درمان انحراف ستون فقرات
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / كلينيك تخصصی پا / ارتزهای اندام تحتانی چه هستند؟

ارتزهای اندام تحتانی چه هستند؟

ارتز اندام تحتانی یک سیستم نیروی خارجی است که برای جبران، کنترل و یا کاهش نیروهای غیرعادی ران، زانو، مچ پا و یا پا استفاده می‌شود.

برای تهیه ارتوزهای اندام تحتانی که ابزاری برای بهبود درد و عملکرد پاها هستند؛ می‌توانید به مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ، مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠اقدام فرمایید.

اهداف:

ارتز ممکن است به دلایل زیر مورد استفاده قرار گیرد:

افرادی که دارای اختلال عملکرد نورون حرکتی فوقانی یا تحتانی، بیماری‌های التهابی مفاصل، آسیب‌های ورزشی یا بدشکلی‌های اسکلتی هستند، ممکن است از ارتز استفاده کنند.

ارتز پا Foot Orthosis (FO):

ارتزهای پا برای افرادی ساخته می‌شود که دارای حالت غیرطبیعی مفصل در پا هستند و باعث حرکت نامناسب در هنگام ایستادن و راه رفتن می‌شود. نیروهای غیرطبیعی ممکن است منجر به درد و افزایش استرس در مفاصل پا، ساق و حتی پشت شود. ارتزهای سفارشی پا بر اساس قالب گیری پای فرد، پس از ارزیابی بیومکانیکی کامل وضعیت ایستایی و راه رفتن ساخته می‌شوند. بر اساس یافته‌ها، کفی‌های سفت، نیمه سفت و یا نرم ساخته می‌شوند تا در کفش قرار گرفته و در موارد مورد نیاز، به عنوان مثال، زیر قوس، متاتارسال و یا پاشنه پا را حمایت کنند.

ارتزهای اندام تحتانی

ارتز مچ پا (AFO)Ankle-Foot Orthosis :

در بزرگسالان و کودکان مبتلا به اختلال عملکرد حرکتی عصبی، AFOها می‌توانند برای حفظ هم‌ترازی مناسب، ایجاد ثبات داخلی جانبی و کمک به پاکسازی انگشتان پا یا بالا آمدن پاشنه در طول چرخه راه رفتن استفاده شوند.

ارتز فوق باری(SMO) نه تنها به ثبات داخلی-جانبی پا، بلکه به مسائل قدامی-خلفی، از جمله پاکسازی پا نیز می‌پردازد. این ناحیه به ناحیه بالای مالولی گسترش می‌یابد و ممکن است جامد بوده یا شامل مفصل مکانیکی مچ پا باشد.

ارتزهای مچ پا که تا ناحیه زیر زانو امتداد می‌یابند ثبات بیشتری نسبت به SMO ایجاد می‌کنند و ممکن است استاتیک یا داینامیک باشند. AFOهای ایستا حرکت مچ پا را ممنوع می‌کند. رایج‌ترینAFO جامد است. AFO جامد از افتادن پا در هنگام راه رفتن جلوگیری کرده و بسته به نحوه تنظیم مچ پا می‌تواند به کنترل کشش یا افزایش بیش از حد زانو کمک کند. AFO های داینامیک ممکن است با استفاده از مفصل مکانیکی یا محل تریم لاین امکان خم شدن پلانتار، پشت و یا مچ پا را فراهم کنند. می‌توان از روش‌های مختلفی مانند استاپ استین و تسمه‌های کنترل برای محدود کردن میزان تارفلکسیون پلان یا انعطاف پذیری پشتی استفاده کرد. این گزینه‌ها برای تنظیم دامنه حرکت مچ پا برای افرادی که تا حدی کنترل یا عملکرد مورد انتظار را دارند، ارائه می‌دهد.

انواع پشتیبان مچ پا نیز برای افرادی که دارای عملکرد اسکلتی عضلانی هستند در دسترس است. گچ‌های هوایی برای افرادی که از پیچ خوردگی مچ پا توانبخشی می‌شوند، ثبات ایجاد می‌کند. در حالی که ممکن است از تسمه آشیل برای تاندونیت استفاده شود. آتل‌های شبانه و بندهای قوسی ممکن است به موقعیت یابی در کسانی که دارای التهاب کف پا هستند کمک کند.

