کفی طبی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / موضوعات مطالب / دردهاي عضلاني نقاط دردناك و نقاط ماشه اي

دردهاي عضلاني نقاط دردناك و نقاط ماشه اي

دردهای عضلانی نقاط دردناك و نقاط ماشه ای و دردهای تیر كشنده

این دردهای مبهم كه ممكن است در اغلب موارد بدون علت بوده و یا علت آشكاری نداشته باشند نیاز به توجه ویژه دارند.

بارها و بارها این بیماران به كلینیك اینجانب مراجعه نموده اند و از آزار ناشی از این نقاط دردناك شكایت كرده اند و اظهار كرده اند كه با مراجعه به جندین پزشك هنوز نتیجه ای از درمان نگرفته اند و ناراحتی عمده ایشان از برخورد همكاران پزشك بعنوان یك بیماری روحی با مشكل ایشان بوده است.بدیهی مشكل این بیماران روحی نبوده ولی مانند بسیاری از بیماریها تحت تاثیر عوامل روحی می تواند واقع شود و درمان این نوع بیماریها از درمان بیماریهای جسمی آشكار بسیار سخت تر است.

دردهای با منشاء عضلانی كه به سایر نقاط انتشار می یابند

درصد قابل توجهی از دردهای بدن مربوط به عوارضی هستند كه در قسمت خاصی از عضلات پدید آمده است ولی این عارضه خود را به صورت درد ناحیه دیگری آشكار می سازد. برخی اوقات آسیب نقطه خاصی از عضله سبب انتشار درد به سایر نواحی بدن می شود. به نقاطی از عضله كه آسیب آنها علاوه بر ایجاد درد در همان نقطه به سایر نواحی هم گسترش می یابد نقاط ماشه ای می گویند.

نقاط ماشه ای (Trigger Points)

طبق تعریف نقطه ماشه ای یك نقطه كوچك وحساس داخل قسمتی از عضله است كه در اثر فشار، كشش، تحمل بار اضافه و انقباض دردناك شده و این درد به مناطق دورتری از نقطه اولیه انتشار می یابد.

آدرس اینستاگرام دکتر بیژن فروغ

از دید بالینی نقاط ماشه ای به دو دسته فعال و نهان تقسیم می شوند. در نقاط ماشه ای فعال درد موضعی و انتشاری دائمی وجود دارد در حالیكه در نقاط ماشه ای نهان این در موضعی و انتشاری وجود ندارد.زمان درد انتشاری بسته به شدت فعالیت نقطه ماشه ای از چند ثانیه تا چند روز متفاوت است. این درد به صورت عمیق، گسترده، سوزشی، گرفتگی و سفتی خود را اشكار می كند.

تشخیص نقاط ماشه ای نیاز به تجربه و مهارت زیاد در لمس دارد. علائمی كه در لمس و معاینه مشخص می شوند عبارتند از: وجود یك نوار سفت در حین لمس عضله، وجود یك نقطه بسیار حساس در داخل این نوار سفت، احساس انقباض موضعی در نوار سفت و وجود درد انتشاری در حین لمس نقطه حساس و دردناك.

فعال شدن نقاط ماشه ای ممكنست ناشی از عواملی نظیر استفاده بیش از حد و مكرر از عضله، وارد آوردن فشار بیش از حد در طولانی مدت به ماهیچه، فشارهای روانی، مسائل تغذیه ای، فعال شدن نقاط ماشه ای دیگر و مواردی از این دست باشد.

دردهاي عضلاني

در توضیح علت به وجود آمدن نقاط ماشه ای گفته اندكه اضافه بار مكرر با فشار كم یا انقباض اكسنتریك ( انقباض همراه با افزایش طول) عضله منجر به یكسری از عوامل پی در پی می شود كه باعث آسیب دسواره سلولی شده و منجر به ازدیاد تجمع كلسیم در داخل سلولهای عضله می گردد. این افزایش كلسیم داخل سلولی سبب انقباض خود بخودی قسمت اسیب دیده ماهیچه می شود. به همراه ای انقباض خود بخودی برخی مواد شیمیایی داخل بدن كه باعث تحریك در می شوند ( نظیر برادیكینین ها و ماده P) در محل آسیب تجمع پیدا كرده و باعث حساس شدن آن نقطه می گردند. این حساسیت نهایتا منجر به افزایش حساسیت اعصاب تغذیه كننده ماهیچه شده و درد با هر تحریكی افزایش می یابد و بصورت نقطه ماشه ای خود را نمایان می سازد.

