پلی کلینیک دکتر فروغ
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / بيماريهای مغز و اعصاب / درباره بیماری صرع چه می دانید؟

درباره بیماری صرع چه می دانید؟

صرع یک اختلال سیستم عصبی مرکزی است که در آن فعالیت مغز غیر طبیعی می شود و باعث تشنج یا دوره هایی از رفتار های غیر عادی، احساسات و گاهی از دست دادن هوشیاری می شود. هر کسی ممکن است به صرع مبتلا شود. صرع هم مردان و هم زنان را از هر نژاد، پیشینه قومی و سنی مبتلا می کند. با توجه به اهمیت بیماری صرع، در این مقاله قصد داریم هر آنچه باید در ارتباط با این عارضه بدانید را بررسی کنیم.

در پلی کلینیک ارتوپدی فنی، طب فیزیکی و توانبخشی دکتر بیژن فروغ خدمات درمانی و توانبخشی در مشکلات و بیماریهای پا و زانوها ، ستون فقرات، دست و اندام فوقانی ، بیماریهای نورولوژیک مغز و ... همچنین نوار عصب و عضله ، اسکن کف پا و تجویز و ساخت انواع بریس ، کفش و کفی طبی ، ودرمان با روشهایی مانند طب سوزنی به مراجعه کنندگان گرامی ارائه می گردد. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مرکز، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.

بیماری صرع چیست؟

قبل از آن که درباره علل بروز صرع صحبت کنیم، باید بدانیم که صرع و تشنج دو مفهوم متفاوت هستند.
تشنج یعنی همان حمله ای که به فرد دست می دهد و صرع نام کلی بیماری است که تشنج می تواند یکی از علائم یا گاهی تنها علامت آن باشد. باید بدانیم هر کسی دچار تشنج می شود لزوماً صرع ندارد و اگر فرد یک یا دو بار تشنج کرده است بهتر است برای تشخیص درست بیماری، به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند.
جالب است بدانیم که سیستم مغز و اعصاب از سلول های عصبی تشکیل شده است. این سلول ها دارای ارتباطات بسیار قوی با یکدیگر هستند که باعث انتقال پیام های عصبی از تمامی نقاط بدن به مغز و بردن پاسخ های مناسب از مغز به تمامی نقاط بدن می شوند.
تمامی این فرآیندها، با کمک انتقال دهنده های عصبی و الکترولیت های بدن مانند سدیم و کلسیم صورت می گیرد. در ‌واقع، این فرایند ها نوعی فعالیت الکتریکی ایجاد می کنند. زمانی‌ که فعالیت الکتریکی مغز بیش از اندازه می شود، تشنج رخ می دهد.

بیماری صرع

علت بیماری صرع

هنگامی که صرع در افراد مسن تشخیص داده می شود، گاهی اوقات ناشی از یک مشکل عصبی دیگر مانند سکته مغزی یا تومور مغزی است. علل دیگر می تواند مربوط به ناهنجاری های ژنتیکی، عفونت قبلی مغز، آسیب های دوران بارداری یا اختلالات رشد باشد. اما در حدود نیمی از افراد مبتلا به صرع، هیچ علت مشخصی وجود ندارد.

راه های درمان بیماری صرع

درمان با دارو یا گاهی اوقات جراحی می تواند تشنج را برای اکثر افراد مبتلا به صرع کنترل کند. برخی از افراد برای کنترل تشنج نیاز به درمان مادام العمر دارند، اما برای برخی دیگر، تشنج در نهایت از بین می رود. برخی از کودکان مبتلا به صرع ممکن است با افزایش سن از این بیماری پیشی بگیرند. داروهای رایج برای درمان صرع عبارتند از:

توجه به این نکته ضروری است که برخی از داروها ممکن است از تشنج در یک فرد جلوگیری کنند اما در شخص دیگر موثر واقع نشود. همچنین، حتی زمانی که فرد داروی مناسب را پیدا می کند، یافتن دوز ایده آل برای درمان صرع ممکن است مدتی طول بکشد.
برخی از روش های جراحی در درمان صرع عبارتند از:

در برخی از افراد که تحت عمل جراحی برای درمان صرع قرار گرفته اند، ممکن است جراحی باعث کاهش تعداد دفعات و شدت تشنج بیمار شود. با این حال، معمولاً ادامه مصرف داروی ضد تشنج برای چندین سال پس از عمل مهم است.

علائم بیماری صرع

از آنجایی که صرع در اثر فعالیت غیرطبیعی در مغز ایجاد می شود، تشنج می تواند بر هر فرآیندی که مختصات مغز شما را انجام می دهد تأثیر بگذارد. علائم و نشانه های تشنج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

علائم بسته به نوع تشنج متفاوت است. در بیشتر موارد، فرد مبتلا به صرع هر بار به همان نوع تشنج مبتلا می شود، بنابراین علائم از قسمتی به قسمت دیگر مشابه خواهد بود. پزشکان معمولاً تشنج ها را بر اساس نحوه و مکان شروع فعالیت غیرطبیعی مغز به دو دسته کانونی یا عمومی طبقه بندی می کنند.

