درمان انحراف ستون فقرات
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بيماريهای ارتوپدی دست / مزایای استفاده از ارتوزهای اندام فوقانی

مزایای استفاده از ارتوزهای اندام فوقانی

ارتزهای اندام فوقانی به ارتزها، بریس‌ها و نگهدارنده‌هایی گفته می‌شود که برای شانه، بازو، آرنج، مچ دست و دست طراحی شده‌اند و برای تامین نیازهای مختلف از تثبیت تا بی‌حرکت نگه داشتن به کار برده می‌شوند.

آنچه در این مطلب میخوانید

برای تهیه ارتوزهای اندام فوقانی که ابزاری برای بهبود درد و عملکرد اندام فوقانی هستند؛ می‌توانید به مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ، مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠اقدام فرمایید.

مزایای ارتزهای فوقانی:

از فواید ارتوتیک‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارتز شانه shoulder orthosis:

ارتز شانه برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و آسیب‌های پزشکی مفید است. این ارتز می‌تواند در شرایط زیر استفاده شود اما محدود به همین شرایط نیست:

آناتومی و بیومکانیک شانه:

استخوان بازو، استخوان کتف و ترقوه استخوان‌های مفاصل شانه هستند. ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها و اعصاب زیادی در شانه وجود دارد.

مفصل گلنوهومرال:

مفصل کلاومیک آکرومیال:

ارتز فانکشنال بازو:

شکستگی استخوان بازو شکستگی استخوان قسمت بالای دست است که بین شانه و آرنج قرار دارد. سه نوع آسیب دیدگی استخوان بازو بر اساس محل قرارگیری وجود دارد. شکستگی در بالای استخوان بازو شکستگی پروگزیمال، شکستگی در پایین استخوان بازو شکستگی دیستال و شکستگی در میانه استخوان بازو که شکستگی شفت نامیده می‌شود.

بریس Sarmiento برای شکستگی hurmeral:

بریس Sarmiento برای تثبیت شکستگی در بالای بازو در حالی که آرنج آزاد است، استفاده می‌شود و باعث حرکت در ساعد و دست می‌شود. Sarmiento که باعث بهبودی شکستگی‌های استخوان بازو می‌شود، ماهیچه‌های اطراف و بافت‌های نرم را فشرده می‌کند. شکل استوانه‌ای آن یک نیروی تثبیت کننده برابر در همه جهات (فشرده سازی محیطی) را فراهم می‌کند که حرکت در محل شکستگی را محدود کرده تا بتواند به درستی بهبود یابد.

مزایای بریس Sarmiento:

موارد مصرف:

ارتزهای آرنج:

ارتزهای آرنج در درمان بسیاری از بیماری‌ و آسیب‌ها نظیر موارد ذیل مفید است:

آناتومی و بیومکانیک آرنج:

استخوان بازو ، شعاع و اولنا استخوان‌های مفاصل آرنج هستند.ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها و اعصاب زیادی در آرنج وجود دارد.

مفصل آرنج:

مفصل اولنار شعاعی:

ارتزهای اندام فوقانی

ارتز مچ-دست wrist-hand orthosis:

این ارتزها شامل ساعد و کف دست می‌شوند. آنها در درجه اول برای حمایت از ماهیچه‌های ضعیف، بی حرکتی یا محدود کردن حرکت مچ دست استفاده می‌شوند. این در حالی است که به انگشتان اجازه حرکت می‌دهند.
ارتزهای مچ- دست برای درمان موارد زیر مفید است البته شایان ذکر است که تنها محدود به این موارد نیست:

آناتومی و بیومکانیک مچ و دست:

شعاع و اولنا با استخوان‌های مچ دست مفصل می‌شوند و مفصل مچ را تشکیل می‌دهند. دست از گروهی از استخوان‌ها شامل مچ کارپ، متاکارپال و فالانژ تشکیل شده است.

ارتز مچ wrist orthosis:

هدف از استفده از این بریس‌ها بی حرکتی مفصل مچ برای محدود کردن حرکت، تسکین درد، تراز کردن مفصل، پشتیبانی عملکردی و کمک به بهبود مفصل مچ است.

