کفی طبی

آب درماني چيست؟

آب درماني روشي است كه از آب براي درمان بيماري استفاده مي شود اين روش از روشهاي قديمي طب فيزيكي و توانبخشي است كه همكاران كاردرمانگر فيزيوتراپيست و كارشناسان تربيت بدني از آن بهره مي گيرند.

استفاده از آب براي درمان در دو بعد انجام مي شود:

1-استفاده از آب بعنوان محيط مناسبي براي درمان در حيطه طب فيزيكي و توانبحشي.مانند ورزش در آب كه بصورت كلي يا براي تمام بدن انجام مي شود ماننداستخريا حوضچه هاي آب جكوزي.

و يا بصورت موضعي در قسمتي از بدن استفاده مي شود مانند ويرپول كه نوعي حوضچه كوچك است كه در آن پروانه اي براي ايجاد گردش در آب تعبيه شده است و در درمان مشكلات موضعي مانند مشكلا دست يا پا كاربرد دارد.

2-نوشيدن آب:در اين حوزه محققين معتقدند با خوردن آب با شرايط و حجم خاص مي توان سالمتر زندگي كرد.

آب درماني

تاريخچه: آب درماني از دير باز مورد توجه بشر بوده است و حتي در قرآن براي درمان حضرت ايوب دستور صادر مي شود كه وارد آب شده و تمامي دردهاي خود را با آن بهبودي دهيد در طب سنتي و طب اسلامي كشور ما دستورا ت متعددي الز آب درماني ديده مي شود در ايران مصر چين و يونان نيز از آبدرماني استفاده مي شده است ولي مدتها اين روش در ماني مغفول مانده بود كه در نهايت در دوره جديد و از سالهاي 1980 بطور جدي احيا گرديد و نحوه بكارگيري آبهاي معدني نيز مورد بررسي علمي قرار گرفت ميزان املاح و كيفيت املاح درون آبهاي معدني و اثرات درماني آن مورد بررسي قرار گرفت.

امروزه آب درماني در صنعت توريسم در كشورهاي جهان ارزش بسيار بالايي دارد و كشور ما با وجود منابع غني آب درماني با تنوع متعدد از اين صنعت بهره كافي را نبرده است.

اثرات فيزيولوژيك آب درماني:

تاثيرات متعددي ازآب درماني در طب مدرن امروزي اثبات شده است..

تاثير روي عروق:با اثرات انبساط و انقباض عروق اثرات درماني خوب روي سيستم قلب و عروق دارد.

تاثير روي عضلات:انعطاف پذيري عضلات را بهبودي داده و از گرفتگي عضلات جلوگيري مي كند.

تاثير روي مفاصل:با كاهش فشار روي مفاصل امكان انجام ورزش درون آب را در مفاصل آرتروزي و مفاصل صدمه ديده فراهم آورده و توان مفصل را افزايش ميدهد.

آرامش روحي رواني:متدهاي موثري در روشهاي رلاكسيشن درون آب وجود دارد و حتي شنا در آب بسيار آرامش بخش است.

آدرس اینستاگرام دکتر بیژن فروغ

درمان مشكلات پوستي:ايجاد لطافت پوست-درمان كهير-درمان لكهاي پوست و...

ترميم زخم:در درمان زخم بستر و زخمهاي پس از جراحي و تروماها كاربرد زيادي دارد.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :محسن فراورده [ 1393-08-18 ]
لطفا مراکز اب درمانی را معرفی نمایید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
افتادگی شانه چه علتی دارد و چه روشهایی برای اصلاح آن مناسب است؟افتادگی شانه چه علتی دارد و چه روشهایی برای اصلاح آن مناسب است؟

افتادگی شانه ناهنجاری‌ ای است که ظاهر نا خوشایند دارد. بهتر است برای اطمینان از این موضوع، مستقیم رو به‌ روی آینه ایستاده و وضعیت شانه ‌هایتان در حالت عادی را بررسی کنید و ببینید آیا دچار افتادگی یا عدم تقارن هستید. اصلاح افتادگی شانه برای هر فردی حائز اهمیت می باشد. ... ادامه مطلب

علائم شکستگی ستون فقرات ناشی از پوکی استخوانعلائم شکستگی ستون فقرات ناشی از پوکی استخوان

با استخوان سازی کافی در طول دوره کودکی، نوجوانی و اوایل جوانی میتوان اقدام به جلوگیری از پوکی استخوان کرد. ساختن استخوانهای محکم به جذب کلسیم و ویتامین دی کافی و ورزش منظم نیاز دارد. برای بهبود سلامت استخوان در هر سن میتوان اقداماتی را صورت داد. ... ادامه مطلب

مرگ و میر ناشی از پوکی استخوانمرگ و میر ناشی از پوکی استخوان

شکستگی های ناشی از پوکی استخوان می تواند کشنده باشد. میزان مرگ و میر ناشی از عوارض شکستگی ران در زنان با میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان برابر است. ... ادامه مطلب

کاربرد سوزن خشک یا درای نیدلینگ (dry needling) در طب فیزیکیکاربرد سوزن خشک یا درای نیدلینگ (dry needling) در طب فیزیکی

درای نیدلینگ یا سوزن خشک یکی از روش های درمانی است که در دهه های اخیر مورد توجه پزشکان و بیماران قرار گرفته و از آن استفاده می شود. این روش برای تسکین و درمان درد مورد توجه است. در روش سوزن خشک همان طور که از اسمش پیداست پزشک و متخصص سوزن های ظریف و کوچکی را وارد نقاط ماشه ای بدن بیمار می کند ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465