کفی طبی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ستون فقرات / آیا دیسک کمر می تواند موجب فلج پاها شود؟

آیا دیسک کمر می تواند موجب فلج پاها شود؟

دیسک کمر و فلج پا می تواند در نتیجه تحت فشار قرار گرفتن ریشه های اطراف کمر باشد. با اینکه بروز چنین عارضه ای به دلیل دیسک کمر بسیار نادر است اما در صورت بروز، تمامی حس ها و حرکات بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد. بیماری دیسک کمر مربوط به شایع ترین بیماری ستون فقرات است که با درد در ناحیه کمر و باسن و بی حسی در پاها همراه است و درصورتی که فشار وارده بر نخاع شدید باشد در این صورت بیمار ازناحیه زانو به پائین نیز به بی حسی، ناتوانی و گزگز در اندام ها دچار می شود. بیماری دیسک معمولاً بعد از دهه سوم زندگی رخ می دهد، البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی و کم تحرک شدن انسان ها، این بیماری در افراد جوان دیده می شود؛ و نیاز به اقدام و درمان فوری دارد.

بیماری دیسک کمر نیاز به اقدام فوری دارد زیرا یکی از اصلی ترین دلایل بروز فلج پا در اثر دیسک کمر، عدم درمان به موقع این عارضه است. یعنی درصورتی که بیرون زدگی یا پارگی دیسک به موقع درمان نشود؛ فشردگی عصب ها بیشتر شده و بیمار به مرور به ضعف و فلج پاها دچار می شود. در کلینیک های طب فیزیکی و توانبخشی از روشهای متنوع و موثری برای کم کردن فشار از روی دیسک و پیشگیری از فلج پاها استفاده می شود. شما می توانید برای بهره مندی از این شیوه های درمانی، به کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر بیژن فروغ در تهران مراجعه نمایید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.

بی حسی پا در اثر دیسک کمر

همه ما در حالت طبیعی دیسک کمر داریم و این دیسک ها هستند که باعث تسهیل در حرکت و راه رفتن ما می شوند. اما در صورتی که دیسک ها در اثر افزایش سن، ضربه، انجام حرکت های تکراری، بلند کردن اجسام سنگین و ..... دچار آسیب دیدگی می شوند، ممکن است بیرون زدگی دیسک کمر اتفاق بیفتد که در این حالت گفته می شود که بیمار مبتلا به دیسک کمر است، که اصطلاح درست این بیماری فتق دیسک کمر( بیرون زدگی دیسک کمر ) است، که همراه با درد شدید در کمر، پا ها و فلح در اندام ها است.

بی حسی پا در اثر دیسک کمر جزء اولین علائم دیسک کمر نیست. بلکه این حالت جزء عوارض دیسک کمر شدید است. با پیشرفت دیسک کمر، به ریشه های عصبی اطراف کمر و عصب سیاتیک فشار وارد می شود. با گذشت زمان و عدم درمان بی حسی شدید، فرد فلج می شود. بنابراین یکی از علل درد های کمری ولگنی که به پا می زند دیسک کمر است، البته این نوع فلج در اثر فار روی عصب سیاتیک است. با درمان و برداشتن فشار، بی حسی و فلح پا هم از بین می رود.

دیسک کمر و فلج پا

عوارض دیسک کمر شدید

کسانی که دچار دیسک کمر شدید هستند معمولا از مشکلاتی مانند خالی کردن زانو یا مچ پا، گیر کردن انگشتان به زمین و همراهی نکردن پاها موقع راه رفتن شکایت دارند. با پیشرفت بیماری، عوارض دیسک کمر شدید شده و فرد دچار :

می شود. این موارد جزء عوارض دیسک خفیف نیست و فرد با مشاهده این علائم سریعا برای درمان اقدام کند.

