درمان انحراف ستون فقرات
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / موضوعات مطالب / رباط صلیبی مصنوعی بهتر است یا طبیعی؟

رباط صلیبی مصنوعی بهتر است یا طبیعی؟

رباط صلیبی قدامی (ACL) برای حفظ ثبات مفصل زانو، به ویژه در فعالیت‌هایی که شامل چرخاندن یا لگدزدن است، مهم است. زانو با پارگی ACL ناپایدار می‌شود و مفصل ممکن است به مرور زمان آسیب بیشتری ببیند. بازسازی ACL درمان جراحی انتخابی برای بازگرداندن ثبات در مفصل زانو است. درمان غیرجراحی زمانی ارجح است که بیمار:

آنچه در این مطلب میخوانید

در پلی کلینیک ارتوپدی فنی، طب فیزیکی و توانبخشی دکتر بیژن فروغ خدمات درمانی و توانبخشی در مشکلات و بیماریهای پا و زانوها ، ستون فقرات، دست و اندام فوقانی و ... همچنین نوار عصب و عضله ، اسکن کف پا و تجویز و ساخت انواع بریس ، کفش و کفی طبی به مراجعه کنندگان گرامی ارائه می گردد. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مرکز، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.

درمان جراحی زمانی ترجیح داده می‌شود که بیمار:

رباط صلیبی مصنوعی

گرافت چیست؟

به بافتی که برای ترمیم ضایعه آسیب‌دیده از بدن خود شخص و یا شخص دیگر و یا به صورت سنتزشده برای بازگشت ثبات در مفصل که توسط جراح در ناحیه به کار برده می‌شود، «گرافت» گفته می‌شود.

انواع گرافت:

از بافت‌ها یا گرافت‌های مختلفی برای بازسازی آناتومیکی ACL پاره‌شده استفاده می‌شود. 4 نوع گرفت وجود دارد:

 1. اتوگرافت: بافت‌هایی که از بدن خود بیمار گرفته می‌شوند و شامل بخش‌هایی از مکانیسم اکستانسور، تاندون کشکک ، دستگاه ایلیوتیبیال، تاندون نیمه تاندینوس، تاندون گراسیلیس و منیسک است.
 2. آلوگرافت: بافت‌های که از اجساد گرفته می‌شود.
 3. زنوگرافت: بافت‌هایی که از حیوانات گرفته می‌شود. بیگانه گرافت‌های گاوی به ویژه با نرخ عوارض بالایی همراه بوده‌اند.
 4. مصنوعی: این‌ها را می‌توان بیشتر به 3 دسته تقسیم کرد: زیست تخریب‌پذیر (الیاف کربن)، پروتزهای دائمی (Gore-Tex و Dacron) و دستگاه‌های تقویت‌کننده رباط.

متداول‌ترین آن‌ها اتوگرافت (استخوان کشکک و همسترینگ) و گاهی آلوگرافت هستند. هیچ اتفاق نظری در متون وجود ندارد که کدامیک بیشترین ثبات را دارد. هر کدام از این انتخاب‌ها مزایا و معایبی دارند.

اتوگرافت‌ها:

هنگامی که پیوند تاندون کشکک انجام می‌شود، حدود یک سوم بخش مرکزی تاندون کشکک (حدود 9 یا 10 میلی متر) همراه با یک بلوک استخوان در محل اتصال کشکک و درشت نی برداشته می‌شود.

 1. بسیار شبیه سازه‌هایی است که باید جایگزین شوند. طول تاندون کشکک نزدیک به ACL است و انتهای استخوان پیوند را می‌توان در نقاط اتصال استخوانی ACL قرار داد.
 2. بهبود اولیه استخوان به استخوان حدود 6 هفته است. ترمیم استخوان به استخوان مانند پیوند همسترینگ قوی‌تر از ترمیم بافت نرم به استخوان است.
 1. عوارض محل برداشت کشکک تاندونیت و درد قدامی زانو
 2. سفتی مفصل کشکک رانی همراه با کندرومالاسی دیررس
 3. شکستگی دیررس کشکک
 4. پارگی دیررس تاندون کشکک
 5. از دست دادن دامنه حرکتی
 6. آسیب به شاخه زیر کشکک عصب صافن

