پلی کلینیک دکتر فروغ

پا درد

پا ساختار پیچیده ای از 26 استخوان و 33 مفصل لایه لایه با یک شبکه در هم پیچیده از 126 عضلات، لیگامانها و اعصاب است. فرد به طور متوسط ​​بايد چهار ساعت روی پای خود بایستند و در روز بین 8000 و 10،000 قدم برمي داريم. پاها نسبت به بقیه بدن بسیار کوچک هستند ، ودر هر مرحله نیروی فوق العاده ای بر روی آنهاوارد مي شود كه حدود 50 درصد بیشتر از وزن بدن شخص است. در طول یک روز به طور متوسط ​​نیروی ترکیبی معادل چند ين تن بر پاوارد مي شود. علاوه بر حمایت از وزن، پا به عنوان کمک فنر و به عنوان یک اهرم به حرکت پا به جلو عمل می کند وموجب تعادل و تنظیم بدن در سطوح ناهموارمي گردد. ، پس، تعجب آور نیست که حدود 75٪ از افراد درطول زندگی خود درد پارا تجربه مي كنند. با توجه به مطالعه اخیر، پا درد مزمن و شدید برای یکنفر از هفت نفر از زنان از کار افتادهتجربه مي شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

به طور کلی درد پا در یکی از سه محل ازنظر منشاء تعریف می شود :

1- انگشتان پا
2- جلو پا (forefoot)،
3- پشت پا (hindfoot).
مشکلات انگشتان پا اغلب به خاطر فشار اعمال شده توسط کفش های تنگ رخ می دهد.منشاء درد در جلو پا معمولا شامل استخوان متاتارس (پنج استخوان که از جلوی قوس پا گسترش مي يابد) و استخوان sesamoidاست(دو استخوان کوچک كه در بالای استخوان متاتارس اول و متصل به انگشت شست پااست ).منشاء درد در پشت پا می تواند از پاشنه پا تا كف پا گسترش يابد كه در سراسر (كه به عنوان پلانتار شناخته شده) شكم پا تاثیر گذار است.

چه عواملي باعث درد پا مي شود ؟

شرایط عمومی درد پا

بيشترين علت درد پا عدم فيت بودن کفش و اتصالات آن است.. کفش پاشنه بلند، عامل عمده تشدید درد پاست،كه باعث مشکلات در انگشتان پا نيز مي شود. شرایط آب و هوا نیز می تواند باعث تشدید درد پاشود. تاثیر می گذارد پا در سرما منقبض و كوچك شده و در گرما منبسط متورم و بزرگتر مي شود. همچنین اندازه پا در طول 5٪ تغییر شکل مي دهد و اندازه آن بسته به اینکه آیا فرد در حال راه رفتن، نشستن، یا ایستادن است كاهش يا افزایش می يابد.

راه رفتن نامناسب با توجه به شرایط آناتومي پا و شكل ارثي یا مي تواندباعث ایجاد عدم تعادل و یا گردش خون ضعیف كرده و درد پا ايجاد كند. اغلب کوتاهي یک پا ، باعث عدم تعادل است كه اين كوتاهي پنهان بوده و سالها تشخيص داده نمي شود دليل پنهان بودن آن كوتاهي در حد ميلي متري و غير قابل ديد بودن آن است و بعضا وقتي به افراد كفته مي شود كه يك پا كوتاهتر است آنان پذيراي اين تشخيص نبوده و ناباورانه به آن نگاه مي كنند.ورزش، مانند دویدن و یا ورزش های ایروبیک شدید، پرش و جهش می تواند پا را صدمه بزند.آسیب های شایع پا عبارتند از میخچه، پینه، تاول، گرفتگی عضلانی، زانو حاد و صدمات مچ پا، درد و تورم کف پا، و استmetatarsalgia.

وضعیت های پزشکی که باعث درد پا مي شود ؟

شرایط آرتروزی، به خصوص آرتروز و نقرس باعث درد پا می شود. اگر چه آرتریت روماتوئید تقریبا همیشه در دست بروز مي يابد، قسمت شكم پا را نيز نیز می تواند آسیب بزند.استئوپروزيا پوكي استخوان ، که در آن از دست رفتن استخوان رخ می دهد همچنین می تواند باعث پا درد شود.دیابت یکی از علل جدی درد پاو عفونت و زخم است كه بدون مراقبت مناسب از پا ، می تواند منجر به قطع عضو شود.