تشنج کانونی

هنگامی که به نظر می رسد تشنج ناشی از فعالیت غیر طبیعی فقط در یک ناحیه از مغز شما باشد، به آن ها تشنج کانونی می گویند. این تشنج ها به دو دسته تقسیم می شوند:
تشنج کانونی بدون از دست دادن هوشیاری: این تشنج ها که زمانی تشنج جزئی ساده نامیده می شدند، باعث از دست دادن هوشیاری نمی شوند. آنها ممکن است احساسات را تغییر دهند یا نحوه ظاهر، بو، احساس، مزه یا صدا را تغییر دهند.
برخی افراد دژاوو را تجربه می کنند. این نوع تشنج همچنین ممکن است منجر به تکان دادن غیرارادی یک عضو بدن، مانند بازو یا پا، و علائم حسی خود به خودی مانند سوزن سوزن شدن، سرگیجه و نورهای چشمک زن شود. تشنج های کانونی با اختلال در آگاهی.
این تشنج ها که زمانی تشنج های جزئی پیچیده نامیده می شوند، شامل تغییر یا از دست دادن هوشیاری یا آگاهی هستند. این نوع تشنج ممکن است در خواب به نظر برسد. در طول تشنج کانونی با اختلال هوشیاری، ممکن است به فضا خیره شوید و به طور معمول به محیط خود واکنش نشان ندهید یا حرکات تکراری مانند مالش دست، جویدن، بلعیدن یا راه رفتن به صورت دایره‌ای انجام دهید. علائم تشنج کانونی ممکن است با سایر اختلالات عصبی مانند میگرن، نارکولپسی یا بیماری روانی اشتباه گرفته شود. برای تشخیص صرع از سایر اختلالات به معاینه و آزمایش کامل نیاز است.

تشنج عمومی

تشنج هایی که به نظر می رسد تمام نواحی مغز را درگیر می کند، تشنج عمومی نامیده می شود. شش نوع تشنج عمومی وجود دارد.

آدرس صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

در صورت بروز هر یک از موارد زیر فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید:

  1. تشنج بیش از پنج دقیقه طول می کشد.
  2. با وجود اینکه داروی ضد تشنج مصرف کرده اید، همچنان تشنج دارید.
  3. تنفس یا هوشیاری پس از توقف تشنج باز نمی گردد.
  4. در طول تشنج به خود آسیب رسانده اید.
  5. تشنج دوم بلافاصله رخ می دهد.
  6. شما تب شدید دارید.
  7. باردار هستید.
  8. دیابت دارید.
  9. اگر برای اولین بار دچار تشنج شدید، به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

آیا بیماری صرع خطرناک است؟

وضعیت صرع زمانی رخ می دهد که در حالت فعالیت تشنجی مداوم باشید که بیش از پنج دقیقه طول می کشد یا اگر تشنج های مکرر داشته باشید بدون اینکه بین آن ها هوشیاری کامل به دست آورید. افراد مبتلا به وضعیت صرع در معرض خطر آسیب دائمی مغز و مرگ هستند.
مرگ غیرمنتظره ناگهانی در صرع (SUDEP): افراد مبتلا به صرع نیز در معرض خطر کمی از مرگ ناگهانی و غیر منتظره هستند. علت ناشناخته است، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است به دلیل بیماری های قلبی یا تنفسی رخ دهد.
افراد مبتلا به تشنج های تونیک-کلونیک مکرر یا افرادی که تشنج آنها با دارو کنترل نمی شود ممکن است در معرض خطر SUDEP باشند. به طور کلی، حدود 1٪ از افراد مبتلا به صرع در اثر SUDEP می میرند. این در افرادی که به صرع شدید مبتلا هستند که به درمان پاسخ نمی دهند، شایع تر است.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر بیژن فروغ از روشهای غیر جراحی و مناسبی برای درمان یا بهبود انواع کمر درد، از جمله کمر درد بارداری استفاده می شود. از جمله آنها می توان به تجویز بریس، استفاده از لیزر درمانی ، فیزیوتراپی و ورزش درمانی ، درمان دستی، طب سوزنی و ... اشاره نمود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پروتز مصنوعی انگشت پا و دستپروتز مصنوعی انگشت پا و دست

پروتزها یا اندام‌ های مصنوعی توسط متخصصینی تحت عنوان پروتز ساز یا متخصص پروتز، طراحی و در قسمت مورد‌ نظر نصب می‌ شوند.هدف از کاشت پروتز ها، بهبودی در ظاهر و عملکرد بعد از قطع عضو می‌ باشد. ... ادامه مطلب

ورزش درمانی در درمان پوکی استخوانورزش درمانی در درمان پوکی استخوان

دو مکانیسم جداگانه یعنی فعالیت عضلانی و تحمل وزن در حفظ تراکم استخوان طبیعی اهمیت دارد. در افراد طبیعی و سالم که مدتی استراحت مطلق داشته اند، انجام تمرینات در وضعیت خوابیده و روی یک دوچرخه ثابت هیچ تاثیری در کاهش کلسیم نداشته است. تحمل وزن اگر چه مفید و لازم است ولی به تنهایی کافی نیست. ... ادامه مطلب

روماتیسم لگن و مفصل ران چه علل و علائمی دارد؟روماتیسم لگن و مفصل ران چه علل و علائمی دارد؟

روماتیسم لگن یا آرتریت روماتوئید مفصل لگن یک بیماری التهابی است که بر فضای داخلی کپسول مفصلی تاثیر می گذارد و باعث یک تورم دردناک در مفصل شده و در نها ... ادامه مطلب

کدام دردها با ماساژ درمانی بهبود می یابند؟کدام دردها با ماساژ درمانی بهبود می یابند؟

سیاتیک دردی در ناحیه کمر یا باسن است که از پشت ران به پایین ساق پا انشعاب پیدا می‌ کند و با ماساژ درمانی بهبود می یابد. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465