کفی طبی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / انواع پروتز / پروتز مصنوعی انگشت پا و دست

پروتز مصنوعی انگشت پا و دست

پروتزها یا اندام‌های مصنوعی توسط متخصصینی تحت عنوان پروتزساز یا متخصص پروتز، طراحی و در قسمت مورد‌نظر نصب می‌شوند. فرآیند قرارگیری یا کاشت ممکن است کمی بعد از قطع عضو و پس‌ از آنکه ورم از‌بین رفت و جای زخم خوب شد، در بیمارستان انجام گیرد. مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ، یکی از اماکنی است که شما می‌توانید برای سفارش، تهیه و کارگذاری پروتزها به آنجا مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠اقدام فرمایید.

هدف از پروتز

هدف از کاشت پروتزها، بهبودی در ظاهر و عملکرد بعد از قطع عضو می‌باشد.

پروتز انگشت دست

از پروتزهای انگشتان دست اغلب به دلایلی زیبایی استفاده می‌شود. قطع انگشت دست با کاهش عزت‌نفس، گوشه‌گیری، اندوه و افسردگی همراه است. پروتز انگشت سیلیکونی به صورتی ساخته‌شده‌ که با رنگ پوست انگشت هماهنگ است، داراری ناخن، مو و منافذی است که ظاهری طبیعی به آن می‌دهند.

پروتزهای زیبایی انگشتان دست منفعل هستند (یعنی خودبه‌خود حرکت نمی‌کنند) اما طول انگشت ازدست‌رفته را بازمی‌گردانند و پایه‌ای محکم را برای قرار گرفتن انگشت شست در مقابل انگشت درگیر فراهم می‌آورند.دست قادر خواهد بود تا دست سالم دیگر را در کارهایی که باید با هر دودست انجام شوند، کمک کند، کارهایی مانند دوچرخه‌سواری یا بستن بند کفش. درحالی‌که کارهایی مانند تایپ کردن، به خاطر نبود حسی در انگشتان پروتزی، هنوز هم با مشکل مواجه هستند.

همانند هر نوع نقص عضو بالاتنه یا پایین‌تنه، برای توانبخشی انگشتان دست به وسیله پروتز ۶ حق انتخاب وجود دارد که عبارتند از:

پروتزهای غیرفعال انگشت دست

پروتزهای غیرفعال برای انجام کارهای روزمره زندگی مفیدند اما برای گرفتن و رها کردن اشیا کارکردی ندارند.

پروتز انگشت سیلیکونی

مراقبت از پروتزهای سیلیکونی آسان بوده و تمیز کردن آن بسیار ساده می‌باشد. پس از استفاده باید هر روز به وسیله آب و صابون با PH خنثی بیرونشان تمیز شود.اگر از دستورالعمل‌ها پیروی شود هیچ لکه‌ای به طور دائم بر رویشان باقی نمی‌ماند. همچنین سیلیکون به خاطر ایجاد لبه‌های سوکت نازک، داشتن اتصال خوب با قسمت‌های بازمانده دست و سازگاری فوق‌العاده با پوست، مهم و برجسته است.

پروتز مصنوعی انگشت پا و دست

پروتز فعال با نیروی بدنی بیمار

این نوع از پروتزها می‌توانند بسیار بادوام بوده و به طور کلی ظاهری پیشرفته داشته باشند. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های کارکردی این نوع پروتز این است که نیروی اعمال‌شده به وسیله پروتز با استفاده از مچ دست یا بخش بازمانده دست فرد به‌طور مستقیم کنترل شود که این امر باعث می‌شود حرکت دادن دست و کنترل ، بسیار طبیعی به نظر برسد.

پروتزهای انگشت دست فعال به‌وسیله انرژی الکتریکی

پروتزهای انگشت دست فعال به وسیله انرژی الکتریکی برای ایجاد حرکت در درون هر یک از انگشتان دارای یک موتور هستند.این نوع پروتزها با استفاده از الکترودهای حساس کنترل می‌شوند که حرکت عضلات را در بخش بازمانده دست یا مچ دست شناسایی می‌کنند.

پروتزهای انگشت دست هیبریدی

پروتزهای هیبریدی انگشت دست راهکار بی‌نظیری هستند که در آن‌ها یک یا چند قطعه غیرفعال، قطعات فعال با نیروی بدن بیمار یا قطعات برقی در یک پروتز ادغام می‌شود.

انواع کاربردی پروتز:

برپایه‌ی‌ایمپلنت

گاهی از ایمپلنت‌های کاشته شده روی استخوان برای نگه‌داشتن پروتزهای سیلیکونی که بجای انگشت قطع‌ شده قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود. این روش میزان ثبات را افزایش می‌دهد و روشی خوب برای مقدار کوتاه باقی‌مانده انگشتان است. پروتزهای زیبایی انگشت معمولی برای نگه‌داشتن انگشت کوچک باقی‌مانده‌ دچار مشکل می‌شوند.

مایوالکتریک:

پروتزهای انگشت مایو الکتریک از طریق الکترودهای سطحی که در قسمت مچ دست قرار می‌گیرند، عمل می‌کنند. این الکترودها تکانه‌هایی را از عضلات مچ دست دریافت می‌کنند و باعث حرکت پروتز می‌شوند. این پروتزها معمولاً عملکرد محدودی را شامل می‌شود (از جمله گرفتن و رها کردن اجسام) و بیشتر برای کمک به دست دیگر در انجام کارهای روزمره بکار می‌روند.

