پلی کلینیک دکتر فروغ

سردرد ـ قسمت دوم

معرفی یك نمونه مبتلا به سردرد و نحوه بررسی:

خانمی 32 ساله به علت سردردهای راجعه فرونتال مراجعه میکند. این سردردها از یکماه قبل شروع شده اند و شدت و دفعات آنها ظرف چند روز اخیر به طور دایم افزایش یافته است. بیمار عنوان میکند که دچار استرس در محل کار و کمخوابی نیز هست.
نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرند

ارزیابی: آیا سردرد بیمار اولیه است (تنشی، میگرن یا خوشهای) یا ثانویه به یک علت زمینهای است؟

شرح حال: شرح حال نقش بسیار مهمی در تشخیص ایفا میکند. بسیاری از متخصصان طرفدار استفاده از جداول ثبت روزانه علایم هستند که بیماران برای تعیین الگوی زمانی سردرد خود در خانه آنها را پر میکنند. برای هر یک از انواع سردرد باید به نکات خاصی در شرح حال توجه کرد. توجه به سیر زمانی و طول مدت انواع سردرد ضروری است. باید کیفیت سردرد (مداوم، ضربانی، تیز) و شدت آن مشخص شود که برای این کار میتوان از مقیاسهای آنالوگ بصری(1) برای درد کمک گرفت. درباره علایم همراه مانند آبریزش بینی یکطرفه (سردرد خوشه ای) یا اورا (میگرن) باید پرسوجو کرد. به علاوه توجه به عوامل ایجادکننده و تخفیفدهنده سردرد حایز اهمیت است.

برخی بیماران عوامل برانگیزاننده شناخته شده ای دارند. سابقه خانوادگی، مصرف کافئین و استفاده از داروها یا ترکیبات گیاهی میتوانند در بروز سردرد نقش داشته باشند. توجه به جنبه های روانی- اجتماعی مانند عوامل استرسزای جدید، حمایت محیط و ترسها و انتظارات بیمار ضروری است.
معاینه: شروع معاینه با یک مشاهده کلی است: آیا بیمار بدحال به نظر میرسد؟ کنترلهای استاندارد مانند اندازهگیری فشار خون مهم هستند. معاینه نورولوژیک مرتبط شامل معاینه ته چشم در صورت غیرقطعی بودن تشخیص یا شک به وجود پاتولوژی داخل جمجمه ضروری است. معاینه کامل سر و گردن از جمله از نظر نشانه های مننژیت، تندرنس پوست جمجمه، محدود بودن دامنه حرکات یا گرفتگی عضلات با توجه به یافته های شرح حال باید انجام شود.

انواع سردرد

سردرد تنشی

به بیمار اطمینان دهید که سردرد تنشی دورهای، خود محدودشونده است.
به عوامل مرتبط مانند استرسها یا اختلالات عضلانی- اسکلتی (اختلالات مفصل تمپورومندیبولار و بد جفت شدن دندانها) توجه کنید.
افسردگی و مصرف بیش از حد داروها بر میزان موفقیت درمان تاثیر دارند (مسکنها و سایر داروهای مورد استفاده برای درمان سردرد میتوانند باعث سردرد ناشی از مصرف بیش از حد داروها شوند).
ورزش منظم و تغییرات سبک زندگی شامل مراقبه (meditation)، آرامسازی (relaxation) و تمرینات شناختی میتوانند در صورت مطرح بودن استرس به عنوان یک عامل مهم، کمککننده باشند.
درمان دارویی کمتر کمککننده است اما میتوان از داروهای بدون نسخه یا در موارد معدود از داروهای ضدالتهاب غیراستروییدی (NSAID) کمک گرفت. باید از مصرف مسکنهای قوی مثل اپیوییدها خودداری کرد.

