پلی کلینیک دکتر فروغ
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ستون فقرات / کاربرد بریس اسکولیوز در درمان انحراف ستون فقرات

کاربرد بریس اسکولیوز در درمان انحراف ستون فقرات

اسکولیوز، وضعیتی است که با انحراف ستون فقرات همراه است که در آن ستون فقرات منحنی بزرگی را از یک طرف به طرف دیگر شبیه به حرف S یا حرف C تشکیل می‌دهد. در برخی موارد، ستون فقرات ممکن است پیچ خورده یا چرخیده شود. در موارد شدید اسکولیوز یا انحراف ستوان فقرات، منجر به درد می‌شود و حتی می‌تواند تنفس را دشوار کند. در صورت وجود یک یا چند مورد از علائم فوق بایستی جهت معاینه به پزشک مراجعه شود. اسکولیوز شدید می‌تواند به قلب، ریه‌ها، کبد و دیگر اعضای داخلی بدن فشار وارد کند.

آنچه در این مطلب میخوانید

تشخیص و درمان زودهنگام جهت جلوگیری از بروز مشکلات مرتبط با عملکرد تنفسی و قلبی عروقی اهمیت دارد. در صورت اسکولیوز شدید، بیمار می‌تواند از بریس‌های ارتوپدی (کمربند طبی) استفاده کنند تا علائم این وضعیت را کاهش دهد. بریس ها اکثر اوقات توسط پزشک متخصص تجویز و ساخته می شود، لذا فرد با مراجعه به کلینیک دکتر فروغ می تواند نسبت به تهیه آن اقدام کند.کاهش درد اسکولیوز با این روش به افراد کمک می‌کند تا از لگن، زانوها و سایر مفاصل خود، به طور معمول برای انجام کارهای روزمره استفاده کنند. بدون حمایت و محافظت از کمر، درد ممکن است با گذشت زمان افزایش یابد و منجر به مشکلات و بیماری‌های دیگری در ارتباط با درد لگن و زانو شود.

چه عواملی باعث اسکولیوز می شود؟

علت اسکولیوز را اغلب نمی‌توان مشخص کرد. دلایل عمده‌ای که پزشکان می‌توانند تشخیص دهند، عبارت‌اند از:

علائم اسکولیوز

عارضه اسکولیوز باعث بروز درد نمی‌شود. افراد مبتلا به اسکولیوز ممکن است هیچ تغییری در ستون فقرات خود احساس نکنند؛ ولی امکان دارد در زمان پوشیدن لباس متوجه شوند که اندازه لباس برایشان مناسب نیست و یا طرز قرارگیری بدنشان در حالت مستقیم قرار ندارد. معمولاً والدین متوجه عدم تقارن بدن کودک می‌شوند. با ایجاد انحنا در ستون فقرات، وضعیت بدن به گونه‌ای تطبیق داده می‌شود که سر در مرکز قرار بگیرد. در نتیجه شانه‌ها و لگن نامتوازن به نظر می‌رسند و در نتیجه لباس به شکل نامناسبی بر بدن قرار می‌گیرد.

شایع‌ترین علائم اسکولیوز عبارتند از:

 1. ناهم‌ راستایی شانه‌ها
 2. ناهم‌ راستایی لگن
 3. ناهم راستایی سینه‌ها (در دختران) یا نوک سینه (در پسران و دختران جوان)
 4. برجستگی یا برآمدگی استخوان کتف خصوصاً در یک طرف
 5. متمایل شدن بدن به یک سمت
 6. برآمدگی دنده در یک طرف ستون فقرات که بیشتر در زمان خم شدن به جلو قابل مشاهده است.
 7. اسکولیوز به خودی خود باعث ایجاد درد نمی‌شود ولی انحنای ناشی از چرخش ستون فقرات می‌تواند باعث بروز درد از جانب عضلات، مفاصل و رباط‌های مرتبط شود چرا که در این حالت فشار نامتوازن بر این ساختارها وارد می‌شود.

