درمان انحراف ستون فقرات
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / موضوعات مطالب / علت و درمان بدون جراحی گیر افتادگی عصب سیاتیک، گردن،دست و شانه

علت و درمان بدون جراحی گیر افتادگی عصب سیاتیک، گردن،دست و شانه

زمانی که روی اعصاب در سیستم عصبی محیطی فشار وارد شود، سندرم فشار عصبی ممکن است رخ دهد. این اعصاب به قسمت هایی از بدن شما (مانند دست ها و پاهای شما) که از سیستم عصبی مرکزی دورتر هستند (مانند مغز و ستون فقرات ) متصل می شوند.سندرم های فشار عصبی یکی از علل شایع درد عصبی (نوروپاتیک) در اندام ها هستند. آنها می توانند منجر به گرفتگی عصب و نوروپاتی (آسیب عصبی) شوند.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر بیژن فروغ از روشهای غیر جراحی و مناسبی برای بهبود گیرافتادگی عصب استفاده می شود. از جمله آنها می توان به تجویز بریس، استفاده از لیزر درمانی ، فیزیوتراپی و ورزش درمانی ، درمان دستی، طب سوزنی و ... اشاره نمود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.

علائم گیر افتادگی عصب یا سندرم فشار عصبی چیست؟

علائم سندرم های فشار عصبی به تدریج ظاهر می شوند. علائم ممکن است بیایند و بروند و از خفیف تا شدید متغیر باشند. این علائم ممکن است زمانی بدتر شوند که شما فعالیت هایی را انجام می دهید که عصب را می کشند یا فشار می دهند.
سندرم های فشرده سازی عصب بسته به اینکه کدام عصب را تحت تاثیر قرار می دهد، علائم مختلفی ایجاد می کند، از جمله:

انواع گیر افتادگی عصب یا سندروم فشار عصبی

گیر افتادگی عصب سیاتیک:

سیاتیک درد عصبی ناشی از آسیب یا تحریک عصب سیاتیک است که از ناحیه باسن شما منشا می گیرد. عصب سیاتیک طولانی ترین و ضخیم ترین عصب بدن (تقریبا به اندازه عرض انگشت) است.
اصطلاح سیاتیک معمولا برای توصیف هر دردی که از کمر منشا می گیرد و به پایین ساق پا می رسد، استفاده می شود. چیزی که در این درد مشترک است، آسیب به یک عصب است، تحریک، التهاب یا فشرده شدن یک عصب در قسمت پایین کمر.

چه چیزی باعث گیر افتادگی سیاتیک می شود؟

تحریک عصب سیاتیک به دلیل گیر افتادن ریشه عصبی ایجاد می شود. این شکل خاص از گیر افتادن رادیکولوپاتی کمری نامیده می شود ، زیرا ریشه های عصبی آسیب دیده در قسمت کمری ستون فقرات قرار دارند. فشردگی عصب معمولا از موارد زیر نشأت می‌گیرد:

گیر افتادگی عصب گردن (رادیکولوپاتی گردنی):

رادیکولوپاتی گردنی یا سندروم فشار عصبی گردن وضعیتی است که منجر به اختلال عملکرد عصبی ناشی از فشرده شدن و التهاب هر یک از ریشه های عصبی ستون فقرات گردنی می شود. اختلال عملکرد عصبی می تواند شامل درد شدید ، ضعف عضلانی یا بی حسی باشد.

جراحی گیر افتادگی عصب سیاتیک

چه چیزی باعث گیر افتادگی عصب گردن می شود؟

رادیکولوپاتی گردنی زمانی اتفاق می‌افتد که یک ریشه عصبی در گردن شما فشرده شده و ملتهب شود. این فشرده سازی دو دلیل اصلی دارد:

گیر افتادگی عصب دست:

سندرم های فشار عصبی که می‌توانند بر اعصاب محیطی اندام دست تاثیر بگذارند، عبارتند از:

علل گیر افتادگی عصب دست:

گیر افتادگی عصب شانه:

علت گیر افتادگی عصب شانه:

آدرس صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

درمان گیر افتادگی عصب سیاتیک، گردن، دست و شانه:

درمان گرفتگی عصب به محل و علت آن بستگی دارد و شامل موارد زیر می‌شود:

