درمان انحراف ستون فقرات
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / كلينيك تخصصی پا / اصلاح عقب زدگی زانو چگونه است؟

اصلاح عقب زدگی زانو چگونه است؟

ژنو رکورواتوم یک تغییر شکل در مفصل زانو است، به طوری که زانو به عقب خم می‌شود. در این تغییر شکل، کشیدگی بیش از حد در مفصل تیبیوفمورال رخ می‌دهد. ژنو رکورواتوم را کشش بیش از حد زانو (Knee Hyperextension) و عقب زدگی زانو (back Knee) نیز می‌نامند. این ناهنجاری بیشتر در زنان و افراد مبتلا به شلی رباط شایع است. عقب زدگی زانو ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. پیشرفت ژنو رکورواتوم ممکن است منجر به درد زانو و آرتروز زانو شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

دامنه طبیعی حرکت (ROM) مفصل زانو در بزرگسالان از 0 تا 135 درجه است. کشش کامل زانو نباید بیش از 10 درجه باشد. در عقب زدگی زانو کشش طبیعی افزایش می‌یابد.

ژنو رکورواتوم یا عقب زدگی زانو از مواردی است که معمولا با ارتز، به نحو مطلوبی کنترل شده، بهبود می‌یابد. شما می‌توانید برای تهیه بریس، کفش و کفی طبی، به مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ، مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠اقدام فرمایید.

انواع ژنو رکورواتوم:

سه نوع عقب زدگی زانو وجود دارد:

  1. عقب زدگی ناشی از تغییر شکل چرخشی خارجی به معنی پاشنه بلند است که قسمت جلویی پا به سمت داخل است و پا در حالت راه رفتن در حالت اکوئینوواروس باقی می‌ماند.
  2. عقب زدگی ناشی از تغییر شکل چرخشی داخلی هنگامی رخ می‌دهد که قسمت جلویی پا به بیرون چرخیده و بیمار را مجبور به کشش بیش از حد زانو کند.
  3. عقب زدگی ناشی از تغییر شکل غیر چرخشی به معنی موقعیت غیر طبیعی زانو است در حالی که پا و مچ پا به طور طبیعی عمل می‌کند.
عقب زدگی زانو

علل ژنو رکورواتوم:

علائم ژنو رکورواتوم:

درد:

در مفصل زانو درد ایجاد می‌شود. شدت درد بستگی به شدت آسیب دارد. به عنوان مثال اگر رباط صلیبی قدامی (ACL)پاره شده باشد، شدت درد زیاد خواهد بود. اما اگر آسیب شدید یا ضعف عضلانی نباشد، درد خفیف خواهد بود.

تورم:

درست پس از آسیب، ممکن است تورم فوری یا تاخیری در نواحی اطراف زانو مشاهده شود. بسته به شدت آسیب می‌تواند خفیف یا شدید باشد.

کاهش انعطاف پذیری:

در هنگام راه رفتن، خم شدن یا بالا رفتن از پله‌ها درست بعد از آسیب بیش از حد بیمار به مشکل برمی‌خورد. این امر انعطاف پذیری و تحرک بیمار را کاهش می‌دهد. و اگر آسیب شدید باشد ممکن است به ساختارهای داخلی مانند رباط صلیبی قدامی (ACL)، رباط صلیبی خلفی (PCL) و مینیسک آسیب وارد شود.

ناپایداری زانو:

در موارد خفیف عقب زدگی زانو، بیمار ممکن است متوجه شود که زانوی آسیب دیده نسبت به زانوی سالم ناپایدارتر است. فرد در زانوی خود احساس بیرون زدگی یا کمانش کردن خواهد داشت.

آب آوردن زانو:

تجمع مایع در داخل مفصل زانو بعد از عقب زدگی زانو امری شایع است. این امر باعث کاهش تحرک زانو شده و اصطلاحا “آب آوردن زانو” خوانده می‌شود.

روش‌ های درمانی موجود برای مدیریت اختلال ژنو رکورواتوم:

بسته به نوع و شدت عقب زدگی زانو، پزشک ممکن است گزینه‌های درمانی زیر را توصیه کند:

در صورت عدم درمان، ژنو رکورواتوم همچنان به زانو فشار آورده، به بافت‌های نرم زانو آسیب رسانده و باعث افزایش تغییر شکل مفصل می‌شود. همچنین ممکن است منجر به اختلالات دیگری مانند ژنووالگوم ، ژنوواروم و آرتروز زانو شود.

صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

موارد احتیاط:

بیماران مبتلا به عقب زدگی زانو باید اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهند:

پیشگیری از بروز یا تکرار اختلال ژنو رکورواتوم:

از آنجا که عقب زدگی زانو ممکن است از نظر ژنتیکی یا به دلیل آسیب رخ دهد، نمی‌ توان از وقوع یا عود این تغییر شکل جلوگیری کرد. با این حال بریس ، ارتز و توانبخشی به محدود کردن کشش بی از حد مفصل زانو کمک می‌ کند.

برای تهیه ارتوزهای اندام فوقانی که ابزاری برای بهبود درد و عملکرد اندام فوقانی هستند؛ می‌ توانید به مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ، مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان زانوی ضربدری با حرکات اصلاحیدرمان زانوی ضربدری با حرکات اصلاحی

زانوی ضربدری اختلالی است که در آن زانو ها به سمت داخل متمایل می‌ شوند. درمان زانوی ضربدری با حرکات اصلاحی یکی از راه های درمانی این عارضه است. ... ادامه مطلب

کدام دردها با ماساژ درمانی بهبود می یابند؟کدام دردها با ماساژ درمانی بهبود می یابند؟

سیاتیک دردی در ناحیه کمر یا باسن است که از پشت ران به پایین ساق پا انشعاب پیدا می‌ کند و با ماساژ درمانی بهبود می یابد. ... ادامه مطلب

میخچه چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان میشود؟میخچه چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان میشود؟

میخچه‌ها مناطق سفت و ضخیم پوست هستند که معمولاً روی پاها ایجاد می‌ شوند. آن‌ ها شبیه پینه هستند اما معمولاً سخت‌ تر، کوچک‌ تر و دردناک‌ تر ... ادامه مطلب

پروتز زیبایی چیست؟پروتز زیبایی چیست؟

امروزه پروتزهای بسيار طبيعی و با دوامی برای استفاده افرادی که به هر دلیل در اندام خود دچار نقص هستند، ساخته می‌شود تا با ایجاد زیبایی و عملکرد بهتر، شرایط روحی، اجتماعی و حرکتی بهتری را برای فرد فراهم سازد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465