درمان زانوی پرانتزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / كلينيك تخصصی پا / کلاب فوت یا پا چنبری چه نوع ناهنجاری مادرزادی است؟

کلاب فوت یا پا چنبری چه نوع ناهنجاری مادرزادی است؟

کلاب فوت که با نام پا چنبری نیز شناخته می شود؛ یک اختلال مربوط به پا است که در کودکان در بدو تولد نمایان می شود. این بیماری مادر زادی که تعداد زیادی از کودکان را درگیر می کند پیش از تولد از طریق سونوگرافی نیز قابل تشخیص است. در این بیماری پای کودک به سمت داخل منحرف می شود و شکلی شبیه به کلیه می گیرد؛ علت این تغییر شکل، سفت و کوتاه شدن تاندون عضلاتی است که به مچ پا متصل می شوند. به دلیل درگیر شدن عضلات پشت ساق پا، معمولا پایی که دچار این اختلال شده است کوتاه تر از پای سالم است. شایان به ذکر است که این عارضه می تواند به دو صورت یک طرفه یا دو طرفه نمود پیدا کند. در این مقاله به بررسی دقیق تر کلاب فوت یا پا چنبری می پردازیم.

برای تشخیص و درمان کلاب فوت می‌توانید به پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر بیژن فروغ مراجعه نمایید. همچنین در این مرکز بریس یا کفش کلاب فوت مخصوصی برای این بیماران ساخته می‌شود که تا حد زیادی در بهبود شرایط آنها مؤثر است. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠اقدام فرمایید.

علائم این بیماری چیست؟

درمان کلاب فوت

عوامل خطر این بیماری چیست؟

پا چنبری چگونه درمان می شود؟

هر بیماری که به این عارضه مبتلا است باید درمان شود چرا که این بیماری به طور خود به خودی درمان نمی شود. هدف درمان تصحیح تغییر شکل پا است تا بیمار یک پای ایده آل با کارایی خوب و بدون درد داشته باشد؛ به طوری که کف پا به صورت ایستاده کاملا بر روی زمین قرار گیرد، پا خوب حرکت کند و پینه ای بر روی آن نبندد و بیمار دیگر نیازی به پوشیدن کفش های مخصوص نداشته باشد. روش های درمانی که برای این بیماری وجود دارند عبارتند از:

فیزیوتراپی کودکان:

درصورت تشخیص این بیماری باید سریع به فیزیوتراپ مراجعه کرد تا بر اساس شرایط بیمار، پزشک یک برنامه جامع و کامل شامل حرکات کششی ارائه دهد. فیزیوتراپی با حرکات کششی و ماساژ شروع می شود تا به تدریج بهبودی برای بیمار حاصل شود. معمولا این حرکات کششی بسیار سبک هستند مانند حرکت دادن پای کودک.

کشش و گچ گرفتگی:

این روش رایج ترین روش درمان برای این بیماری است. در صورتی که پس از دریافت روش های درمانی بهبود چندانی حاصل نشد، پزشک روش پونستی را توصیه می کند. در این روش پس از قرار گیری پا در یک موقعیت مناسب، آن را گچ می گیرند.

بریس یا کفش کلاب فوت:

پس از گچ گیری کفش های ویژه ای استفاده می شود تا پا را در یک راستا قرار دهد. این مرحله طولانی ترین و موثر ترین مرحله درمان است. میله ای که در پایین کفش است نقش درمانی دارد و کفش پا را به میله متصل می کند. به کمک این کفش ها پا به سمت بیرون چرخانده می شود تا غضروف های پیش از استخوان تراز صحیحی را حفظ کنند. موفقیت ماندگار این عارضه به پیروی دقیق از روش بستن بریس بستگی دارد.