با تغییر شکل پا، مانند انگشتان پنجه، یا bunionsعواملي ديگري كه پا را در معرض خطر قرار مي دهند شامل :

بی اشتهایی، فشار خون بالا و بیماری های دیگر که سیستم عصبی و گردش خون را تحت تاثیر قرار می دهند ودرد، از دست دادن حس و گزگز در پاها را سبب مي شوند، و همچنین افزایش حساسیت برای عفونت و زخم پا. حاملگی، نارسایی قلبی، بیماری کلیوی، هیپوتیروئیدی و می توانند سوخت و سا زرا افزايش داده و تورم در پا نيز ايجاد نموده وموجبات صدمه به پا و پادرد را فراهم آورند. افزایش وزن و عدم تعادل در بارداری منجر به استرس پا می شود. بیماری هاي موثر بر ماهیچه و کنترل حرکتی مانند بیماری پارکینسون، همچنین سبب مشکلات پا می شود. بعضی از داروها، مانند کلسی تونین و داروهای مورد استفاده برای فشار خون بالا، می توانند باعث تورم پا شوند.

علل درد انگشت پا

میخچه برآمدگي است که در واقع به صورت کالوس و یک لایه محافظ از سلول های مرده پوست متشکل از یک پروتئین سخت به نام کراتینتشكيل شده و. خود را به شکل مخروطی در اورده است و معمولا علت آن پوشيدن كفش تنگ برای مدت طولانی است. به عنوان ضخامت پوست، ذرت هسته برجسته است که اشاره به درون را تشکیل می دهند. ميخچه سخت دربين مفاصل پا توسعه يافته و معمولا در انگشت کوچک تشكيل مي شود. ميخچه می تواند دردناک باشد.

ناخن پا روینده و رشد کننده در درون: ناخن پا روینده و رشد کننده می تواند در هر انگشت رخ دهد، اما شایع ترین آن در انگشت بزرگ هستند. معمولا زمانی که کفش تنگ یا را تحت فشار قرار داده و بیش از حد بر روی ناخن فشار مي آورد ناخن را وادار به رشد به سمت گوشت پا خواهد كرد. عفونت های قارچی، صدمات واختلال در ساختار پا، و فشار مکرر به ناخن انگشت پا تحت تاثیر ورزش های شديد هوازی نیز می تواند ناخن پا روینده و رشد کننده را ايجاد کند.

پا درد

Hammertoes. Hammertoeانگشت چكشي است يك بدشکلی دائمی مفصل پا است که در آن خمي انگشت پا رو به پایین مشاهده مي شود. در انگشت دوم شایع تر است، اما ممکن است در هر يك و از سه انگشتان وسط يا هر سه آنها اتفاق بيفتد كوتهاهي ارتفاع كفش نيز در بروز آن موثر است.. بستري بودن برای مدت طولانی، دیابت و بیماری های مختلف است که به اعصاب و عضلات افراد صدمه مي زند از ديگر علل انگشت چكشي است.

علل درد در جلوي پا

بروز پا درد دست در جلوي پا با بالا رفتن سن افزایش می یابد. با تشخیص زودرس ودرمان نگهدارنده اغلب موفق به درمان خوهيم شد.

كالوس Callous :

مانند ميخچه از تکه های سخت و از سلول های مرده پوست از کراتین تشکیل شده است اما كالوس بر روی شكم پا و پاشنه پا بروز مي كند. معمولا پوست كف پا حدود چهل بار ضخیم تر از پوست جاهای دیگر بدن است ولي در كالوس اين ضخامت دو برابر مي شود..كالوس در كفش نامناسب صافی کف پا و پاي ديابتي بيشتر ديده مي شود.

نوروما :

بافت اطراف عصب پا بزرگ و ملتهب شده و باعث سوزش و یا سوزن سوزن شدن و گرفتگی و اسپاسم می شود. مورتون نوروما در پا شایع ترین است و با پوشيدن کفش تنگ و پاشنه بلند ارتباط دارذد مورتون نوروما در بين استخوان متاتارس سوم و چهارم با فشرده شدن عصب ايجاد مي شود. ساختار غیر طبیعی استخوانی به علت صدمه، ورم مفاصل پا همچنین ممکن است باعث این بیماری شود.