با بهبود تکنیک تهیه پیوند چند باندل، این انتخاب پیوند محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

 1. پیوند 4 باندل قوی‌تر و سفت‌تر از تاندون کشکک است.
 2. بدون خطر درد قدامی زانو مانند تاندون کشکک.
 3. برش کوچک‌تر
 4. درد در دوره بلافاصله پس از عمل کمتر است.
 1. برداشت پیوند می‌تواند دشوار باشد به خصوص در کسانی که عضلات کوچک دارند.
 2. تثبیت پیوند به استخوان به «سخت افزار» اضافی مانند پیچ، دکمه داخلی نیاز دارد.
 3. التیام پیوند بافت نرم به استخوان مدت بیشتری طول می‌کشد تا بهبود یابد، 10-12 هفته.
 4. عوارض سایت اهداکننده، بیماران ممکن است برای به دست آوردن مجدد قدرت کامل همسترینگی که از اهداکننده گرفته شده است، تلاش کنند.

آلوگرافت:

آلوگرافت بیشتر در بیمارانی که تقاضای کمتری دارند یا بیمارانی که تحت عمل جراحی اصلاح ACL هستند، استفاده می‌شود. مطالعات بیومکانیکی نشان می‌دهد که آلوگرافت (بافت دهنده از جسد) به اندازه بافت خود بیمار (اتوگرافت) قوی نیست. با این حال، برای بسیاری از بیماران، قدرت ACL بازسازی‌شده با استفاده از آلوگرافت برای نیازهای آن‌ها کافی است. بنابراین این ممکن است یک گزینه عالی برای بیمارانی باشد که قصد شرکت در ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال و غیره را ندارند.

 1. کاهش زمان جراحی
 2. نیازی به برداشتن سایر بافت‌ها برای استفاده برای پیوند نیست
 3. برش‌های کوچک‌تر
 4. درد کمتر بعد از عمل
 1. خطر انتقال بیماری
 2. آماده سازی پیوند سلول‌های زنده را از بین می‌برد و قدرت بافت را کاهش می‌دهد
 3. زمان پیوند طولانی‌تر به استخوان
 4. به راحتی در دسترس نیست
 5. گران

انتخاب نوع گرافت:

در حالی که تیم پزشکان شما به هر سوالی پاسخ خواهند داد، چهار عامل کلیدی ذکر شده در زیر به شما کمک می‌کند تا تصمیم درستی درمورد نوع گرافت بگیرید:

1. سن:

اگر زیر 30 سال سن دارید، پزشک شما به احتمال زیاد گزینه اتوگرافت را برای استحکام و از بین بردن خطر رد بافت دهنده آلوگرافت پیشنهاد می‌ کند. هنگامی که ما جوان‌ تر هستیم، سیستم ایمنی قوی‌ تری داریم که ممکن است به آلوگرافت به عنوان بافت مهاجم حمله کند. با افزایش سن، سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود و کمتر بافت اهدا کننده را تهدید می‌ کند و به پیوند حمله می‌ کند.

2. سطوح فعالیت:

سطح کلی فعالیت بدنی و ورزش شما به تعیین بهترین نوع پیوند برای سبک زندگی شما کمک می‌کند. قوی‌ترین گزینه پیوند استخوان- تاندون-استخوان است. پیوند جامد بیشتری را به استخوان وارد می‌کند، زیرا در دو انتهای تاندون قرار دارد. با این حال، این پیوندها در زمان رسیدن به نقاط عطف توانبخشی و بازگشت به ورزش، کندترین زمان بهبودی را دارند. بعلاوه دارای شیوع بالایی از درد قدامی زانو همراه با زانو زدن و بازگشت به فعالیت است.
هر دو پیوند تاندون همسترینگ و چهار سر ران معمولاً پس از اتمام توانبخشی مشکلات طولانی مدتی برای شما ایجاد نمی‌کنند. در ابتدا، گروه عضلانی که پیوند از آن برداشته می‌شود، مهار می‌شود. با این حال، با گذشت زمان، محل پیوند بازسازی و بهبود می‌یابد.
آلوگرافت‌ها معمولاً سریع‌ترین بهبودی را دارند زیرا هیچ گونه اختلال اضافی در بافت شما ایجاد نمی‌شود. اگرچه، در مقایسه با اتوگرافت، به طور کلی میزان پارگی (آسیب مجدد) بالاتری دارند.

