درمان زانوی پرانتزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / موضوعات مطالب / آیا افزایش قد بعد از بسته شدن صفحات رشد ممکن است؟

آیا افزایش قد بعد از بسته شدن صفحات رشد ممکن است؟

صفحه رشد که به آن صفحه اپی فیزیال Epiphyseal plate هم میگویند منطقه ای در دو انتهای استخوان های بلند است که رشد میکند و مسئول رشد استخوان است. در واقع فعالیت صفحه رشد است که موجب بزرگ شدن و بلند شدن استخوان در بچه ها میشود. هر استخوان بلند حداقل دو صفحه رشد دارد که در دو انتهای استخوان قرار دارند و شکل و طول نهایی استخوان را مشخص میکند.

آنچه در این مطلب میخوانید

رشد استخوان های بلند از مرکز به دو طرف نیست بلکه رشد آنها در دو طرف استخوان و در محل صفحات رشد صورت میگیرد. جنس صفحه رشد شبیه غضروف بوده و از استخوان نرمتر و ضعیف تر است. در واقع صفحه رشد ضعیف ترین قسمت یک استخوان است و چون جنس آن از بافتی شبیه غضروف است در یک عکس رادیوگرافی به صورت یک خط شفاف دیده میشود. در پایان دوره بلوغ، صفحه رشد تبدیل به استخوان شده و فعالیتش برای همیشه تا آخر عمر متوقف میشود که به این فرآیند بسته شدن صفحه رشد میگویند.

هورمون رشد از ابتدای تولد نقش مهمی در سلامت انسان داشته و در بزرگسالان هم ترشح می شود؛ اما بعد از بلوغ ترشح آن کاهش می یابد. صفحات رشد معمولا در 15-16 سالگی در دختران و 17-18 سالگی در پسران بسته می شود. با این حال، این دوره به ندرت می تواند تا 19-20 سالگی در برخی افراد ادامه یابد. هنگامی که صفحات رشد بسته می شوند، نمی توانید قد خود را افزایش دهید. علاوه بر این، هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه مکمل ها و داروها باعث افزایش قد می شوند وجود ندارد و این داروها که به صورت ناخودآگاه مصرف می شوند، می توانند عوارض مختلفی نیز ایجاد کنند.

افزایش قد بعد از بسته شدن صفحات رشد

صفحه رشد چیست؟

صفحه رشد بین دواستخوان بلند قرار دارد که در کودکان و قبل از پایان سن بلوغ به شکل یک غضروف می باشد و به رشد استخوان کمک می کند؛ اما بعد از سن بلوغ، صفحه رشد تبدیل به استخوان شده و رشد قدی انسان هم به طور معمول متوقف می شود. فعالیت صفحه رشد می تواند تند یا خیلی کند باشد. در زمان فعالیت صفحه رشد استخوانها نیز رشد کرده و بلند می شوند؛ اما اگر به هر دلیلی رشد صفحه کند یا متوقف شود کودکان قد کوتاهی را خواهند داشت. جنس صفحه ها از بافتهای نرم هستند و نسبت به استخوانها ضعیف تر می باشند و حتی گاهی از لیگامان و تاندونها هم ضعیف تر هستند وگاهی به علت برخی عوامل، صفحات رشد البته در حدود ۳۰ درصد کودکان در زمان شکستگی امکان دارد آسیب ببینند .

فعالیت صفحات رشد استخوان چگونه است؟

اگرچه هر دو صفحه رشد یک استخوان بلند موجب رشد آن میشود؛ ولی قسمت اعظم رشد طولی استخوان بازو به علت فعالیت صفحه رشد بالایی آن در ناحیه شانه است، رشد استخوان های رادیوس و اولنا ( زند زبرین و زیرین) بیشتر در صفحه رشد پایینی نزدیک مچ دست است. رشد استخوان ران بیشتر در صفحه رشد بالای زانو و رشد استخوان های تیبیا و فیبولا ( درشت نی و نازک نی) بیشتر در صفحه رشد بالای زانو است. به عبارت دیگر رشد استخوان های اندام فوقانی در صفحات رشد دور از آرنج و رشد استخوان های اندام تحتانی در صفحات رشد نزدیک به زانو صورت میگیرد.