تشخیص اسکولیوز

از تست خم شدن به سمت جلو (تست آدامز) جهت ارزیابی برجستگی دندان‌ها یا تغییرات ایجاد شده در ستون فقرات و تشخیص اسکولیوز استفاده می‌شود. جهت انجام این تست، بیمار به آرامی از قسمت کمر به سمت جلو خم شده و پزشک ستون فقرات را از پشت ارزیابی می‌کند. در همه موارد از تصویربرداری با اشعه ایکس استفاده نمی‌شود؛ چراکه این روش معمولاً بر تشخیص انحراف ستون فقرات به کار نمی‌رود. عدم استفاده از اشعه ایکس از قرارگیری کودکان در سنین رشد در معرض تشعشعات جلوگیری می‌کند. با این حال اگر علائم قابل توجه عدم تقارن و تغییرات دیگر در زمان معاینه مشاهده شوند امکان دارد جهت ارزیابی هر گونه انحراف یا چرخش در مهره‌ها از تصویربرداری با اشعه ایکس استفاده شود.

در صورت احتمال وجود عفونت، تومور یا مشکلات مرتبط با دستگاه عصبی که باعث ایجاد اسکولیوز شده‌اند، ممکن است از ام آر آی استفاده شود. در زمان استفاده از اشعه ایکس برای ارزیابی انحراف ستون فقرات، از روش کاب (Cobb method) جهت بررسی محل و میزان هر انحنا استفاده می‌شود. وجود انحنای بیش از 10 درجه نشان‌دهنده وجود اسکولیوز می‌باشد. همچنین جهت تعیین بلوغ و رشد اسکلتی یا رشد استخوان نیز ممکن است از تصویربرداری با اشعه ایکس استفاده شود. جهت ارزیابی پایان رشد در کودک از علامت ریسر (Risser sign) در تصاویر اشعه ایکس از استخوان‌های لگن استفاده می‌شود. به منظور کمک به روند تشخیص، میزان انحنای ستون فقرات با سطح فعالیت رشدی مقایسه می‌شود.

کاربرد بریس اسکولیوز

بریس اسکولیوز

بریس اسکولیوز یک پوشش پلاستیکی سفت است که در اطراف بالاتنه بسته می‌شود و از زیر بازوها تا باسن را پوشش می‌دهد. این بریس دارای بندهایی است که آن را در جای خود نگه داشته و ستون فقرات را صاف نگه می‌دارند. به بریس، ارتز یا کمربند طبی نیز گفته می‌شود. انواع مختلفی از بریس وجود دارد. متخصص ارتوپدی برای انتخاب بریس مناسب به شما کمک می‌کند.

کاربرد بریس اسکولیوز

بریس‌های کمر یا کمربندهای طبی اسکولیوز به دلایل مختلف به‌عنوان گزینه‌ای جایگزین برای جراحی کمر مؤثر هستند. عملکرد این کمربندها شامل موارد زیر می‌شوند:

انواع بریس اسکولیوز

بریس بوستون

بریس تجویز شده برای بیماران اسکولیوز، معمولاً بریس بوستون است. این بریس نوعی ارتز توراکولومبوساکرال (TLSO) است که معمولاً از آن به عنوان بریس های کم نمای یا زیر بغل یاد می‌شود. مدل‌های دیگری از بریس بوستون مانند CTLSO وجود دارد که یک TLSO با کشش گردن است. این موارد برای منحنی‌های درجه بالا واقع در ستون فقرات قفسه سینه استفاده می‌شود، اما به طور کلی خیلی کم استفاده می‌شود. بریس بوستون اندازه کوچکی دارد و دارای قطعات پلاستیکی است که به صورت کاملاً سفارشی ساخته می‌شوند تا متناسب با بدن فرد استفاده کننده باشد.
از جلو مهاربند بوستون دقیقاً از زیر پستان شروع می‌شود و تا ابتدای ناحیه لگن گسترش می‌یابد. در پشت از زیر تیغه های شانه شروع می‌شود و تا پایین استخوان دنبالچه ستون فقرات ادامه می‌یابد و قسمت بالاتنه را پوشانده است. بریس بوستون با اعمال فشار به الگوی منحنی ستون فقرات به منظور جلوگیری از انحنای بیشتر کار می‌کند. این امر نواحی کمر را وادار به انعطاف پذیری» می‌کند، به شکم فشار می‌آورد و منحنی خلفی کمر را صاف می‌کند.