نقاط ماشه ای در تمام عضلات بدن ممكنست بوجود آیند ولی شایعترین عضلاتی كه مبتلا به این عارضه می گردند عیارتند از: عضلات اطراف كتف و شانه با درد انتشاری به بازو كه ممكنست با دردهای با منشاء مهره های گردنی اشتباه شوند;عضلات گردن با درد انتشاری به سر كه ممكنست با انواع سردردها از جمله میگرن اشتباه شوند;عضلات سینه ای با درد سینه و بازو كه اگر در سمت چپ باشد غالبا با دردهای قلبی اشتباه می شود;عضلات باسن با درد انتشاری به پشت ران و ساق كه غالبا با دردهای سیاتیكی اشتباه می شود و عضلات ساق با درد انتشاری به زانو كه غالبا با زانو دردهای ناشی از آرتروز اشتباه می شود.

درمان نقاط ماشه ای در بر گیرنده طیف وسیعی از روشها، از جمله اصلاح نوع تغذیه، رواندرمانی و درمانهای طبی و فیزیكی می شود و در بر گیرنده موارد متعددی است كه بسته به نیاز و شرایط جسمانی فرد می تواند متفاوت باشد.

درمانهای طبی فیزیكی رایج عبارتند از فیزیوتراپی شامل الكتروتراپی، ماسا‍ژ، كشش عضلانی و استفاده از انواع فشار می شود. نوع ماساژ و كشش عضلانی در صورتیكه به درستی انتخاب شود و بصورت صحیح انجام گردد باعث از بین رفتن انقباض و شل شدن ماهیچه ها شده و نقاط ماشه ای را غیر فعال می نمایند. انواع خاصی از فشار روی نقاط ماشه ای، در صورتیكه بطور صحیح اعمال شوند، می توانند نقاط ماشه ای فعال را را به صورت پنهان در آورند.

انجام برخی مانوورهای حركتی كه بر اساس نوع عضله متفاوت است نیز می توانند از شدت تحریك نقاط ماشه ای بكاهد.

استفاده از طب سوزنی و سوزن خشك نیز یكی دیگر از درمانهای متداول و جایگزین است كه تاثیر خوبی بر بهبودی این نوع ضایعه عضلانی دارد.

تزریق نرمال سالین، داروهای كورتیكواستروئید و داروهای بی حس كننده موضعی به نقاط ماشه ای فعال از دیگر درمانهایی هستند كه می توانند باعث كاهش سریع درد و ناراحتی گردند.

استفاده از روشهای آرامش بخش یا تكنیكهای رلاكسشن یوگا ورزشهای تفریحی درمان اختلال خواب نیز در درمان این نقاط دردناك موثرند.

The American College of Rheumatology
1990 Criteria for the Classification of Fibromyalgia

History of widespread pain has been present for at least three months
Definition: Pain is considered widespread when all of the following are present:

Pain

in both sides of the body

Pain

above and below the waist In addition, axial skeletal pain (cervical spine, anterior chest, thoracic spine or low back pain) must be present. Low back pain is considered lower segment pain.

Pain in 11 of 18 tender point sites on digital palpation
Definition: Pain, on digital palpation, must be present in at least 11 of the following 18 tender point sites:

Occiput

(2) - at the suboccipital muscle insertions.

Low cervical

(2) - at the anterior aspects of the intertransverse spaces at C5-C7.

Trapezius

(2) - at the midpoint of the upper border.

Supraspinatus

(2) - at origins, above the scapula spine near the medial border.

Second

rib (2) - upper lateral to the second costochondral junction.

Lateral

epicondyle (2) - 2 cm distal to the epicondyles.

