درمان زانوی پرانتزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ستون فقرات / آشنایی با درمان های دستی یا کایروپراکتیک

آشنایی با درمان های دستی یا کایروپراکتیک

کایروپراکتیک که به آن درمان دستی نیز می گویند، زیر شاخه ای از درمان های مکمل بوده و نوعی درمان مشکلات سیستم اسکلتی بدن انسان است. اساس درمان در روش کایروپراکتیک حرکات دست درمانگر است. مانورهایی که یک درمانگر کایروپراکتیک انجام میدهد به این صورت است که ابتدا بیمار را بر روی تخت مخصوصی خوابانده و سپس با دست خود نیروها و فشارهایی را بر قسمت های خاصی از بدن وارد میکند، قسمت هایی از ستون مهره و اندام ها را بیش از حد معمول میپیچاند و یا میکشد و یا ضرباتی ناگهانی با سرعت زیاد ولی شدت کم به آن وارد میکند. پزشکان عقیده دارند که با این فشارها مفاصلی که قفل شده اند و یا خوب حرکت نمیکنند دوباره حرکات طبیعی خود را به دست آورده و در نتیجه آن کارکرد ستون مهره و سیستم عصبی آن بهبود می یابد.

کایروپرکتیک یا درمان دستی روشی ایمن و مؤثر برای درمان مشکلات و دردهای اسکلتی-عضلانی است که در بسیاری از موارد نتایج بسیار قابل قبولی به همراه داشته است. این روش قابل انجام در کلینیک طب فیزیک و توانبخشی دکتر بیژن فروغ بوده و شما می توانید جهت آگاهی بیشتر درباره این روش و نحوه انجام آن، همچنین تعیین نوبت از این مرکز و مشاوره با کارشناسان ، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.

کایروپراکتیک چگونه انجام می‌شود؟

متخصص کایروپرکتیک و درمان های دستی، ترکیبی از حرکات، کشش ‌ها، ماساژ بافت نرم و تکنیک‌ های درمان دستی را بر روی عضلات و مفاصل بیمار اعمال کرده و از این طریق به کاهش احساس درد و تسریع فرایند بهبودی کمک می کند. در این روش از حرکات آرام و بی‌ خطر دست برای دستکاری نقاط خاص در ستون فقرات به منظور آزاد کردن مفاصل یا سایر نقاط بدن که عملکرد مناسب ندارند، استفاده می‌شود.

درمان های دستی یا کایروپراکتیک

کاربردهای کایروپراکتیک

درمان‌های کایروپراکتیک معمولاً برای درد‌هایی که عضلات و استخوان‌ها و مفاصل را درگیر می‌کند، کاربرد دارد؛ مانند موارد زیر:

البته برخی از متخصصان این رشته از کایروپراکتیک برای درمان مشکلات دیگری هم استفاده می‌کنند که به عضلات و استخوان‌ها مربوط نیست مانند:

مزایا و فواید روش درمانی کایروپراکتیک

روش کایروپراکتیک، مزایای بسیاری را در بر می‌گیرد. به طور خلاصه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کایروپراکتیک برای درمان سیاتیک

سیاتیک دردی است که از پشت ران و به ساق پا انتشار می‌یابد. ممکن است در اثر تحریک یک یا چند عصب تحتانی نخاعی ایجاد شود. این درد می‌تواند خفیف یا شدید باشد و اغلب در اثر ساییدگی در ستون فقرات ایجاد می‌شود. خبر خوب این است که سیاتیک اغلب در طی چند هفته و بدون نیاز به جراحی با روش های غیرتهاجمی تسکین می‌یابد. تلاش برای بهبود و افزایش قدرت کمر در حالی که انعطاف پذیری را در ناحیه باسن و قسمت تحتانی بدن افزایش می‌دهید، احتمال کمردرد و سایر علائم سیاتیک کاهش خواهد داد. درمان‌های جایگزین برای سیاتیک نیز می‌تواند تا حدودی تسکین‌دهنده درد باشد. متخصص کایروپراکتیک می‌تواند ستون فقرات شما را طوری تنظیم کند که باعث بهبود عملکرد ستون فقرات و کاهش درد شود. درمان کایروپراکتیک همچنین می‌تواند درد کمر ناشی از سیاتیک را تسکین دهد. ماساژ می‌تواند به شل شدن ماهیچه‌های شما کمک کند، درد را کاهش داده و تحرک و انعطاف پذیری را بهبود بخشد.