آدرس اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

چه کسانی بیشتر در معرض دیسک کمر و فلج پا هستند؟

به علاوه کسانی که کارهای روزمره ای مثل نشستن، بلندشدن و بلند کردن اجسام را به روش نادرست انجام می دهند، بیش تر از دیگران دچار دیسک کمر و فلج پا می شوند.

درمان فلج پا

عدم درمان به موقع می تواند باعث فشردگی بیشتر عصب سیاتیک و فلج پا می شود و اگر درمان به موقع اقدام نشود، فرد دچار بی حسی پا و فلج پا در اثر دیسک کمر خواهد شد. درمان فلج پا به روشهای زیر انجام می شود:

در این روش پزشک به دیسک آسیب دیده کمر مواد شیمیایی خاصی تزریق می کند تا فتق و بیرون زدگی را ترمیم کند. این روش به برداشتن فشار از روی اعصاب کمر و عصب سیاتیک و آزادسازی آنها کمک می کند.

معمولا برای درمان فلج پا از روش فیزیوتراپی دیسک کمر برای کاهش درد و کاهش فشار روی عصب استفاده می شود. این تکنیک ها نیاز بیماران را به جراحی برطرف می کند.

با پیشرفت بیماری شاید گزینه ای جز جراحی برای شخص باقی نماند. جراحی دیسک کمر خطرات خاص خود همراه است. به همین دلیل توصیه می شود که دیسک کمر خود را در همان مراحل اولیه درمان کنید.

طب سوزنی یک روش درمانی سنتی چینی است که رفع سردرد ، دردهای دست و شانه، گردن درد ، کمر درد و سیاتیک تنها چند کاربرد این روش می باشند. در کنار طب سوزنی ، بکارگیری سوزن خشک نیز در طب فیزیکی و درمان دردهای اسکلیتی - عضلانی کاربرد فراوانی دارد. شما می توانید برای انجام طب سوزنی و استفاده از سوزن خشک در تهران، به کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر بیژن فروغ مراجعه نمایید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پروتز چیست و چه انواعی دارد؟پروتز چیست و چه انواعی دارد؟

افراد ممکن است در اثر تصادف، آسیب یا بیماری عضوی از دست بدهند. اگر قسمتی از بدن قطع شود، خواه یک دست کامل باشد یا یک انگشت کوچک، آن شخص توانایی خود را برای انجام مهارت‌ها یا فعالیت‌های عادی در زندگی روزمره از دست می‌دهد. این زمانی است که اهمیت پروتز به تصویر کشیده می‌شود. ... ادامه مطلب

بریس بلند پا KAFO برای چه افرادی مناسب است؟بریس بلند پا KAFO برای چه افرادی مناسب است؟

بریس کافو در شرایطی نظیر کف پای صاف یا قوس زیاد کف پا، لگن یا کمر درد و اختلال عملکرد SIJ، بیماری دژنراتیو دیسک و اسکولیوز، آرتروز و ... تجویز می‌ گردد ... ادامه مطلب

مشکلات کلیه و لگن از علل کمر دردمشکلات کلیه و لگن از علل کمر درد

کمردرد میتواند شدید یا خفیف باشد. کوتاه مدت یا مزمن باشد. دائم یا گاهگاهی باشد. با این حال در اکثر اوقات بطور خودبخودی بعد از چند هفته خوب میشود. کمردرد از علل عمده مرخصی های درمانی و غیبت از کار است و بروز آن در قشر فعال جامعه هر ساله موجب آسیب ها فراوان اقتصادی میشود. ... ادامه مطلب

کلاب فوت یا پا چنبری چه نوع ناهنجاری مادرزادی است؟کلاب فوت یا پا چنبری چه نوع ناهنجاری مادرزادی است؟

کلاب فوت که با نام پا چنبری نیز شناخته می شود؛ یک اختلال مربوط به پا است که در کودکان در بدو تولد نمایان می شود. این بیماری مادر زادی که تعداد زیادی از کودکان را درگیر می کند پیش از تولد از طریق سونوگرافی نیز قابل تشخیص است. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465