درمان انحراف ستون فقرات
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / انواع پروتز / پروتز مصنوعی انگشت پا و دست

پروتز مصنوعی انگشت پا و دست

پروتزها یا اندام‌های مصنوعی توسط متخصصینی تحت عنوان پروتزساز یا متخصص پروتز، طراحی و در قسمت مورد‌نظر نصب می‌شوند. فرآیند قرارگیری یا کاشت ممکن است کمی بعد از قطع عضو و پس‌ از آنکه ورم از‌بین رفت و جای زخم خوب شد، در بیمارستان انجام گیرد. مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ، یکی از اماکنی است که شما می‌توانید برای سفارش، تهیه و کارگذاری پروتزها به آنجا مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠اقدام فرمایید.

هدف از پروتز

هدف از کاشت پروتزها، بهبودی در ظاهر و عملکرد بعد از قطع عضو می‌باشد.

پروتز انگشت دست

از پروتزهای انگشتان دست اغلب به دلایلی زیبایی استفاده می‌شود. قطع انگشت دست با کاهش عزت‌نفس، گوشه‌گیری، اندوه و افسردگی همراه است. پروتز انگشت سیلیکونی به صورتی ساخته‌شده‌ که با رنگ پوست انگشت هماهنگ است، داراری ناخن، مو و منافذی است که ظاهری طبیعی به آن می‌دهند.

پروتزهای زیبایی انگشتان دست منفعل هستند (یعنی خودبه‌خود حرکت نمی‌کنند) اما طول انگشت ازدست‌رفته را بازمی‌گردانند و پایه‌ای محکم را برای قرار گرفتن انگشت شست در مقابل انگشت درگیر فراهم می‌آورند.دست قادر خواهد بود تا دست سالم دیگر را در کارهایی که باید با هر دودست انجام شوند، کمک کند، کارهایی مانند دوچرخه‌سواری یا بستن بند کفش. درحالی‌که کارهایی مانند تایپ کردن، به خاطر نبود حسی در انگشتان پروتزی، هنوز هم با مشکل مواجه هستند.

همانند هر نوع نقص عضو بالاتنه یا پایین‌تنه، برای توانبخشی انگشتان دست به وسیله پروتز ۶ حق انتخاب وجود دارد که عبارتند از:

پروتزهای غیرفعال انگشت دست

پروتزهای غیرفعال برای انجام کارهای روزمره زندگی مفیدند اما برای گرفتن و رها کردن اشیا کارکردی ندارند.

پروتز انگشت سیلیکونی

مراقبت از پروتزهای سیلیکونی آسان بوده و تمیز کردن آن بسیار ساده می‌باشد. پس از استفاده باید هر روز به وسیله آب و صابون با PH خنثی بیرونشان تمیز شود.اگر از دستورالعمل‌ها پیروی شود هیچ لکه‌ای به طور دائم بر رویشان باقی نمی‌ماند. همچنین سیلیکون به خاطر ایجاد لبه‌های سوکت نازک، داشتن اتصال خوب با قسمت‌های بازمانده دست و سازگاری فوق‌العاده با پوست، مهم و برجسته است.

پروتز مصنوعی انگشت پا و دست

پروتز فعال با نیروی بدنی بیمار

این نوع از پروتزها می‌توانند بسیار بادوام بوده و به طور کلی ظاهری پیشرفته داشته باشند. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های کارکردی این نوع پروتز این است که نیروی اعمال‌شده به وسیله پروتز با استفاده از مچ دست یا بخش بازمانده دست فرد به‌طور مستقیم کنترل شود که این امر باعث می‌شود حرکت دادن دست و کنترل ، بسیار طبیعی به نظر برسد.

پروتزهای انگشت دست فعال به‌وسیله انرژی الکتریکی

پروتزهای انگشت دست فعال به وسیله انرژی الکتریکی برای ایجاد حرکت در درون هر یک از انگشتان دارای یک موتور هستند.این نوع پروتزها با استفاده از الکترودهای حساس کنترل می‌شوند که حرکت عضلات را در بخش بازمانده دست یا مچ دست شناسایی می‌کنند.

پروتزهای انگشت دست هیبریدی

پروتزهای هیبریدی انگشت دست راهکار بی‌نظیری هستند که در آن‌ها یک یا چند قطعه غیرفعال، قطعات فعال با نیروی بدن بیمار یا قطعات برقی در یک پروتز ادغام می‌شود.

انواع کاربردی پروتز:

برپایه‌ی‌ایمپلنت

گاهی از ایمپلنت‌های کاشته شده روی استخوان برای نگه‌داشتن پروتزهای سیلیکونی که بجای انگشت قطع‌ شده قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود. این روش میزان ثبات را افزایش می‌دهد و روشی خوب برای مقدار کوتاه باقی‌مانده انگشتان است. پروتزهای زیبایی انگشت معمولی برای نگه‌داشتن انگشت کوچک باقی‌مانده‌ دچار مشکل می‌شوند.

مایوالکتریک:

پروتزهای انگشت مایو الکتریک از طریق الکترودهای سطحی که در قسمت مچ دست قرار می‌گیرند، عمل می‌کنند. این الکترودها تکانه‌هایی را از عضلات مچ دست دریافت می‌کنند و باعث حرکت پروتز می‌شوند. این پروتزها معمولاً عملکرد محدودی را شامل می‌شود (از جمله گرفتن و رها کردن اجسام) و بیشتر برای کمک به دست دیگر در انجام کارهای روزمره بکار می‌روند.