Gluteal

(2) - in upper outer quadrants of buttocks in anterior fold of muscle.

Greater

trochanter (2) - posterior to the trochanteric prominence.

Knee

(2) - at the medial fat pad proximal to the joint line.

Digital palpation should be performed with an approximate force of 4 kg. A tender point has to be painful at palpation, not just tender.

Illustration of Tender Points
Fibromyalgia Syndrome Symptoms

% of FMS Symptoms Condition
100 Muscular Pain
96 Fatigue
86 Insomnia
72 Joint Pains
60 Headaches
56 Restless Legs
52 Numbness and Tingling
46 Impaired Memory
42 Leg Cramps
41 Impaired Concentration
32 Nervousness
20 Depression (Major Depression)

Arthritis and Rheumatism. Vol. 33, No. 2 (February 1990)


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


نظرات کاربران درباره این مطلب :سهیلا [ 1392-01-21 ]
با سلام و تبریک سال نو. من مدتهاست که از این نوع درد ماشه ای عضلانی دارم و حس بدی پیدا میکنم وقتیکه این حالتی میشم.با چند پزشک مشورت کردم ولی به نتیجه ای نرسیدم.البته دارو مصرف نکردم.وقتی به سایت بسیار خوب شما مراجعه کردم جواب خودمو گرفتم.امیدوارم فرصتی پیش بیاد تا بتونم یه سر به کلینیک شما بزنم تا بدونم چطور درمان رو شروع کنم.با تشکر.

arash [ 1391-09-24 ]
از اطلاعاتی‌ که در اختیار ما گذاشتید ممنونم ، من دقیقا این درد‌ از فشار عصبی خیلی‌ زیاد گرفتم ،و هم در گردن هم در سق پا ، و هم در ماهیچه‌های زیر بغل و سینه دارم، اوایل فکر می‌کردم غدد لنفاوی باشه ،اما با مینهٔ پزشک مطمئن شدم که اینطور نیست.با کیسه آب گرم کمی‌ آرومتر شد .الان هم با طبّ سوزنی دارم این مشکل حل می‌کنم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت شانه یخ زده (شانه منجمد یا فروزن شولدر) چیست؟علت شانه یخ زده (شانه منجمد یا فروزن شولدر) چیست؟

شانه یخ زده یا شانه منجمد که به آن کپسولیت چسبنده نیز گفته می شود به علت از بین رفتن تدریجی حرکات مفصل شانه به وجود می‌ آید . این اختلال به علت چسبندگی یا به وجود آمدن بافت اسکار ایجاد می‌ شود و علت بروز آن سفت شدن یا کلفت شدن بافت همبند اطراف مفصل است . در این مقاله به بررسی شانه یخ زده می پردازیم. ... ادامه مطلب

علت و علائم انحراف زانو به سمت داخل چیست؟علت و علائم انحراف زانو به سمت داخل چیست؟

زانوی ضربدری یا ژنووالگوم به انحنای غیرطبیعی پایین پا از زانو به پایین گفته میشود به طوری که هنگام مماس بودن دو زانو، فاصله زیادی را بین پاها ایجاد می ... ادامه مطلب

بیماری پات یا سل ستون فقرات چیست و چه علائمی دارد؟بیماری پات یا سل ستون فقرات چیست و چه علائمی دارد؟

بیماری پات یا سل ستون فقرات، اصطلاحی است برای سل که به ستون فقرات سرایت کرده است. سل ستون مهره ای شایع ترین سل استخوان است و شایع ترین محل درگیری در ن ... ادامه مطلب

درد کشاله ران با منشا سیستم ادراری و تناسلیدرد کشاله ران با منشا سیستم ادراری و تناسلی

درد کشاله ران ممکن است بر اثر بیماری هایی باشد که در خود کشاله ران، مفصل ران و یا لگن وجود دارد. با این حال در مواردی، منشا درد کشاله ران در ارگان های دیگر بوده و درد بطور ثانویه به کشاله ران انتشار میابد. بیماری های سیستم ادراری و تناسلی می‌تواند باعث درد کشاله ران شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465