پلی کلینیک دکتر فروغ
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ستون فقرات / سرخوردگی مهره های کمر به چه وضعیتی گفته میشود؟

سرخوردگی مهره های کمر به چه وضعیتی گفته میشود؟

سر خوردگی مهره های کمر یک بیماری ستون فقرات است که باعث ایجاد کمر درد می شود و زمانی اتفاق می افتد که یکی از مهره های استخوان ستون فقرات، از جای خود بر روی مهره زیر آن می لغزد و عصبی را تحت فشار قرار دهد و باعث بروز کمر درد و یا پا درد در بیمار شود. در ادامه مقاله به علت و درمان این بیماری می پردازیم.

آنچه در این مطلب میخوانید

علت و علائم سرخوردگی مهره های کمر

سرخوردگی مهره های کمر ممکن است در ابتدا هیچ علائمی نداشته باشد و فرد نتواند این مشکل را درون خود تشخیص دهد. در صورت وجود درد در ناحیه کمر ممکن است فرد با علائم زیر مواجه شود:

سرخوردگی مهره های کمر

درمان سرخوردگی مهره های کمر بدون جراحی:

اگر سر خوردگی مهره های کمر شما غیر پیشرونده باشد، هیچ درمانی جز مراقبت لازم نیست. علائم اغلب هنگامی که فعالیت های سنگین و آزار دهنده مهره ها متوقف می شوند، کاهش می یابد.

درمان محافظه کارانه شامل:

این درمان درد ناشی از التهاب عصب های نخاعی کمر را تسکین می دهد؛ دارو در فضای اپیدورال، یعنی ناحیه‌ مملو از چربی بین استخوان و کیسه‌ محافظ عصب های نخاعی تزریق می شود. درد به مدت چند روز یا حتی چند سال بعد از تزریق اپیدورال تسکین می یابد. با تزریق اپیدورال پزشک می تواند محل دقیق مولد درد را مشخص دهد. تشخیص منشأ درد غالباً در مواردی که بیشتر از یک علت احتمالی برای درد وجود دارد، مشکل است. هدف از تزریق استروئید این است که درد بیمار آنقدر کم شود که بتواند فعالیت های معمول خود و درمان طب فیزیکی را دنبال کند.

مزایا تزریق اپیدورال برای لغزندگی مهره های کمر:

فیزیوتراپی برای سرخوردگی مهره‌ی کمر:

در روش های درمانی فیزیوتراپی، ورزش های قدرتی و حرکات کششی مخصوصی برای بیمار تجویز می شود تا عضلات اطراف ستون فقرات تقویت شوند و میزان حرکت پذیری شما افزایش پیدا کند. انجام ورزش های هدفمند برای بیماران مبتلا به سرخوردگی مهره ها، به شدت مفید و موثر است.
در صورتی که ورزش درمانی به صورت ترکیبی با درمان های کایروپراکتیک انجام شود، راستای قرار گیری ستون مهره ها با کایروپراکتیک اصلاح شده و ستون مهره ها صاف می شوند و از طرف دیگر با انجام ورزش و تقویت عضلات می توان مهره ها در موقعیت قرارگیری جدیدشان حفظ کرد.

کایروپرکتیک در مبتلایان به سرخوردگی مهره های کمر:

در درمان های کایروپراکتیک با جا اندازی دقیق مفاصل ستون فقرات، راستای صحیح ستون فقرات بازیابی می شود. انجام درمان های کایروپراکتیک می تواند موجب شود که عصب هایی که بر اثر سرخوردگی مهره و حرکت غیر طبیعی مهره ها تحت فشار بوده اند، آزادسازی شوند.
برای جا اندازی مفاصل به روش کایروپراکتیک، برخی تکنیک های درمان دستی بر روی مهره هایی که حرکت غیر طبیعی دارند یا به طور صحیح عمل نمی کنند، انجام می شود.

آدرس صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

انواع سر خوردگی مهره کمر:

بیوفیدبک به شما این توانایی را می ‌دهد که روش‌ های جدیدی را برای کنترل بدن، بهبود وضعیت سلامتی و یا عملکرد فیزیکی تمرین کنید. این روش در صورت تشخیص موثر بودن، در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر بیژن فروغ قابل انجام می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مرکز، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


نظرات کاربران درباره این مطلب :رویا ملکی [ 1402-04-14 ]
سلام دکتر من دچار سر خوردگی مهره های کمر شده ام ضمن اینکه از مطالبتون استفاده کردم و بابتش ممنون هستم میخواستم حضوری هم خدمت برسم برای معاینه بهم یه وقت حضوری می دید؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت علائم و درمان التهاب مفصل لگنعلت علائم و درمان التهاب مفصل لگن

لگن، دومین مفصل مهم تحمل کننده ی وزن بدن، پس از مفصل زانو است. لگن، مفصلی توپی و سوکتی است که از سر استخوان فمور و استابولوم استخوان لگن ساخته شده است ... ادامه مطلب

بریس بادی ژاکت چیست و چه کاربردی دارد؟بریس بادی ژاکت چیست و چه کاربردی دارد؟

بریس بادی ژاکت جهت کمک به کنترل کامل ستون فقرات طراحی شده است ... ادامه مطلب

ویژگی زانوبند مخصوص پای ضربدریویژگی زانوبند مخصوص پای ضربدری

ژنووالگوم معروف به زانوی ضربدری، ناهمگونی زانو است که زانو ها را به سمت داخل می‌ چرخند. در این مقاله سعی می‌ شود که ویژگی زانوبند متناسب با مشکل زانوی ضربدری معرفی گردد. ... ادامه مطلب

ارتزهای ستون فقرات چه کاربردهایی دارند؟ارتزهای ستون فقرات چه کاربردهایی دارند؟

ارتزهای ستون فقرات سیستم‌ های مکانیکی هستند برای اعمال فشار خارجی در نقاط آناتومیکی تجویز می‌ شوند تا بی حرکت شده و ناهنجاری‌های ستون فقرات را ثابت ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465