 آدرس صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

3. کیفیت و ضخامت بافت:

پیوند ACL باید ضخامت معینی داشته باشد (نه خیلی ضخیم و نه خیلی نازک) زیرا باید از طریق تونل استخوانی که جراح آن را ایجاد می‌کند، قرار بگیرد تا آناتومی اصلی شما را تقلید کند. بافت پیوند همچنین باید استحکام کششی بالایی داشته باشد تا بتواند نیروها و خواسته‌ هایی را که به آن وارد می‌کنید، تحمل کند. جراح شما به تعیین اینکه آیا تاندون‌های شما برای پیوند به اندازه کافی بلند و ضخیم هستند، کمک می‌ کند. گاهی اوقات، ممکن است با فرض اینکه از بافت خود (اتوگرافت) استفاده می‌ کنید، وارد عمل جراحی شوید. سپس، در طول عمل جراح بافت شما را ببیند و آن را به اندازه کافی سالم یا قابل توجه نداند، ممکن است از بافت اهداکننده جسد (آلوگرافت) استفاده کند.

4. ترجیح جراح:

جراح شما به طور منظم بازسازی ACL را در تمام بیماران مختلف انجام می‌ دهد. به یاد داشته باشید که در مورد عوامل فوق با جراح خود صحبت کنید. آن‌ها اطلاعات شما را بررسی می‌ کنند و بهترین گزینه را برای سناریوی شما و همچنین اینکه از چه تکنیکی راحت‌ تر استفاده می‌ کنند، توصیه می‌ کنند.

شما می توانید برای تهیه انواع کمربند طبی ، به مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ ، مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مرکز، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و پیام به شماره واتس آپ 09396984430 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


نظرات کاربران درباره این مطلب :علیرضا گنجه ای [ 1402-09-06 ]
گرافت تاندون چهار سر ران بهتر است یا گرافت همسترینگ ؟

فرشید ابراهیمی [ 1402-04-14 ]
ممنون از مطالب بسیار مفید و مهمی که داخل سایتتون به اشتراک می گذارید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درد کشاله ران با منشا سیستم ادراری و تناسلیدرد کشاله ران با منشا سیستم ادراری و تناسلی

درد کشاله ران ممکن است بر اثر بیماری باشد که در خود کشاله ران، مفصل ران و یا لگن وجود دارد. و در مواردی، منشا درد کشاله ران در ارگان های دیگر است . ... ادامه مطلب

تشخیص گیر افتادگی عصب با نوار عصب و عضله در کم کاری تیروئیدتشخیص گیر افتادگی عصب با نوار عصب و عضله در کم کاری تیروئید

غده تیروئید در جلوی گردن و اطراف نای قرار دارد، شکل این غده شبیه به پروانه است که بدن آن در وسط و بال های آن به اطراف گسترش یافته اند ... ادامه مطلب

ساخت کفش طبی سفارشی بزرگسالان با اسکن پاساخت کفش طبی سفارشی بزرگسالان با اسکن پا

کفش های طبی کفش هایی هستند که به طور خاص برای پشتیبانی یا اصلاح ساختار پا، مچ پا و کف پا طراحی شده اند و دارای ویژگی ها و کارکردهای پزشکی زیادی هستند ... ادامه مطلب

کاربرد کمربند طبی قرقره ای در درمان بیماریهای نخاعی، اسکلتی و عضلانیکاربرد کمربند طبی قرقره ای در درمان بیماریهای نخاعی، اسکلتی و عضلانی

کمربند طبی قرقره‌ای یا همان کمربند تراپی اسپینال یک وسیله پزشکی است که برای کمک به کاهش درد کمر و حفظ استقامت ناحیه کمر استفاده می شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465