کایروپراکتیک دیسک کمر

دیسک ها از اجزای مهم ستون فقرات هستند که نقش مهمی در جذب شوک های وارده به ستون فقرات و جلوگیری از وارد شدن فشار بیش از حد بر مهره ها و آسیب دیدگی آنها دارند. در صورتی که هر عاملی سبب وارد شدن فشار بیش از حد بر ستون فقرات یا آسیب و پارگی دیسک ها شود منجر به خروج قسمت میانی دیسک و در نتیجه وارد شدن فشار بر ریشه های عصبی نخاعی می شود. خروج ماده میانی دیسک بین مهره ای همچنین سبب نزدیک شدن مهره ها و در مواردی سایش آنها بر روی هم می شود که این وضعیت نیز با درد و التهاب شدیدی برای بیمار همراه است. کایروپرکتیک دیسک کمر از مؤثرترین روش های درمان دیسک کمر بدون جراحی است که با استفاده از تکنیک های درمان دستی به تنظیم و تطبیق مفاصل بدن در جای اصلی خود کمک می کند. درمانگر با استفاده از تکنیک های درمان دستی به درمان دیسک کمر بدون جراح کمک می کند. هدف از درمان های کایروپرکتیک دیسک کمر افزایش دامنه حرکتی مفصل، کاهش آسیب دیدگی های عصب و بهبود عملکرد مفصل است. اختلال در عملکرد کمر و اندام های تحتانی از دیگر عوارض این بیماری است که با کایروپراکتیک دیسک کمر می توان به بهبود آنها کمک کرد.

انواع درمان کایروپراکتیک

متخصص کایروپراکتیک

متخصص کایروپراکتیک پس از گذراندن علوم پايه پزشکي و کسب موفقيت در بورد علوم پايه با ادامه تحصيل در دانشکده مرتبط، وارد مرحله علوم باليني (دوره انترني) مي گردد. سرانجام با موفقيت در دوره باليني و اخذ دکترا از دانشکده و دريافت بورد سراسري و ايالتي کايروپراکتيک، مي تواند به درمان کايروپراکتيکي بپردازد. با وجودي که پزشک کايروپراکتيک با انواع اختلالات و بيماري هاي بدن انسان آشنا است؛ اما توجه خاصي را به بيومکانيک ستون فقرات و ديگر مفاصل معطوف مي دارد و به برطرف کردن اختلالات بيومکانيکي بدن انسان مي پردازد. چنانچه بيماري شخص نوعي از بيماري غير از بيماري هاي مرتبط به کايروپراکتيک باشد، پزشک کايروپراکتيک وي را به متخصص مرتبط معرفي مي کند. پزشک کايروپراکتيک با بررسي تاريخچه بيماري، راديوگرافي، ام آر آي، اي ام جي، انجام معاينه هاي محلي، ارتوپدي و اعصاب و ديگر آزمايش هاي پاراکلينيکي به منشأ بيماري پي مي برد و به معالجه آن مي پردازد.

آدرس صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

تعداد جلسات کایروپراکتیک

طول درمان بستگي به چندين عامل دارد. از جمله سن، ژنتيك، جنسيت، حاد و يا مزمن بودن، وجود فشارهاي روحي و جسمي، درصد آسيب ديدگي به بافت مورد نظر و شرايط كاري كه تمام اين عوامل تعيين كننده زمان بهبودي و درمان هستند.