انواع کلی پروتز‌ها

خواسته بیمار در خصوص جلب توجه نکردن پروتز انگشت به لطف ظاهر طبیعی انگشت و همچنین ساخت انگشت مصنوعی به فرم و رنگ متناسب با پوست وی به خوبی برآورده می‌شود.

سه نوع پروتز انگشت دست و پا وجود دارد:

پروتز انگشت پا

با وجود قطع انگشت پا حتی شست پا، فرد توانایی راه رفتن را دارد؛ اما نحوه راه رفتن او تغییر می کند. علاوه بر این قطع یک یا چند انگشت موقعیت انگشتان دیگر را تحت تاثیر قرار داده و به مروز سبب بدفرمی پا نیز می شود.به عنوان مثال قطع انگشت دوم سبب چرخش انگشت شست به داخل می شود. به گونه ای که شست نسبت به سایر انگشت ها در موقعیتی زاویه دار قرار می گیرد. علاوه بر این برای افراد ظاهر نامتعارف پا آزاردهنده است. پروتز انگشت پاتمام مشکلات افرادی که دچار قطع انگشت پا شده اند را حل کرده است.به طور کلی تلاش زیادی در ساخت پروتزهای مختلف از قبیل پروتز انگشت پا می شود به گونه ای که علاوه بر حداکثر مطابقت با آناتومی فرد ظاهری طبیعی نیز داشته باشد.تلاش زیادی می‌شود که لبه های پروتز انگشت پا نازک و بادوام بوده و به طور طبیعی با پوست اطراف آن ترکیب شود.

صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

جنس پروتز انگشت پا از چیست؟

پروتزهای جزئی پا، از سیلیکون ساخته می شوند. مزیت این ماده این است که ضمن انعطاف پذیری بالا حس طبیعی به کاربر می دهد.برای ساخت پروتز، سیلیکون را با خواص مناسب برای هر فرد انتخاب می کنند. در صورت نیاز پروتزهایی نرم تر و سخت تر را با هم به کار می برند. حتی این امکان نیز هست که ناخن های پا از اکریلیک (پلاستیک سخت) ساخته شوند که بیمار می‌تواند در‌صورت تمایل، اقدام به لاک زدن کند.

دوام پروتز انگشت پا

هرچند دوام این نوع پروتزها بسیار بالاست؛ اما همیشگی نیستند. به طور معمول طول عمر انگشت مصنوعی پا بین ۱ الی ۳ سال است. عوامل مختلفی از قبیل مدت استفاده بر طول عمر آن تاثیر دارد.مراقبت های درمانی قبل از جایگذاری عضو مصنوعی ضروری است. جایگذاری عضو مصنوعی بعد از بهبود کامل زخم انجام می شود. فشار ناشی از پروتز انگشت در شرایطی که پوست کاملا بهبود نیافته باشد، سبب باز شدن مجدد زخم می‌شود.در نهایت باید گفت که عامل‌های بسیاری پیش از اتخاذ تصمیم در مورد بهترین راه‌حل برای ساخت پروتز انگشت دست یا پا در نظر گرفته می‌شوند که شماری از آن‌ها عبارتند از: میزان قطع‌شدگی، وضعیت قسمت باقی مانده دست، اهداف فردی، ظاهر دلخواه پروتز و هر گونه نیازمندی مرتبط با فعالیت یا شغل بیمار. پروتز انگشتان دست و پا امروزه با تکنولوژی های مدرن، عملکرد خوبی را برای بیماران به ارمغان می آورند تا زندگی راحت‌تری داشته باشند.

هنگامی که برای اولین بار مبتلا به آرتریت تشخیص داده می‌شوید، پزشک احتمالاً درمان‌های غیرجراحی را برای تسکین ناراحتی و ناتوانی توصیه می‌کند. یکی از این توصیه‌ها می‌تواند پوشیدن بریس باشد. شما می‌توانید برای تهیه بریس آرتروز زانو به مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ، مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
حفاظت، کنترل درد و توزیع فشار روی آرنج با ارتز و بریسحفاظت، کنترل درد و توزیع فشار روی آرنج با ارتز و بریس

ارتز آرنج یک وسیله فیزیکی است که برای تثبیت و محافظت از آرنج‌های ضعیف، آسیب دیده یا در حال بهبود استفاده می‌شود. صدمات آرنج ممکن است در اثر تصادفات، ورزش یا استفاده طولانی مدت ایجاد شود. همچنین می‌توان از ساپورت آرنج برای جلوگیری از بروز صدمات در حین ورزش یا انجام ورزش استفاده کرد. ... ادامه مطلب

علل درد لگن و درمان آنعلل درد لگن و درمان آن

درد لگن به درد ناحیه بین کمر و بالای ران پا گفته می شود. این درد باعث می شود آرام تر حرکت کنید. در بیشتر موارد بسیاری از بیماران دچار درد لگن پس از اولین جلسه درمان با لیزر احساس بهبودی می کنند. تعداد زیادی از بیماران نیز پس از سه تا چهار هفته درمان با لیزر بهبودی قابل توجهی پیدا می کنند ... ادامه مطلب

ارتزهای اندام تحتانی چه هستند؟ارتزهای اندام تحتانی چه هستند؟

ارتز اندام تحتانی یک سیستم نیروی خارجی است که برای جبران، کنترل و یا کاهش نیروهای غیرعادی ران، زانو، مچ پا و یا پا استفاده می‌شود. ... ادامه مطلب

علت درد در جلوی رانعلت درد در جلوی ران

احساس درد همراه با سوزش در سطح جلویی و خارجی ران معمولاً به علت مشکلاتی است که برای یکی از اعصاب ران بوجود میاید. این عصب را عصب پوستی خارجی ران می‌گویند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465