شکستگی استرس :

شکستگی استرس در پا، خستگی یا شکست رژه نیز نامیده می شود، معمولا از شكستگي بدون تروما و ضربه واضح در یکي از پنج استخوان متاتارس (عمدتا در دوم یا سوم) رخ می دهد. اگر شکستگی در استخوان متاتارس اول كه غير معمول است اتفاق بيفتد به دلیل تغییر الگوی راه رفتن طبیعی و تحمل وزن مسئله جدي تر خواهد بود.معمولا در رژه رفتن پياده روي طولاني ورزشهاي پرشي و جهشي اتفاق مي افتد..
Sesamoiditis. Sesamoiditisالتهاب تاندون های اطراف استخوان هاي کوچک مدور که در سر استخوان متاتارس اول می چسبد مي باشد و منجر به درد پا مي شود. استخوان Sesamoidتحمل استرس زیادی را در شرایط عادی بعهده دارند، استرس بیش از حد می تواند تاندون های اطرافاين استخوانها را. اغلب بدون هیچ دلیل روشن ملتهب نمايد، اما صدمات sesamoidدر فعالیت هايي مانند رقص باله، جهش و پرش ، دویدن، و ورزش های هوازی سنگين شايع است.

Metatarsalgia :

هر گونه درد در پایین پا وقتی که علت را نمیتوان تعیین کرد و در محل استخوان متاتارس رخ مي دهد به طور کلی به عنوانmetatarsalgiaشناخته مي شود.

علل درد در پاشنه پا و پشت پا

پاشنه بزرگترین استخوان در پا است. درد پاشنه پا شایع ترین مشکل پا است و هر سال دو میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

آدرس اینستاگرام دکتر بیژن فروغ

plantar fasciitisدرد و تورم کف پاشنه پا :

التهاب پلانتار فاسیا التهاب در گروه گسترده ای از تاندون ها و رباط ها - بافت همبند - که از پاشنه پا به شكم پا امتداد مي يابد رخ می دهد. اين فاسيا نقش حفظ قوس پا را داشته و با ايجاد فنريت نقش ضربه گير را دارد.در 9 درصد دونده ها علت درد پاشنه مي باشد.

اماس کیسه های مفصلی پاشنه پا

اماس کیسه های مفصلی يا بورسيت پاشنه از علل ديگر درد پاشنه است.(بورس یک کیسه کوچک پر از مایع است،كه در زیر استخوان پاشنه قرار دارد.

ناهنجاریHaglund Haglund.:

ناهنجاری به عنوان exostosisخلف پاشنه شناخته شده ورشد استخوانی در پشت استخوان پاشنه است. فشار كفش بر پشت پاشنه يكي از عوامل آن است. .

پس از مطالعه مقاله فوق شما را به خواندن مقاله ای درباره علائم و درمان شکستگی آرنج دست دعوت می کنیم .


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :ملیحه جهانگیری [ 1391-08-14 ]
باسلام وتشکرفراوان جواب سوالامو گرفتم کلی با قضیه پاهام مشکل داشتم یکم نگرانیهام رفع شد جاوید وپایدار باشید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آرتروز گردن و راه های درمان آن در طب فیزیکیآرتروز گردن و راه های درمان آن در طب فیزیکی

آرتروز گردن (اسپوندیلوز مهره های گردنی) بیماری شایع و مرتبط با سنی است که مفصل ها و دیسک گردن را درگیر میکند. آرتروز گردن عموما نتیجه افزایش سن است، هرچند عامل های دیگری نیز منجر به بروز آن می شود. از راه های درمان آرتروز گردن می توان به دارو، طب فیزیکی یا مکمل اشاره کرد. ... ادامه مطلب

قوزک بند طبی پا در چه مواردی استفاده می شود؟قوزک بند طبی پا در چه مواردی استفاده می شود؟

در هنگام پیچ خوردگی مچ پا یا آسیب دیدن قوزک پا، برای آسان تر شدن روند درمان از وسایلی به نام قوزک بند استفاده می شود. ... ادامه مطلب

درمان خارپاشنه با شاک ویو تراپیدرمان خارپاشنه با شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی یا امواج رادیال تراپی برای درمان بسیاری از اختلالات پا استفاده می شود. ... ادامه مطلب

بهترین حرکات اصلاحی برای ورزش درمانی زانوبهترین حرکات اصلاحی برای ورزش درمانی زانو

درمان زانو درد با ورزش می‌ تواند به افزایش سلامتی و بهبود وضعیت شما بدون وارد شدن آسیب به مفاصل زانو کمک مؤثر کند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465