انواع کلی پروتز‌ها

خواسته بیمار در خصوص جلب توجه نکردن پروتز انگشت به لطف ظاهر طبیعی انگشت و همچنین ساخت انگشت مصنوعی به فرم و رنگ متناسب با پوست وی به خوبی برآورده می‌شود.

سه نوع پروتز انگشت دست و پا وجود دارد:

پروتز انگشت پا

با وجود قطع انگشت پا حتی شست پا، فرد توانایی راه رفتن را دارد؛ اما نحوه راه رفتن او تغییر می کند. علاوه بر این قطع یک یا چند انگشت موقعیت انگشتان دیگر را تحت تاثیر قرار داده و به مروز سبب بدفرمی پا نیز می شود.به عنوان مثال قطع انگشت دوم سبب چرخش انگشت شست به داخل می شود. به گونه ای که شست نسبت به سایر انگشت ها در موقعیتی زاویه دار قرار می گیرد. علاوه بر این برای افراد ظاهر نامتعارف پا آزاردهنده است. پروتز انگشت پاتمام مشکلات افرادی که دچار قطع انگشت پا شده اند را حل کرده است.به طور کلی تلاش زیادی در ساخت پروتزهای مختلف از قبیل پروتز انگشت پا می شود به گونه ای که علاوه بر حداکثر مطابقت با آناتومی فرد ظاهری طبیعی نیز داشته باشد.تلاش زیادی می‌شود که لبه های پروتز انگشت پا نازک و بادوام بوده و به طور طبیعی با پوست اطراف آن ترکیب شود.

صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

جنس پروتز انگشت پا از چیست؟

پروتزهای جزئی پا، از سیلیکون ساخته می شوند. مزیت این ماده این است که ضمن انعطاف پذیری بالا حس طبیعی به کاربر می دهد.برای ساخت پروتز، سیلیکون را با خواص مناسب برای هر فرد انتخاب می کنند. در صورت نیاز پروتزهایی نرم تر و سخت تر را با هم به کار می برند. حتی این امکان نیز هست که ناخن های پا از اکریلیک (پلاستیک سخت) ساخته شوند که بیمار می‌تواند در‌صورت تمایل، اقدام به لاک زدن کند.

دوام پروتز انگشت پا

هرچند دوام این نوع پروتزها بسیار بالاست؛ اما همیشگی نیستند. به طور معمول طول عمر انگشت مصنوعی پا بین ۱ الی ۳ سال است. عوامل مختلفی از قبیل مدت استفاده بر طول عمر آن تاثیر دارد.مراقبت های درمانی قبل از جایگذاری عضو مصنوعی ضروری است. جایگذاری عضو مصنوعی بعد از بهبود کامل زخم انجام می شود. فشار ناشی از پروتز انگشت در شرایطی که پوست کاملا بهبود نیافته باشد، سبب باز شدن مجدد زخم می‌شود.در نهایت باید گفت که عامل‌های بسیاری پیش از اتخاذ تصمیم در مورد بهترین راه‌حل برای ساخت پروتز انگشت دست یا پا در نظر گرفته می‌شوند که شماری از آن‌ها عبارتند از: میزان قطع‌شدگی، وضعیت قسمت باقی مانده دست، اهداف فردی، ظاهر دلخواه پروتز و هر گونه نیازمندی مرتبط با فعالیت یا شغل بیمار. پروتز انگشتان دست و پا امروزه با تکنولوژی های مدرن، عملکرد خوبی را برای بیماران به ارمغان می آورند تا زندگی راحت‌تری داشته باشند.

هنگامی که برای اولین بار مبتلا به آرتریت تشخیص داده می‌شوید، پزشک احتمالاً درمان‌های غیرجراحی را برای تسکین ناراحتی و ناتوانی توصیه می‌کند. یکی از این توصیه‌ها می‌تواند پوشیدن بریس باشد. شما می‌توانید برای تهیه بریس آرتروز زانو به مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ، مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت چرخش مچ پا به داخل (پنجه کبوتری) چیست؟علت چرخش مچ پا به داخل (پنجه کبوتری) چیست؟

چرخش انگشتان پا به سمت داخل که عموماً پا‌ کبوتری نیز نامیده می‌ شود، زمانی اتفاق می‌ افتد که کودکان با پا های به سمت داخل رفته راه می‌ روند. ... ادامه مطلب

درمان شکستگی استخوان مچ دستدرمان شکستگی استخوان مچ دست

شکستگی مچ دست دارای انواع مختلفی است که بر حسب اینکه کدام استخوان یا قطعه شکسته شده است به سه دسته تقسیم می شود ... ادامه مطلب

ورزش برای درمان پارگی تاندون شانهورزش برای درمان پارگی تاندون شانه

بیمارانی با پارگی و التهاب تاندون شانه در هنگام انجام فعالیت تنش زا احساس شانه درد ناگهانی و پارگی در شانه ی خود دارند. ... ادامه مطلب

ضایعه نخاعی چیست و انواع آنضایعه نخاعی چیست و انواع آن

ضایعه نخاعی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که ضربه سختی به کمر وارد شود. اگر این آسیب باعث دررفتگی یا شکستگی مهره‌ ها شود، تکه‌ های استخوان می‌ توانند بافت نخاع را سوراخ کرده یا سیگنال‌ های عصبی را مختل کنند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465