موارد منع انجام روش کایروپراکتیک

روش کایروپراکتیک یا دستکاری ستون فقرات، مانند دیگر روش‌های درمانی و توانبخشی، ممکن است برای همه، مناسب نباشد. از موارد منع انجام این روش می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. مبتلایان به پوکی استخوان
 2. ابتلا به تنگی کانال نخاعی
 3. التهاب مفاصل کمر
 4. آرتروز گردن
 5. استفاده از رقیق کننده‌های خون مانند وارفارین، هپارین، آسپرین، متوهگزال و غیره
 6. سابقه‌ی یا ابتلا به سرطان

هزینه کایروپراکتیک

هزینه این نوع درمان بستگی به توانایی و مهارت پزشک در انجام درمان دستی دارد. به علاوه تعداد جلسات درمانی موردنیاز بسته به وسعت و تعداد محل‌های مورد نظر و همچنین شدت درد و بیماری متفاوت خواهد بود که این موضوع نیز بر هزینه درمان تأثیرگذار است.

عوارض کایروپراکتیک

بعد از جلسات درمانی کایروپراکتیک ممکن است برخی عوارض جانبی موقتی را تجربه کنید که شامل موارد زیر هستند:

 1. گاهی بدن شما درد می‌کند و حتی ممکن است که احساس سوزش هم بکنید.
 2. ممکن است که احساس خستگی شدید بکنید و نتوانید فعالیت‌های دیگری را انجام دهید.
 3. در موارد نادر ممکن است که دچار جابجایی و دررفتگی دیسک شوید.
 4. ممکن است که عصب شما تحت فشار شدید قرار بگیرد و درد شدیدی را احساس کنید.
 5. در موارد نادر دیگر ممکن است که حمله‌ی قلبی به بیمار دست دهد.

توجه داشته‌باشید که عوارض خطرناک کایروپراکتیک نادر هستند و در موارد بسیار کمی ممکن است که اتفاق بیفتند. شایع‌ترین عوارضی که احتمالاً بیمار احساس می‌کند و به آنها دچار می‌شود، دردها و گرفتگی‌های بعد از جلسات است که بعد از مدتی برطرف می‌شوند و طبیعی هستند.

یکی از علل اصلی مراجعه افراد به کلینیک های طب فیزیکی و توانبخشی، مشکلات و دردهای زانو است. مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر بیژن فروغ یکی از موسسات مجهز برای فیزیوتراپی زانو در تهران محسوب می‌شود. شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مرکز، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درباره بیماری پارکینسون،بیماری پارکینسون چیست؟درباره بیماری پارکینسون،بیماری پارکینسون چیست؟

پارکینسون، نوعی اختلال پیشرفته عصبی است که بر حرکت فرد تأثیر می گذارد. بیماری پارکینسون دومین اختلال عصبی شایع و اولین اختلال حرکتی شایع است. ... ادامه مطلب

بریس مخصوص آرتروز زانوبریس مخصوص آرتروز زانو

هنگامی که برای اولین بار مبتلا به آرتریت تشخیص داده می‌ شوید، پزشک احتمالاً درمان‌ های غیرجراحی را برای تسکین ناراحتی و ناتوانی توصیه می‌ کند. یکی از این توصیه‌ ها می‌ تواند پوشیدن بریس باشد. ... ادامه مطلب

پوکی استخوان و بیرون زدگی شکمپوکی استخوان و بیرون زدگی شکم

در یک زن لاغر و باریک اندام یک نشانۀ دیگر احتمالی پوکی استخوان ممکن است وجود شکم بیرون زده باشد. تکرار شکستگی های ستون مهره ای ممکن است باعث نزدیک شدن دو استخوان دندۀ آخر و بالای لگن به همدیگر شوند حتی تا جائیکه این دو استخوان به همدیگر برسند. ... ادامه مطلب

میخچه چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان میشود؟میخچه چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان میشود؟

میخچه‌ها مناطق سفت و ضخیم پوست هستند که معمولاً روی پاها ایجاد می‌شوند. آن‌ها شبیه پینه هستند اما معمولاً سخت‌تر، کوچک‌تر و دردناک‌تر هستند.میخچه خطرناک نیست اما می‌تواند باعث سوزش و ناراحتی شود. آن‌ها همچنین بیشتر از مردان بر زنان تأثیر می‌گذارند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465