ارتزهای زانو-مچ پا-پا (KAFOs)Knee-Ankle-Foot orthosis :

از KAFO زمانی استفاده می‌شود که زانو نیاز به تثبیت داشته و AFO کافی نباشد. به عنوان مثال، KAFOها ممکن است در بیمارانی که دچار سکته مغزی، آسیب نخاعی یا آسیب دیدگی اندام‌ها شده‌اند، استفاده شود. یک KAFO معمولی شامل دو پایه فلزی است که از طریق رکاب به کفش متصل می‌شود. یک KAFO ترموپلاستیک به صورت سفارشی برای تماس کامل با ران و ساق پای بیمار ایجاد شده است. انواع مفاصل زانو برای ایجاد یا محدود کردن حرکت خم و کششی در دسترس هستند.

ارتزهای زانوKnee Orthosis (KO):

سه نوع ارتز وجود دارد که به آسیب‌های اسکلتی عضلانی مفصل زانو می‌پردازد:

تحقیقات درباره اثربخشی ارتزهای پیشگیرانه بی‌نتیجه بوده است. با این حال، مطالعات نشان می‌دهد که ارتزهای عملکردی ممکن است برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر در افرادی که قبلاً دچار آسیب شده‌اند، مفید باشد.

ارتزهای مفصل ران-مچ پا-پا (HKAFOs)Hip-Knee-Ankle-Foot orthosis :

ارتوز هدایت کننده مفصل ران HGO)) و ارتوز هدایت کننده رفت و برگشتیRGO) ) دو نوع از (HKAFO) کمری-ساکرال هستند که می‌توانند توسط بزرگسالان یا کودکان برای ایجاد الگوی راه رفتن متقابل استفاده شوند. در هر دو نوع، کاربر از قسمت میانی تنه تا پاها مهار می‌شود. این ارتزها بیشتر در کودکان مبتلا به میلومننگوسل استفاده می‌شود، اما همچنین در بیماران مبتلا به آسیب‌های نخاعی، دیستروفی عضلانی، فلج مغزی و مولتیپل اسکلروزیس نیز استفاده می‌شود.

صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

ارتزهای مفصل ران Hip Orthosis (HO):

گاهی اوقات ارتزهای مفصل ران بعد از عمل برای تعویض کامل مفصل ران استفاده می‌شود تا از حرکات خم شدن و افزایش چرخش داخلی که می‌تواند باعث دررفتگی شود، جلوگیری کند. در نوزادان مبتلا به دیسپلازی رشد مفصل ران، که باعث ناپایداری مفصل ران می‌شود، از مهارگر پاولیک یا ارتوز ابداکشن ران برای قرار دادن مفصل ران در حالت خمیده و دور از مرکز بدن برای تشویق رشد مطلوب استخوان و جلوگیری از دررفتگی استفاده می‌شود. ارتزهای ابداکشن مفصل ران برای درمان کودکان مبتلا به بیماری Legg-Calve-Perthes نیز استفاده می‌شود.

بیشتر ناهنجاری‌های پا را می‌توان به طور موثر در مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ، بدون مداخلات پرتهاجم جراحی درمان نمود. کف پای صاف در کودکان نیز از جمله‌ی همین ناهنجاری‌ها محسوب می‌شود که اغلب به میزان قابل رضایتی، با تجویز کفی و کفش طبی بهبود می‌یابد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مرگ و میر ناشی از پوکی استخوانمرگ و میر ناشی از پوکی استخوان

شکستگی های ناشی از پوکی استخوان می تواند کشنده باشد. میزان مرگ و میر ناشی از عوارض شکستگی ران در زنان با میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان برابر است. ... ادامه مطلب

علل درد لگن و درمان آنعلل درد لگن و درمان آن

درد لگن به درد ناحیه بین کمر و بالای ران پا گفته می شود. این درد باعث می شود آرام تر حرکت کنید. در بیشتر موارد بسیاری از بیماران دچار درد لگن پس از اولین جلسه درمان با لیزر احساس بهبودی می کنند. تعداد زیادی از بیماران نیز پس از سه تا چهار هفته درمان با لیزر بهبودی قابل توجهی پیدا می کنند ... ادامه مطلب

علل غیر قابل کنترل پوکی استخوانعلل غیر قابل کنترل پوکی استخوان

پوکی استخوان عوامل متعددی دارد که کنترل تعدادی از آنها از عهده ما خارج است . در این بخش به این عوامل اشاره شده است. ... ادامه مطلب

انواع کمربند طبی برای کمر دردانواع کمربند طبی برای کمر درد

کمربند طبی یا بریس کمر می تواند یک عنصر موثر از یک برنامه درمانی جامع برای برخی از بیماری های ستون فقرات باشد و همچنین می تواند پشتیبان ستون فقرات در حین بهبودی پس از جراحی کمر باشد. در این مطلب ویژگی ها و فواید کمربند طبی را بررسی کرده ایم. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465