بریس ویلمینگتون

بریس ویلمینگتون یکی دیگر از متداول ترین TLSO ها است. با این حال، بر خلاف بریس بوستون، بریس ویلمینگتون به صورت کاملاً سفارشی برای افراد ساخته می‌شود، بر اساس گچ گرفته شده در حالی که بیمار دراز کشیده و رو به بالا است. پس از تولید گچ، نیروهای اصلاحی مخصوص منحنی نخاعی پوشنده برای تکمیل بریس اضافه می‌شوند. بریس ویلمینگتون به روشی مشابه ژاکت تنگ به بدن زده می‌شود و به دلیل عدم وجود نقاط باز و شکاف، به عنوان TLSO تمام تماسی شناخته می‌شود.

میلواکی بریس

بریس میلواکی ارتز اصلی سرویکو- سینه‌ای -کمری-ساکرال (CTLSO) است که برای افرادی که منحنی بالای توراکس آنها تشخیص داده شده است تجویز می‌شود. این نوع بریس اسکولیوز طراحی متمایزی دارد که برای دستکاری قسمت بالاتنه بدن فرد استفاده کننده طراحی شده است. بریس میلواکی از لگن تا گردن امتداد دارد و با کمربند پلاستیکی لگن و حلقه گردن ساخته می‌شود. این موارد به یک میله فلزی در جلو و عقب بریس متصل می‌شوند. این میله‌های فلزی در اصلاح اسكولیوز نقش حیاتی دارند، زیرا به كشیدن تنه كمك می‌کنند در حالی كه حلقه گردن سر فرد استفاده كننده را از طریق لگن در موقعیت مرکزی نگه می‌دارد. نوارهای فشار از نظر استراتژی بر روی میله‌های فلزی دارای تسمه قرار می‌گیرند و به شکل منحنی نخاعی استفاده کننده تراز می‌شوند. بریس میلواکی به عنوان اولین بریس اسکولیوز مدرن دیده می‌شود.

بریس بند چارلستون

بریس بند چارلستون معمول ترین بریس اسکولیوز شبانه است. دقیقاً مانند بریس ویلمینگتون، بر اساس گچ گرفته شده از تنه بیمار به صورت سفارشی ساخته و استفاده می‌شود. پس از تنظیم بریس، بر اساس اشعه ایکس ستون فقرات بیمار، نیروهای اصلاحی به بریس اضافه می‌شوند. بریس بند چارلستون به گونه ای طراحی شده است که در حالت خوابیده قرار دارد، نه هنگام بالا بودن و حرکت به اطراف. این امر به بریس اجازه می‌دهد تا نیروهای بیشتری اعمال کند و با توجه به اینکه سر از روی لگن متعادل باقی بماند محدود نمی‌شود. بریس بندی چارلستون علاوه بر اعمال نیروهای جانبی برای فشار دادن منحنی ستون فقرات به خط وسط کمر، فشار را نیز برای خم شدن و نگه داشتن ستون فقرات در حالت استاندارد و مناسب اعمال می‌کند. این موقعیت را می‌توان در شب هنگام خوابیدن و دراز کشیدن خیلی راحت تر از روزهایی که فرد مشغول انجام کارهای روزمره است، نگه داشت.

بریس پروویدانس

بریس پروویدانس همان فشار بیش از حد اصلاح کننده را در ستون فقرات اعمال می‌کند که بریس بندی چارلستون اعمال می کرد که فقط هنگام خوابیدن در شب و دراز کشیدن امکان پذیر است. با این حال، تفاوت اصلی با این نوع بریس اسکولیوز این است که به جای خم شدن منحنی ستون فقرات در جهت مخالف، یک شانه کمی بالا می رود تا نیروهای جانبی و چرخشی روی منحنی اعمال شود. بریس پروویدانس با هدف فشار دادن منحنی به سمت خط وسط یا حتی فراتر از آن در برخی موارد استفاده می‌شود.

بریس جنسینگ

بریس جنسینگ با هدف تشویق حرکت اصلاحی به جای محدود کردن حرکت مانند بریس هایی که قبلاً دیده ایم، طراحی شده است. این نوع بریس کمر فرد را در موقعیت مخالف منحنی ستون فقرات قرار می‌دهد.

