درمان زانوی پرانتزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / كلينيك تخصصی پا / انواع زانو بند و کاربرد آنها

انواع زانو بند و کاربرد آنها

زانوبندهای طبی یا بریس ها ، یکی از رایج‌ ترین وسایل حمایت کننده زانو هستند که با نگهداری از مفاصل زانو به هنگام کشش و تحرک، باعث افزایش ثبات و پایداری زانو شده و به کاهش فشار روی قسمتهای آسیب‌دیده زانو، ایجاد گرما و فشردگی در زانو، اصلاح راستای قرارگیری زانو ، کمک به عملکرد درست و محدود شدن برخی حرکات زانو که ممکن است باعث تشدید درد شوند، کمک می کنند. در ادامه این بحث به شرح انواع زانو بند می‌پردازیم و شما را با درجه محافظتی بریس ها آشنا می‌کنیم.

شما می‌ توانید با مراجعه بهبه مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ، انواع زانوبند را که شامل انواع ورزشی، آتل دار، زانوبند کشکک باز ، زانوبندهای کشی و چسبدار میباشند، تهیه نمایید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠اقدام فرمایید.

درجه‌ ی حفاظتی زانوبندها از 1 تا 3+ است.

  1. زانوبند درجه 1، حداقل حفاظت را انجام می‌دهد اما از همه منعطف‌ تر است. همجون کش بند زانو (Knee Sleeve). بهترین زانوبند جهت رهایی از درد زانو بوده که اثر حفاظتی کم تا متوسطی را دارد.
  2. زانوبند درجه 2، اثر حفاظتی بیشتر از درجه 1 داشته و انعطاف پذیری کمتری نسبت به درجه 1 دارند اما مانع انجام حرکت نمی‌شوند. زانوبند (knee straps) مثال خوبی از زانوبند درجه 2 است. اثر حفاظتی این نوع از زانوبندها در بازه کم تا متوسط است و برای رهایی از درد، دررفتگی رباط‌ ها و تاندون‌ ها کاربرد دارد.
  3. زانوبند درجه 3، مثل زانوبند های لولادار، بیشترین اثر حفاظتی را داشته اما حرکت را محدود می‌ کنند. این مدل از زانوبندها عموما وزن سنگینی دارند و برای بعد از جراحی یا هنگامی که زانو نیاز به ثبات دارد، استفاده می‌ شوند.
  4. زانوبند درجه 3+، این زانوبند ها بیشترین محافظت را دارند. برای رهایی از درد نیز مناسب است و اثر حفاظتی آن در بازه متوسط تا شدید است.
زانو بند

زانوبند جلوگیری کننده برای محافظت از رباط جانبی داخلی (MCL) در هنگام استرس زانو و حمایت از رباط‌ های صلیبی در هنگام تنش چرخشی در نظر گرفته شده است. زانوبند‌ های جلوگیری کننده از میله، لولا و بند چسبی ساخته شده و به منظور محافظت از زانو در برابر صدمه‌ های احتمالی طراحی می‌ شوند. در بهترین حالت، زانوبندهای جلوگیری کننده مقاومت محدودی در برابر ضربه جانبی زانو نشان می‌دهند و حفاظت کمی از تنش چرخشی ارائه می‌ دهند. در بدترین حالت، آن‌ها ممکن است نیروهایی را افزایش دهند که صدمات مرتبط با زانوی داخلی را افزایش می‌ دهد.

از ‌زانوبند عملکردی پس از آسیب دیدن زانو و همچنین برای حمایت از زانوی در حال التیام استفاده می‌ شود. نوع زانوبند عملکردی مورد نیاز به نوع آسیب بستگی دارد. ‌زانوبند های عملکردی مختلفی برای درمان پارگی رباط‌ صلیبی قدامی، صلیبی خلفی، جانبی داخلی و جانبی خارجی و آسیب‌های ترکیبی وجود دارد. برای هر مورد زانوبند عملکردی خاصی طراحی شده است که نیروهای مناسبی را برای حمایت از رباط آسیب دیده به آن وارد می‌ کند. گاهی ممکن است به این نوع زانوبند، زانوبند طبی نیز بگویند.

زانوبند بازسازی کننده برای محدودیت حرکت زانو در دوره التیام پس از جراحی یا صدمه دیدن طراحی می‌شود. این زانوبند از رباط‌ های آسیب دیده محافظت می‌ کند و حرکت زانو را هنگام توان‌ بخشی رباط‌ های صلیبی قدامی، صلیبی خلفی، جانبی داخلی و جانبی خارجی یا مینیسک آسیب دیده کنترل می‌ کند. زانوبند بازسازی کننده معمولاً از لاینرهای فومی احاطه کننده عضله ساق پا، ران و زانو و همچنین میله‌ های محکم واقع در هر دو طرف با ارتفاعی به بلند ی زانوبند تشکیل می‌شود که دارای لولا و قابل تنظیم است.