چه عواملی باعث بسته شدن صفحه رشد میشود؟

با اینکه عوامل ژنتیکی و وراثتی می تواند به عنوان دلیل اصلی کوتاهی قد در کودکان معرفی شود؛ اما تنها عامل ممکن محسوب نمی شود. کمبود هورمون رشد، عدم تغذیه مناسب در سنین رشد، بیماری های مزمنی مانند سلیاک، بیماری های کلیوی و دیابت کودکان از عواملی دیگر مؤثر در کوتاهی قد کودکان محسوب می شود.

 آدرس صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

علائم بسته شدن صفحه رشد

صفحات رشد روی اشعه ی ایکس شبیه به خطوطی تیره در انتهای استخوان ها به نظر می رسند. در اواخر رشد، زمانی که غضروف ها کاملاً تبدیل به استخوان های سخت می شوند، هیچ خط تیره ای روی اشعه ی ایکس مشاهده نمی شود. در این زمان، صفحات رشد بسته هستند.

جلوگیری از بسته شدن صفحات رشد

هورمون های رشد مسئول افزايش قد و مکانیسم های مختلف رشد هستند و بايد برای ترشح طبیعی آن نكات زير را رعايت كنيد:

  1. از دست دادن چربی بدن، مقدار چربی شکمی که مستقیماً مربوط به تولید هورمون رشد می باشد.
  2. رژیم غذایی اصولی داشته باشید.
  3. مکمل های آرژنین را امتحان کنید.
  4. مصرف قند خود را کاهش دهید.
  5. افزایش هورمون رشد با تغذیه مناسب
  6. قبل از خواب زیاد غذا نخورید.
  7. استراحت و خواب کافی داشته باشید؛ چون هورمون رشد اغلب در حین خواب ترشح می شود.
  8. ورزش سنگین انجام دهید.
  9. در حین تمرینات ورزشی خود، نوشیدنی ورزشی حاوی بتا آلانین بنوشید.

اگر می خواهید اطلاعاتی درباره اسکن کف پا و ضرورت انجام آن جهت ساخت کفی طبی بدانید؛ کلیک کنید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :مریم معتمدی [ 1402-04-13 ]
سلام دکتر دختر 20 ساله هستم نکتات مقاله ی شما بسیار جامع و کاربردی بود ممنون

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت قوس و گودی زیاد کف پاعلت قوس و گودی زیاد کف پا

به طور کلی لبه‌ ی داخلی پا به گونه‌ ای وسط کف پا را بالا آورده که یک‌ حالت قوس‌ مانند به پا بدهد. ارتفاع قوس کف پا از یک شخص به شخص دیگر متفاوت است ... ادامه مطلب

درمان نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت در کلینیک طب فیزیکی دکتر فروغدرمان نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت در کلینیک طب فیزیکی دکتر فروغ

تریگر پوینت یا نقاط ماشه ای ، یک نوع سفتی عضلانی در نتیجه گره های انقباضی کوچک است که در عضله و بافت آن در هنگام آسیب دیدن یا فعالیت بیش از حد به وجود می آیند . معمولا گرفتگی های حاصل از نقاط ماشه ای بسیار شدید بوده و به درد های مزمن تبدیل می شوند . ... ادامه مطلب

کاربرد البو بریس یا ارتز تنیس آلبوکاربرد البو بریس یا ارتز تنیس آلبو

تنیس البو نوعی تاندونیت یا تورم تاندون ها است که باعث درد در آرنج و بازو می شود ... ادامه مطلب

اسپلینت تامپ اسپایکا یا اسپلینت شست چیست؟اسپلینت تامپ اسپایکا یا اسپلینت شست چیست؟

اسپلینت تامپ اسپایکا یا اسپلینت شست نوعی آتل دست میباشد که انگشت شست و مفصل CMC شست را در بر میگیرد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465