نحوه تهیه بریس اسکولیوز در تهران

روش ساخت بریس اسکولیوز با استفاده از اسکنرها و پرینترهای سه بعدی آغاز می‌شود. به طور کلی تکنولوژی اسکن سه بعدی در ساخت بریس‌های اصلاحی ستون فقرات به صورت دقیق و مطابق با ویژگی‌های فرد کاربرد زیادی دارد. در واقع اسکنرهای سه بعدی در روش ساخت بریس اسکولیوز جایگزین قالب‌گیری سنتی از ستون فقرات به منظور تعیین نقاط فشار و ویژگی‌های بریس مورد نظر می‌باشند. مرحله‌ی اسکن سه بعدی شامل ارائه‌ی یک عکس کلی از ستون فقرات، تعیین نقاط مهم در آن و دادن پیشنهادات بهتر در فرایند طراحی و تولید بریس اصلاحی است. البته از نرم افزارهای طراحی، به منظور تعیین محل فشارها و دیگر جزییات نیز استفاده می‌شود. در نهایت یک فایل جامع و دقیق به پرینترهای سه بعدی ارسال می‌شود تا بریس اصلاحی ستون فقرات با توجه به ویژگی‌های ارائه شده ساخته شود.

توصیه های استفاده از بریس اسکولیوز

آدرس اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

مدت زمان استفاده از بریس اسکولیوز

مقدار زمانی که شما هر روز باید بریس بپوشید به چندین عامل بستگی دارد که شامل رشد شما و نوع بریسی است که شما می پوشید. معمول ترین بریس های روزانه روزی ۱۶ تا ۲۳ ساعت پوشیده می شوند.

عوارض بریس اسکولیوز

هنگام پوشیدن بریس، وجود مقداری قرمزی طبیعی است؛ اما اگر:

 1. قرمزی ظرف 30 دقیقه پس از برداشتن بریس از بین نمی‌رود.
 2. دچار تاول یا زخم می‌شوید.
 3. بثورات پوستی در زیر بریس تان ایجاد شده است.
 4. تعداد دیگری از مشکلاتی موقتی می‌توانند در هنگام پوشیدن بریس اتفاق بیفتند. به‌عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است وقتی بریس به تن دارند، نتوانند به راحتی نفس بکشند. یا ممکن است بریس درست بعد از خوردن غذا خیلی تنگ شود.

قیمت بریس اسکولیوز

عوامل مختلفی مانند نوع و مدل بریس اصلاحی، روش ساخت بریس اسکولیوز، میزان دقت و ظرافت به کار گرفته در آن و جنس مواد مورد استفاده در تهیه‌ی آن شامل آلومینیوم، پلاستیک و غیره، مکانیزم پدهای فشاری و جنس بدنه که هرچه سازگاری بیشتری با پوست داشته باشد، دارای قیمت بالاتری خواهد بود و در تعیین قیمت بریس اسکولیوز تأثیرگذار خواهند بود.

برای آگاهی از علت و درمان خار پاشنه کلیک کنید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :حسن خلیلی نژاد [ 1402-04-13 ]
سلام و عرض خسته نباشید من با مشخصاتی که در این مقاله مطالعه کردم فکر می کنم به این عارضه دچار باشم برای تشخیص دقیقتر می خواستم وقت برای ویزیت حضوری بگیرم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان پای نرم با ارتز SMOدرمان پای نرم با ارتز SMO

کودکان مبتلا به ناهنجاری ها و بدشکلی های پا مخصوصا کودکان دارای چرخش و یا انحراف مچ پا ، مجبور به استفاده از ارتز پای کودک هستند. ... ادامه مطلب

روند بهبود عصب النار دستروند بهبود عصب النار دست

عصب اولنار از سیستم عصبی شبکه بازویی منشعب می شود و از پشت و داخل بازو به سمت دست حرکت می کند. گیر افتادن عصب اولنار می تواند باعث درد، بی حسی و گزگز در ساعد و انگشتان چهارم و پنجم شود. در موارد شدید، گیر افتادن عصب اولنار می تواند باعث ضعف در دست و کاهش توده عضلانی شود. ... ادامه مطلب

کفش طبی مخصوص خار پاشنه چه مشخصاتی دارد؟کفش طبی مخصوص خار پاشنه چه مشخصاتی دارد؟

خار پاشنه، در واقع رسوب کلسیم در قسمت پاشنه پا است که موجب بیرون‌ زدگی استخوان در قسمت زیرین استخوان پاشنه پا می شود. ... ادامه مطلب

کفی طبی بر چه اساسی ساخته می شود؟کفی طبی بر چه اساسی ساخته می شود؟

کفی‌ ها برای اصلاح هم ترازی غیرطبیعی پا، کاهش درد، بهبود هماهنگی و تناسب اسکلتی، بهبود عملکرد کف پاها و اندام تحتانی در کفش قرار داده می شوند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465