زانوبند تخلیه کننده وزن معمولاً برای بیماران مبتلا به آرتروز زانو تجویز می‌شوند. این‌ زانوبندها فشار را از روی مفصل آسیب دیده برداشته و به استخوان ران منتقل می‌کنند. زانوبند تخلیه کننده زانو را وادار می‌کند تا با فاصله از ناحیه دردناک خم شود. این زانوبند‌ها از فوم، استیل و پلاستیک قالب گیری شده به منظور محدودیت حرکت افقی ساخته می‌شوند.

در سایزهای مختلف موجود بوده و مثل جوراب روی زانو کشیده می‌شوند. این مدل باعث فشار به زانو شده و از تورم و درد در آن قسمت جلوگیری می‌کند. زانوبندهای کشی عموما در درمان دردهای خفیف زانو خوب عمل کرده و به کم شدن آرتروز کمک می‌کنند.

از این مدل زانوبند اغلب بعد از جراحی‌ها و کسانی که احتیاج به درجه حفاظتی بیشتری دارند، استفاده می‌شود. این مدل زانوبند، زانو را هنگام خم کردن در راستای مناسبی نگه می‌دارد تا آسیب بیشتری به زانو وارد نشود.

استفاده از این مدل زانوبند راه حل مناسبی برای کاهش درد زانو به علت دویدن، پرش و بیماری کاسه زانو است. پوشیدن این نوع زانوبند از صدمه به کاسه زانو جلوگیری کرده و با فشار به تاندون‌ها منجر به کاهش درد زانو می‌شود.

آدرس صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

ممکن است گیج کننده باشد که چرا برخی زانوبندها سوراخی روی قسمت زانو دارند و برخی دیگر ندارند. زانوبندهای سوراخ دار به زانو فشار کمتری وارد کرده و حرکات زانو را تنظیم می‌کنند اما زانوبندهای بدون سوراخ باعث اعمال فشار به زانو و دیگر قسمت‌های زانو شده و محافظت بیشتری از خود نشان می‌دهند.

عوارض بستن زانو بند:

احتیاج به اعمال فشار و احساس محکم بودن زانوبند روی زانو در عین احساس راحتی و همینطور اثر حفاظتی مناسب با فعالیت‌ها امری ضروری است. اگر زانوبند همراه با احساس درد و سفتی زیاد باشد و انجام حرکات را مشکل کند، باید از سایز بزرگتر استفاده شود. زانوبندهای سفت محافظت بیشتری دارند و احساس سفتی ایجاد می‌کنند اما زانوبندهای کشی حفاظت کمتری از زانوها کرده و در حرکت کردن احساس راحتی دارند.

پروتز جایگزین بخشی از بدن می شود که ممکن است بطور مادرزادی یا طی اتفاقاتی مانند تصادف و قطع عضو از بین رفته باشد. ساخت پروتز جزو اقدامات تخصصی است که در مراکز ارتوپدی فنی قابل انجام می‌ باشد. شما می‌ توانید برای سفارش و تهیه انواع پروتز به مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ مراجعه نمایید. همچنین برای هماهنگی جهت سفارش، کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بهترین حرکات اصلاحی برای ورزش درمانی زانوبهترین حرکات اصلاحی برای ورزش درمانی زانو

درمان زانو درد با ورزش می‌ تواند به افزایش سلامتی و بهبود وضعیت شما بدون وارد شدن آسیب به مفاصل زانو کمک مؤثر کند. ... ادامه مطلب

درمان و پیشگیری از پوکی استخواندرمان و پیشگیری از پوکی استخوان

یکی از راههای پیشگیری از پوکی استخوان تغذیه سالم ، رژیم غذایی متعادل و غنی از کلسیم و ویتامین D .مصرف کلسیم مورد نیاز نباید سبب افزایش مصرف چربی شود ... ادامه مطلب

پای دیابتی چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم ؟پای دیابتی چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم ؟

درمان پای دیابتی با کفش و کفی طبی، یکی از روشهای درمانی مناسب و مقرون به صرفه برای جلوگیری از آسیب های جدی تر پا در مبتلایان به دیابت است . ... ادامه مطلب

جوراب پروتزی چیست؟جوراب پروتزی چیست؟

در تمام پروتزها از جوراب پروتزی برای تناسب مطلوب استفاده می شود ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465