درمان زانوی پرانتزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / کمر درد / آیا کم آبی باعث کمر درد (دیسک کمر) می شود؟

آیا کم آبی باعث کمر درد (دیسک کمر) می شود؟

ممکن است برای هر کسی سوال پیش بیاید عوامل موثر در ایجاد کمر درد کدام اند؟ کمر درد از جمله درد های مفصلی است که بسیار طاقت فرسا است. امروزه افراد زیادی در سراسر جهان از درد ناحیه کمر رنج می برند. عوامل زیادی به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر کمر درد تاثیر دارند. مفاصل کمر ممکن است بر اثر کار سنگین، ورزش، تصادفات و سوانح، مشکلات عصبی یا عوارضی مثل دیسک و آرتروز دچار اختلال شوند. اما آیا ممکن است کم آبی بدن بر دیسک کمر تاثیر بگذارد؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم که بله، کم آبی ممکن است باعث ایجاد و یا تشدید درد کمر شود. در ادامه به شرح بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت.

آنچه در این مطلب میخوانید

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر بیژن فروغ از روشهای غیر جراحی و مناسبی برای بهبود انواع کمر درد استفاده می شود. از جمله آنها می توان به تجویز بریس، استفاده از لیزر درمانی ، فیزیوتراپی و ورزش درمانی ، درمان دستی، طب سوزنی و ... اشاره نمود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.

تاثیر کم آبی بر کمر درد

دیسک ها بالشتک های ژله مانندی هستند که بین مهره های کمر قرار می گیرند. حدود ۷۵ درصد دیسک ها از آب تشکیل شده است. وظیفه دیسک ها در بدن این است که در طول روز شوک ناشی از حرکات را می گیرند و از مهره های کمر در برابر این شوک ها محافظت می کنند. همین عمل باعث می شود که رفته رفته آب داخل این دیسک ها خالی بشود. این دیسک ها که از مهره ها در برابر ساییدگی حفاظت می کنند اگر به درستی عمل نکنند ممکن است آسیب زیادی به مهره ها وارد شود. عملکرد نامناسب دیسک ها می تواند باعث بروز کمر درد، فشار به مهره های کمر، تورم و حتی برآمدگی دیسک ها شود.
همین چند جمله میزان اهمیت آب را در بدن ما مشخص می کند. تقریبا می توان گفت که تمام اعضای بدن انسان از بی آبی با کم آبی بدن تاثیر می گیرند و کمر و دیسک ها نیز استثنای این قاعده نیستند. از این رو لازم است که هر فردی در طول روز مقدار مشخصی آب مصرف کند تا در دراز مدت دچار مشکلات جدی و جبران ناپذیر نشود.

کمردرد

عملکرد دیسک کمر

همان طور که گفته شد دیسک کمر در واقع بالشتکی بین مهره های کمر است که وظیفه محافظت از آن ها و خنثی سازی فشار ها و شوک های ناشی از حرکات، که از بیرون به دیسک ها وارد می شوند را به عهده دارد. عنصر اصلی سازنده دیسک ها آب است. در واقع لایه درونی دیسک ها که مهم ترین بخش آن ها در امر حفاظت از مهره ها است از آب تشکیل شده است. آب جمع شده داخل دیسک ها به مرور در طول روز خالی می شوند و شب مجددا دیسک ها اقدام به جمع آوری و ذخیره آب در خود می کنند. مشکل زمانی پیش می آید که شما آب کافی ننوشید و در نتیجه دیسک ها نتوانند به اندازه کافی و به حد لازم آب در خود جذب و ذخیره کنند. در این صورت دیسک ها رفته رفته شروع به جمع شدن و کوچک شدن می کنند. همان طور که اشاره کردیم دیسک ها به عنوان ضربه گیر عمل می کنند و وقتی دیسکی آب کافی نداشته باشد تمام فشار وارد شده به مهره ها بر روی لایه بیرونی دیسک قرار می گیرد که این اتفاق ممکن است رفته رفته باعث تخریب و از بین رفتن کامل حلقه بیرونی دیسک شود. حتی جزئی ترین آسیب به دیسک ها نیز می تواند زمینه ساز درد های شدید در ناحیه کمر و حتی پاها و شانه ها و گردن باشد. فروپاشی دیسک باعث وارد شدن فشار زیاد بر اعصاب حساس کمر انسان می شود.

صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

نتیجه

دیسک ها مایع ژله ای مانندی در بین مهره های کمر اند که به عنوان ضربه گیر عمل می کنند و فشار ناشی از حرکت و تحرک را جذب می کنند و از مهره های حساس کمر محافظت می کنند. عملکرد درست و دقیق دیسک ها بستگی به میزان آب بدن دارد. از آن جایی که عنصر اصلی دیسک آب است پس اگر بدن انسان دچار کم آبی شود دیسک ها نیز در انجام وظیفه خود که همان محافظت از مهره ها است دچار مشکل می شوند. از این رو مصرف فراوان آب به طور مداوم و روزانه می تواند کمک قابل توجهی به جلوگیری از بروز کمر درد و دیسک کمر کند. در صورتی که مدت طولانی دیسک ها نتوانند به میزان کافی آب در خود ذخیره کنند رفته رفته تخریب می شوند و این امر باعث ایجاد مشکلات فراوان در مهره های کمر و بروز درد های شدید در این ناحیه می شود.

برای تهیه بریس سومی که پس از جراحی های گردنی مورد استفاده قرار میگیرد؛ مراجعه به مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ، تضمین کننده دستیابی به بهترین نوع این بریس ها خواهد بود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مرکز، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درباره بیماری صرع چه می دانید؟درباره بیماری صرع چه می دانید؟

صرع یک اختلال سیستم عصبی مرکزی است که فعالیت مغز غیر طبیعی شده و باعث تشنج یا دوره هایی از رفتار های غیر عادی، احساسات و گاهی از دست دادن هوشیاری می ش ... ادامه مطلب

شارکو ماری توث چیست؟شارکو ماری توث چیست؟

شارکو ماری توث نوعی بیماری ژنتیکی در اعصاب محیطی است که با تخریب اعصاب موجب ضعف در عضلات قسمت هایی پایینی اندام می شود. ... ادامه مطلب

آسیب تاندون شانه شامل کشیدگی، التهاب و پارگی تاندون شانهآسیب تاندون شانه شامل کشیدگی، التهاب و پارگی تاندون شانه

آسیب دیدگی روتاتورکاف منجر به التهاب کیسه زلالی می شود که بورسیت نام دارد و باعث درد و کاهش دامنه حرکت می‌ شود. ... ادامه مطلب

کاربرد بریس اسکولیوز در درمان انحراف ستون فقراتکاربرد بریس اسکولیوز در درمان انحراف ستون فقرات

اسکولیوز، وضعیتی است که با انحراف ستون فقرات همراه است که در آن ستون فقرات منحنی بزرگی را از یک طرف به طرف دیگر شبیه به حرف S یا حرف C تشکیل می دهد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465