میگرن

عوامل برانگیزاننده شامل قاعدگی، استرس، کمخوابی، ورزش شدید و برخی غذاهای خاص هستند. استفاده از جداول ثبت روزانه علایم برای شناسایی این عوامل میتواند در تعدیل این عوامل خطرزا مفید واقع شود.
استفاده از رویکرد پلکانی برای درمان دارویی توصیه میشود بدین ترتیب که اگر یک داروی خاص پس از 3 مرتبه استفاده غیرموثر بود از داروی بعدی استفاده شود. برای شروع باید از مسکنهای خوراکی ساده به عنوان مثال 1000 میلیگرم استامینوفن یا 400 میلیگرم ایبوپروفن ترجیحا در اشکال محلول به عنوان قدم اول استفاده کرد. برای توضیحات بیشتر به راهکارهای انجمن مطالعات سردرد بریتانیا(1) (BASH) مراجعه نمایید.
اندیکاسیونهای درمان پروفیلاکسی شامل تعداد زیاد حملات با وجود استفاده از درمانهای حاد یا کاهش غیربهینه درد پس از درمان حاد هستند. این مساله معمولا بر اساس قضاوت بیمار مشخص میشود. داروهای موثر در پروفیلاکسی باید به مدت 6-4 ماه ادامه داده شوند و سپس برای مشخص شدن نیاز یا عدم نیاز به ادامه پروفیلاکسی، قطع گردند.

 آدرس اینستاگرام دکتر بیژن فروغ

سردرد خوشه ای

تشخیص بموقع در مورد این وضعیت بسیار دردناک ضروری است. خوشبختانه علایم این نوع سردرد شاخص هستند.
درمان حاد مشتمل بر استفاده از اکسیژن (100 به میزان 7 لیتر در دقیقه برای مدت 15-10 دقیقه در آغاز حمله)، ارگوتامین یا اسپریهای بینی تریپتان و لیدوکایین داخل بینی است.
داروی خط اول برای پروفیلاکسی وراپامیل ترجیحا از نوع کوتاهاثر آن است (به میزان 160-120 میلیگرم سه یا چهار بار در روز).
ارجاع به نورولوژیست باید انجام شود؛ مسکنها نقشی در درمان این نوع سردرد ندارند


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پیشگیری از واریسپیشگیری از واریس

عروق واریسی به عروقی گفته می‌ شود که بزرگ هستند و به رنگ آبی روی سطح پوست دیده می‌ شوند این عروق معمولا حالت پیچ خورده دارند و زیر سطح پوست به صورت برجسته هستند به نحوی که قابل لمس هستند و باعث بروز درد و ناراحتی می‌ شوند. این وضعیت به ندرت قبل از سن ۲۵ سالگی دیده به‌ وجود می آیند ... ادامه مطلب

لزوم استفاده از بریس سومی پس از جراحی گردنیلزوم استفاده از بریس سومی پس از جراحی گردنی

بریس سومی از بهترین انواع بریس‌ های گردنی جهت مراقبت پس از جراحی دیسک گردن است و یک تکیه گاه سفت و سخت است که خم شدن و کشش را محدود می‌ کند، ثبات خفیف داخلی (به طرفین) را فراهم می‌ کند و تا حدی چرخش را محدود می‌ کند. طراحی آن باعث می‌ شود تا بیمار در حالت خوابیده بماند. ... ادامه مطلب

درمان زانو درد با فیزیوتراپیدرمان زانو درد با فیزیوتراپی

بسیاری از زانو درد ها ممکن است با فیزیوتراپی به موقع و بدون نیاز به انجام تزریق‌ های دردناک یا مصرف دارو به سرعت بهبود یابند. در این مقاله به درمان زانو درد با فیزیوتراپی می پردازیم . ... ادامه مطلب

چگونه به گردن درد مبتلا نشویم؟چگونه به گردن درد مبتلا نشویم؟

گردن درد از جمله درد هایی است که امروزه در بین مردم بسیار شایع شده و تعداد زیادی از مردم جهان همواره با آن دست و پنجه نرم می کنند. درد ناحیه گردن گاها ممکن است بسیار ناتوان کننده و آزار دهنده باشد و فرد را به ستوه آورد. گردن درد می تواند به علت بروز مشکلات و بیماری هایی از قبیل آرتروز گردن باشد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465