  1. استراحت‌: استراحت دادن به ناحیه آسیب دیده اغلب بسیار موثر است، به خصوص در موارد آسیب ناشی از فعالیت های تکراری.
  2. استفاده از پک یخ یا کیسه آب گرم: یخ برای کاهش درد و تورم مفید است. همچنین کیسه آب گرم به کاهش اسپاسم عضلانی و فشار روی اعصاب کمک می‌کند.
  3. فیزیوتراپی: اغلب زمانی مفید است که گرفتگی عصب نخاعی ناشی از مشکلاتی در گردن یا کمر باشد.
  4. تمرینات کششی: ممکن است عضلات پشت یا هسته مرکزی را تقویت کرده و فشار روی ریشه عصبی را کاهش دهد یا از بین ببرد.
  5. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بدون نسخه: مانند ایبوپروفن و ناپروکسن ممکن است مفید باشند.
  6. تزریق کورتیکواستروئیدها: یک داروی ضد التهابی است که ممکن است برای بسیاری از انواع اعصاب تحت فشار مفید باشد.
  7. بریس: برای موارد سندرم تونل کارپال ، اغلب از بریس یا مچ بند مچ دست استفاده می شود.
  8. تغییر وضعیت بدن: در موارد نوروپاتی اولنار یا نوروپاتی پرونئال رایج، یادگیری تغییر وضعیت بدن ممکن است برای دستیابی به بهترین نتیجه مورد نیاز باشد.
  9. کاهش وزن: می تواند برای بسیاری از انواع اعصاب تحت فشار مفید باشد.
  10. جراحی: در صورتی که عصب به دارو، بریس، فیزیوتراپی یا تزریق پاسخ ندهد، ممکن است برای آزاد کردن فشار روی عصب جراحی مورد نیاز باشد. نوع خاص جراحی به عصب درگیر بستگی دارد. با این حال، هدف از جراحی یکسان است، از بین بردن یا کاهش فشار روی عصب آسیب دیده.

شما می توانید برای تهیه انواع کمربند طبی ، به مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ ، مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مرکز، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و پیام به شماره واتس آپ 09396984430 اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
عوارض و پیشگیری از پوکی استخوانعوارض و پیشگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان به معنی کم شدن تراکم استخوان است که بدنبال آن قدرت استخوان کم شده و شکننده می شود و شکننده شدن استخوان موجب می شود احتمال بروز شکستگی در آن بیشتر شود. پوکی استخوان معمولاٌ بتدریج پیشرفت می کند و هیچ علامتی از خود بروز نمی دهد تا وقتی که شکستگی بوجود می آید. ... ادامه مطلب

اصلاح کلاب فوت نوزادان با بریس دنیس براوناصلاح کلاب فوت نوزادان با بریس دنیس براون

نوزادان بسیاری به دلیل عوامل ژنتیکی دارای بیماری و ناهنجاری‌ های فیزیکی بسیاری می‌ شوند که نمونه ای از آن، کلاب فوت یا همان پا‌ چنبری است. امروزه با استفاده از بریس‌ های مناسب، درمان این ناهنجاری نیز به راحتی صورت می‌ گیرد. ... ادامه مطلب

متوکاربامول دارویی برای کمر درد و گرفتگی عضلات کمرمتوکاربامول دارویی برای کمر درد و گرفتگی عضلات کمر

متوکاربامول جز دارو های شل کننده عضلانی است با نام تجاری روباکسین که عمده مصرف آن در گرفتگی های عضلات در بیماری های مختلف از جمله پارکینسون است. این دارو روی خود عضله اثر مستقیمی ندارد بلکه با مسدود کردن اعصابی که باعث انقباض عضله می شوند تاثیر خود را می گذارند. ... ادامه مطلب

مشکلات کلیه و لگن از علل کمر دردمشکلات کلیه و لگن از علل کمر درد

کمردرد میتواند شدید یا خفیف باشد. کوتاه مدت یا مزمن باشد. دائم یا گاهگاهی باشد. با این حال در اکثر اوقات بطور خودبخودی بعد از چند هفته خوب میشود. کمردرد از علل عمده مرخصی های درمانی و غیبت از کار است و بروز آن در قشر فعال جامعه هر ساله موجب آسیب ها فراوان اقتصادی میشود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465