پلی کلینیک دکتر فروغ
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / كلينيك تخصصی پا / چرخش مچ پا به خارج یا پرونیشن چه علتی دارد؟

چرخش مچ پا به خارج یا پرونیشن چه علتی دارد؟

پرونیشن زمانی اتفاق می‌افتد که راه رفتن شما (طرز راه رفتن یا دویدن) در نهایت باعث می‌شود که قوس‌های پا بیش از حد معمول صاف شوند. که بر عضلات، تاندون ها و رباط هایی که از قوس کف پا های شما حمایت می کنند، فشار وارد می کند. پرونیشن خطر آسیب دیدن پا و ساق را افزایش می دهد. اما می توانید با ورزش و با افزودن کفی های ارتوتیک به کفش های خود مشکل را برطرف کنید.

افرادی که کف پاهایشان کمی صاف است، بیشتر در معرض ابتلا به پرونیشن هستند. سایر شرایط یا فعالیت هایی که احتمال پرونیشن پا را افزایش می‌دهند،عبارتند از:

پرونیشن طبیعی پا:

پرونیشن به حرکت طبیعی پا به پهلو در حین راه رفتن یا دویدن اشاره دارد. پای شما به طور معمول با هر قدم کمی به سمت داخل می غلتد تا شوک را جذب کند و مچ پا و پاهای شما را به درستی در یک راستا نگه دارد. این باعث می شود کمتر مستعد آسیب های رایج انواع پرونیشن باشید.

تفاوت پرونیشن بیش از حد و پرونیشن کمتر از حد چیست؟

هر دو اصطلاح روشی را که شما راه می‌روید توصیف می‌کنند. هر دو پرونیشن زمانی اتفاق می‌افتد که پای شما روی لبه‌های بیرونی پاشنه‌های پا قرار بگیرد. در حالت ایده آل، پاها ضربه فرود را به توپ‌های پای شما منتقل می کند. در پرونیشن بیش از حد، پاهای شما ضربه را خیلی جابجا می کند و هنگام راه رفتن پای شما به سمت داخل می‌لغزد. در پرونیشن کمتر از حد، پاهای شما ضربه را به اندازه کافی جابجا نمی کند و هنگام راه رفتن پای شما به سمت خارج می غلتد.

تفاوت بین پرونیشن و کف پای صاف چیست؟

پرونیشن به راه رفتن شما یا نحوه راه رفتن شما اشاره دارد که می تواند باعث صافی کف پا شود. صافی کف پا یک وضعیت پزشکی است که در آن کف پا بدون قوس است یا قوس کمی دارد. صافی کف پا می تواند ارثی باشد یا در طول زمان ایجاد شود. در برخی موارد، افراد دارای کف پای صاف هستند زیرا هرگز در پای خود قوس ایجاد نمی‌کنند. در موارد دیگر، قوس‌ها پس از آسیب به تاندون ساق پا که قوس‌ها را پشتیبانی می‌کند، ناگهان می‌افتند یا فرو می‌ریزند. این حالت، قوس های افتاده یا صافی کف پای بزرگسالان است.

چرخش مچ پا به خارج

علت چرخش مچ پا به خارج یا پرونیشن چیست؟

در صورتی که قوس کف پا بسیار انعطاف پذیر باشد، پرونیشن ممکن است اتفاق بیفتد. گاهی اوقات افراد با کف پای صاف به دنیا می آیند. با این حال، برخی شرایط و فعالیت‌ها می‌توانند خطر ایجاد کف پای صاف یا ضعیف شدن قوس‌ها را افزایش دهند، که می‌تواند منجر به پرونیشن بیش از حد شود. صافی کف پای اکتسابی بزرگسالان ممکن است در موارد زیر رخ دهد:

پرونیشن بیش از حد می تواند در دوران بارداری رخ دهد اما معمولا پس از زایمان برطرف می شود.

علائم چرخش مچ پا به خارج یا پرونیشن چیست؟

کف کفش‌های شما ممکن است اولین سرنخ مبنی بر پرونیشن را ارائه دهد. اگر قسمت داخلی زیره کفش شما سایش بیشتری نسبت به قسمت بیرونی نشان می دهد، ممکن است پرونیشن بیش از حد داشته باشید. علائم دیگر شرایطی هستند که ممکن است به دلیل داشتن پرونیشن بیش از حد به آن مبتلا شوید. پرونیشن با چندین بیماری و علائم مرتبط است، مانند:

درمان چرخش مچ پا به خارج یا پرونیشن:

درمان‌های مختلفی برای پرونیشن بیش از حد وجود دارد و متخصصین معمولاً از ترکیبی از این درمان‌ها استفاده می‌کنند. در زیر برخی از پروتکل های درمانی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند آورده شده است:

چسباندن پا به روشی خاص، پشتیبانی از پا و همچنین ثبات را فراهم می کند و ممکن است در موارد حاد یا به عنوان خط اول درمان استفاده شود.

ماساژ عضلات، موجب انعطاف پذیری بهتر، افزایش جریان خون و اکسیژن رسانی به عضلات می شود و کمک می کند تا سفتی عضلات که منجر به پرونیشن می‌شود سریعتر بهبود یابند.

در صورت درد شدید پزشک ممکن است داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را تجویز کند. در موارد بسیار نادری (مانند دفورمیتی کف پای صاف مادرزادی) ممکن است برای اصلاح چرخش مچ پا به داخل، نیاز به انجام جراحی باشد.

در صورتی که میزان چرخش مچ پا شدید باشد، ممکن است نیاز به انجام درمان‌های فیزیوتراپی نیز باشد. متخصص طب فیزیکی و فیزیوتراپیست حرکاتی را آموزش می‌دهند که به توزیع متعادل وزن در پاها کمک می‌کنند و وضعیت چرخش پا را بهبود می‌دهند.

