند به کنترل و پیشگیری از بسیاری از مشکلات بدنی ناشی از بیماری، ورزش و آسیب‌های مرتبط با کار، پیری و دوره‌های طولانی عدم فعالیت کمک کنند. روش‌های مورد استفاده در فیزیوتراپی شامل استفاده از تکنیک‌های درمان دستی (دستورزی)، استفاده از مدالیته‌ها (دستگاه‌هایی برای درمان) و تمرینات ورزشی درمانی متمرکز است.
متخصصان فیزیوتراپی معمولاً برای کاهش درد، التهاب، بهبود قوام ماهیچه‌ها و افزایش جریان خون به بافت‌ها از روش‌های درمان با مدالیته‌ها استفاده می‌کنند. از جمله این روش‌ها که معمولاً در کلینیک‌ها انجام می‌شوند، می‌توان به اولتراسوند تراپی (نوعی امواج صوتی که لرزش ایجاد می‌کنند)، تحریک عصبی عضلانی بدن از راه پوست (TENS) و جریان تداخلی (IFC)، پک‌های گرمادرمانی، پک‌های سرمادرمانی، تحریک عضلات و طب سوزنی اشاره کرد. همانطور که گفته شد اگرچه این درمان‌ها مفید هستند؛ اما برای درمان و بازتوانی کامل کافی نیستند. فیزیوتراپیست‌ها از این روش‌ها برای کنترل درد، التهاب و اسپاسم عضلانی استفاده می‌کنند تا بیمار بتواند دوباره شروع به حرکت کند. در واقع از این روش‌ها، نه به عنوان درمان اصلی بلکه به عنوان راهکارهای کمکی و مکمل‌هایی فعال در کنار درمان اصلی استفاده می‌شود.

ماساژ درمانی

در ماساژ درمانی از تکنیک‌های دستکاری بافت نرم، حرکت دادن مفاصل، تمرینات درمانی و هیدروتراپی برای کسب اثرات مفید فیزیولوژیکی و روانی بر بدن انسان استفاده می‌شود. اثرات فیزیولوژیکی ماساژ شامل شکستن بافت اسکار و بافت‌هایی که باعث چسبندگی شده، تغییر جریان خون در سیستم‌های عروقی و جریان لنف در سیستم لنفاوی و اثرات بازتابی آن از طریق سیستم‌ عصبی است. ماساژ درمانی برای افراد سالم، باعث افزایش انعطاف پذیری و آرامش عضلات شده و سطح استرس را کاهش می‌دهد. ماساژ درمانی به چندین روش باعث کاهش درد می‌شود. به عنوان مثال ضعیف بودن گردش خون در یک ناحیه که معمولاً در نتیجه تروما یا آسیب ایجاد شده، باعث اسپاسم عضلانی، بافت اسکار و بافت‌های فیبری محدود کننده‌ای می‌شود که این مسائل هم به نوبه خود باز باعث کاهش بیشتر گردش خون در این مناطق دردناک می‌شوند. ماساژ با بهبود جریان خون در مناطقی که گردش خون ضعیفی دارند چرخه درد را شکسته و به طور مستقیم به سراغ منبع درد و اعصاب دردناک می‌رود. و در نهایت، ماساژ باعث کاهش استرس، اضطراب و افسردگی می‌شود و به این شکل احساس بهتری در بیماران ایجاد می‌کند.

بیشتر ناهنجاری‌های پا را می‌توان به طور موثر در مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ، بدون مداخلات پرتهاجم جراحی درمان نمود. کف پای صاف در کودکان نیز از جمله‌ی همین ناهنجاری‌ها محسوب می‌شود که اغلب به میزان قابل رضایتی، با تجویز کفی و کفش طبی بهبود می‌یابد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتساپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :سمیرا بوربور [ 1402-04-13 ]
ممنون مطالب بسیار مفید بود

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آسیب تاندون شانه شامل کشیدگی، التهاب و پارگی تاندون شانهآسیب تاندون شانه شامل کشیدگی، التهاب و پارگی تاندون شانه

آسیب دیدگی روتاتورکاف منجر به التهاب کیسه زلالی می شود که بورسیت نام دارد و باعث درد و کاهش دامنه حرکت می‌ شود. ... ادامه مطلب

آناتومی دنبالچه ، علت و درمان درد دنبالچهآناتومی دنبالچه ، علت و درمان درد دنبالچه

استخوان دنبالچه بر خلاف تصور، وظایفی برای ایجاد تعادل در ستون فقرات دارد و عضلات کف لگن و اطراف لگن برای عملکرد بهتر به این استخوان نیاز دارد. ... ادامه مطلب

درمان زانوی ضربدری با حرکات اصلاحیدرمان زانوی ضربدری با حرکات اصلاحی

زانوی ضربدری اختلالی است که در آن زانو ها به سمت داخل متمایل می‌ شوند. درمان زانوی ضربدری با حرکات اصلاحی یکی از راه های درمانی این عارضه است. ... ادامه مطلب

علائم افتادگی لگن و درمان آنعلائم افتادگی لگن و درمان آن

در بسیاری از زنان همراه با افزایش سن، انواعی ازافتادگی لگن دیده می شود. وقتی مثانه و یا رحم از جایگاه خود پایین تر بیاید، افتادگی لگن رخ می دهد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465