نکات استفاده از بریس:

  1. مدت زمان استفاده از بریس برای نوزادان حدود 3 هفته است و هرچه کودک بزرگ تر باشد زمان بیش تری باید از بریس استفاده کرد.
  2. تنها درصورتی از بریس ابداکشن پا استفاده می شود که کلاب فود از طریق درمان دستی، گچ گرفتن پا و حتی جراحی پا به طور کامل بهبود پیدا کرده است.
  3. معمولاً پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران از بریس ابداکشنی استفاده کنند که به جای میله ثابت میله قابل تنظیم داشته باشد، چرا که کودک به سرعت در حال رشد است.

روش فرانسوی:

در این روش متخصص فیزیوتراپی به صورت روزانه پای نوزاد را به حرکت در می آورد، سپس پا به کمک یک چسب الاستیک و یا غیرالاستیک بسته می شود.

درس صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

جراحی:

گاهی اوقات روش های درمانی ای که ذکر شد برای درمان کافی نیست و ناچارا به عمل جراحی روی آورده می شود. حدود 5 درصد بیماران نیازمند دریافت جراحی می شوند. معمولا جراحی در سنین 6 ماهگی تا 1 سالگی انجام می شود.جراح ارتوپد با بریدن لیگامان ها و تاندون های مخصوص، استخوان پا را در جای مناسبی قرار می دهد. سپس با پین، در همان موقعیت تثبیت می شود. پس از جراحی اندام تحتانی بیمار را در یک گچ بلند قرار می دهند.

پس از گذشت 6 هفته پین و گچ را خارج می کنند و برای 4 هفنه دیگر پای کودک را در یک گچ کوتاه تر قرار می دهند.بعد از آن به منظور جلوگیری از عود کردن، به مدت 1 سال باید از بریس استفاده شود.حدود 5 تا 50 درصد کودکان به عمل جراحی دوم نیاز پیدا می کنند.

در صورتی که این بیماری در کودکی درمان نشود، مشکلاتی از جمله اختلال در راه رفتن، درد مچ پا، محدود شدن فعالیت های کودک به دلیل وجود درد و ناتوانی در پوشیدن کفش های استاندارد برای بیمار به وجود می آید.

یکی از مناسب ترین روشهای درمان هالوکس والگوس استفاده از کفی، صندل طبی واسپلینت هالوکس والگوس است. شما می‌توانید برای تهیه و خرید کفی، اسپلینت و صندل طبی هالوکس والگوس به مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠اقدام فرمایید.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علت سوزش، داغ شدن و درد انگشت شست پا چیست؟علت سوزش، داغ شدن و درد انگشت شست پا چیست؟

درد شست پا موقعیتی نسبتاً شایع است که افراد زیادی را تحت تأثیر قرار می‌ دهد. این موضوع اهمیت دارد که به کوچکترین درد در انگشتان پا توجه کنیم ... ادامه مطلب

7 راهکار اساسی برای مراقبت از زانوها، برای مراقبت از زانو چه کنیم؟7 راهکار اساسی برای مراقبت از زانوها، برای مراقبت از زانو چه کنیم؟

زانو ها اعضای مهمی هستند که وزن بدن را تحمل می کنند . بدن ما روی زانو ها استوار است و به همین دلیل فشار زیادی را تحمل می کند . تقریبا 32.2 درصد از مردان و 58 درصد از زنان از درد زانو شکایت دارند که بر کیفیت کلی زندگی آنها تاثیر می گذارد . ... ادامه مطلب

پروتز زیبایی چیست؟پروتز زیبایی چیست؟

امروزه پروتزهای بسيار طبيعی و با دوامی برای استفاده افرادی که به هر دلیل در اندام خود دچار نقص هستند، ساخته می‌شود تا با ایجاد زیبایی و عملکرد بهتر، شرایط روحی، اجتماعی و حرکتی بهتری را برای فرد فراهم سازد ... ادامه مطلب

علت درد در جلوی رانعلت درد در جلوی ران

احساس درد همراه با سوزش در سطح جلویی و خارجی ران معمولاً به علت مشکلاتی است که برای یکی از اعصاب ران بوجود میاید. این عصب را عصب پوستی خارجی ران می‌گویند. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465