این به مفاصلی که ممکن است متلاشی یا ثابت شده باشند کمک می کند تا شل شوند و به نوبه خود عملکرد بهتری از پا حاصل شود.

فردی که پرونیشن بیش از حد دارد باید کفش های حمایتی را انتخاب کند، به ویژه برای فعالیت هایی که شامل ضربات مکرر پا مانند دویدن یا راه رفتن است. فرد باید کفش هایی را انتخاب کند که پشتیبانی و ثبات بیشتری را ارائه دهد تا تاثیر هر مرحله را به حداقل برساند.

ارتزها درج‌های مخصوصی هستند که در کفش‌ها قرار می‌گیرند تا از قوس اضافی حمایت کنند و به حداقل رساندن تاثیر راه رفتن فرد کمک کنند. ارتزهای کفش از ایجاد پرونیشن بیش از حد جلوگیری می کنند، از پاها حمایت می کند و به پاهای شما توانایی عملکرد در سطوح بهینه را می دهد.

گاهی اوقات، یک فیزیوتراپ تمرینات تقویتی را برای افراد مبتلا به پرونیشن بیش از حد توصیه می کند. این تمرینات می تواند به حمایت از قوس های پا و ماهیچه هایی که به حمایت از قوس کمک می کنند، کمک کند.

 آدرس اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

در اینجا چند تمرین وجود دارد که ممکن است کمک کند:

 1. با هر دو پا صاف روی زمین بایستید.
 2. یک پا را به اندازه یک قدم به جلو ببرید.
 3. ستون فقرات را صاف نگه دارید، پای جلویی را خم کنید و به جلو فشار دهید تا تمام وزن شما روی پای جلویی باشد.
 4. کشش را در پای عقب و تاندون آشیل احساس کنید.
 5. 30 ثانیه نگه دارید.
 6. پاها را عوض کنید و چهار بار تکرار کنید.
 1. هر دو پا را صاف روی زمین بگذارید.
 2. یک توپ تنیس یا توپ گلف را زیر یک پا قرار دهید.
 3. با صاف نگه داشتن ستون فقرات، توپ را به مدت 2 تا 3 دقیقه زیر پا به جلو و عقب بچرخانید.
 4. تعویض کنید و با پای دیگر تکرار کنید.
 1. با هر دو پا روی زمین بایستید.
 2. هر دو پاشنه را تا جایی که ممکن است بالا بیاورید، ۵ ثانیه نگه دارید و سپس پایین بیاورید.
 3. 15-20 بار تکرار کنید.
 4. روش دیگر، از پله یا پله تمرینی استفاده کنید و اجازه دهید پاشنه ها بالا بیایند و از سطح پله پایین بیایند.
 1. با هر دو پا روی زمین بایستید.
 2. انگشت شست پای راست را روی زمین فشار دهید و سایر انگشتان پای راست را بلند کنید.
 3. 5 ثانیه نگه دارید.
 4. سپس چهار انگشت کوچکتر را روی زمین فشار دهید و انگشت شست پا را به مدت 5 ثانیه بالا بیاورید.
 5. هر تمرین را 5 تا 10 بار تکرار کنید.
 6. تغییر دهید و با پای دیگر تکرار کنید.

بیوفیدبک به شما این توانایی را می ‌دهد که روش‌ های جدیدی را برای کنترل بدن، بهبود وضعیت سلامتی و یا عملکرد فیزیکی تمرین کنید. این روش در صورت تشخیص موثر بودن، در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر بیژن فروغ قابل انجام می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مرکز، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علائم بورسیت لگنعلائم بورسیت لگن

بورسیت لگن عارضه ای دردناک است که هنگامی رخ میدهد که بورسا، کیسه نرمی که مانند بالشتکی در مفصل ران قرار میگیرد، ملتهب میشود. ... ادامه مطلب

اگر به درد ساق پا مبتلا هستید این مطلب را بخوانیداگر به درد ساق پا مبتلا هستید این مطلب را بخوانید

درد در هر قسمت از ساق پا یکی از علائم شایع تروما یا بیماری است. دلایل زیادی برای درد پا وجود دارد. علل آسیب زا شامل آسیب های ورزشی است. علل دیگر می تواند به رگ های خونی، اعصاب، ماهیچه ها، مفاصل، بافت های نرم یا استخوان ها مربوط باشد. ... ادامه مطلب

حفاظت، کنترل درد و توزیع فشار روی آرنج با ارتز و بریسحفاظت، کنترل درد و توزیع فشار روی آرنج با ارتز و بریس

ارتز آرنج یک وسیله فیزیکی است که برای تثبیت و محافظت از آرنج‌های ضعیف، آسیب دیده یا در حال بهبود استفاده می‌شود. صدمات آرنج ممکن است در اثر تصادفات، ورزش یا استفاده طولانی مدت ایجاد شود. همچنین می‌توان از ساپورت آرنج برای جلوگیری از بروز صدمات در حین ورزش یا انجام ورزش استفاده کرد. ... ادامه مطلب

در چه مواردی نیاز به انجام اسكن كف پا وجود دارد؟در چه مواردی نیاز به انجام اسكن كف پا وجود دارد؟

اسکن کف پا، یکی از جدیدترین دستگا‌ه‌های آنالیز پا است که اطلاعات دقیقی را درباره‌ی ساختار، میزان قوس و انحنای کف پا در اختیار پزشک قرار می‌دهد. امروزه از اسکن کف پا برای تولید ابزارهای درمانی پا از جمله کفش و کفی‌های طبی استفاده می‌شود ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465