انواع آسیب‌های حاد و دردناک مچ دست و دست ممکن است از بی حرکتی با ارتز مچ دست بهره ببرند. این آسیب‌ها شامل:

ارتز مچ دست شامل سطوح قطبی و پشتی ساعد بوده و می‌تواند بسیار سفت و محکم باشد که باعث ایجاد تثبیت شکستگی عالی، محافظت بعد از عمل و حمایت قوی می‌شود.طرح محیطی نیز ممکن است به مدیریت ادم کمک کند و حتی در تمام نواحی متورم، فشرده سازی ایجاد کند. این را می توان با یک آستین فشاری که در زیر ارتز پوشیده می‌شود، افزایش داد. ارتز محیطی پایه‌ای عالی برای همه ضمیمه‌های خارج کننده (چه در ناحیه قطبی و چه در پشت) است، زیرا با نیروی وارد بر انگشتان از راه دور حرکت نمی‌کند.

ارتز انگشت finger orthosis:

ارتز انگشت ابزاری پزشکی است که در آسیب دیدگی‌های استخوان انگشت، تاندون، مفصل و ماهیچه از آن استفاده‌ می‌شود که برخی از این آسیب‌‌ها عبارتند از:

هدف اصلی بریس انگشت این است که برخی از فشارهای روی انگشت در طی انجام فعالیت‌های طبیعی از طریق ثابت‌ نگه‌داشتن را کاهش‌ دهد. به عبارتی دیگر با جلوگیری از حرکت‌ کردن انگشت دست و آرام‌ کردن آن از آسیب بیشتر جلوگیری‌ می‌کند.

آدرس اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

طراحی ارتزها:

متخصص ارتوپدی فنی پس از بررسی اندام مورد نظر، در صورت نیاز قادام به گچ یا قالب گیری سه بعدی از اندام می‌کند. متخصص ارتوپدی فنی از اندام در وضعیت اصلاح شده اطمینان حاصل می‌کند. ارتزها معمولا هنگامی که مستقیماً بر روی پوست اعمال می‌شوند، بهتر عمل می‌کنند.
طرح‌های مختلف بریس وجود دارد. متخصص ارتوپدی با توجه به نیازها و اهداف افراد تعیین می کند که کدام طرح برای درمان بهتر است. بریس‌ها ممکن است دارای اتصالات فلزی باشند. همه بریس‌ها دارای بندهایی هستند که به اطمینان از کاربرد صحیح ارتز کمک می‌کند.

یکی از مناسب ترین روشهای درمان هالوکس والگوس استفاده از کفی، صندل طبی واسپلینت هالوکس والگوس است. شما می‌ توانید برای تهیه و خرید کفی، اسپلینت و صندل طبی هالوکس والگوس به مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
افتادگی شانه چه علتی دارد و چه روشهایی برای اصلاح آن مناسب است؟افتادگی شانه چه علتی دارد و چه روشهایی برای اصلاح آن مناسب است؟

افتادگی شانه ناهنجاری‌ ای است که ظاهر نا خوشایند دارد. بهتر است برای اطمینان از این موضوع، مستقیم رو به‌ روی آینه ایستاده و وضعیت شانه ‌هایتان در حالت عادی را بررسی کنید و ببینید آیا دچار افتادگی یا عدم تقارن هستید. اصلاح افتادگی شانه برای هر فردی حائز اهمیت می باشد. ... ادامه مطلب

آناتومی دنبالچه ، علت و درمان درد دنبالچهآناتومی دنبالچه ، علت و درمان درد دنبالچه

استخوان دنبالچه بر خلاف تصور، وظایفی برای ایجاد تعادل در ستون فقرات دارد و عضلات کف لگن و اطراف لگن برای عملکرد بهتر به این استخوان نیاز دارد. ... ادامه مطلب

انواع مدل ساق بند طبی و کاربردهای آنهاانواع مدل ساق بند طبی و کاربردهای آنها

یکی از بهترین ساپورت های پزشکی، ساق بند طبی است که برای کمک به کسانی که دچار صدماتی در ناحیه ساق پا شده اند استفاده می شود. ... ادامه مطلب

روشهای متخصصان طب فیزیکی برای درمان روماتیسم ستون فقراتروشهای متخصصان طب فیزیکی برای درمان روماتیسم ستون فقرات

اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) نوعی آرتروز است که در درجه اول ستون فقرات را درگیر می‌ کند، اگر چه مفاصل دیگر نیز می ‌توانند درگیر شوند. اسپوندیلیت آنکیلوزا ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465