درمان انحراف ستون فقرات
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / موضوعات مطالب / علل غیر قابل کنترل پوکی استخوان

علل غیر قابل کنترل پوکی استخوان

جنسیت:

ثابت شده است که جرم استخوانی در خانمها کمتر از آقایان است. در زنان از هر ۳ نفر ۱ نفر و در مردان از هر ۸ نفر ۱ نفر به پوکی استخوان مبتلا می شوند.

نژاد:

در نژادهای مختلف نیز جرم استخوانی تفاوتهایی را نشان می دهد مثلاً در مقایسه با قفقازیها، آسیائیها جرم استخوانی بیشتری دارند.

تاریخچه فامیلی: تراکم استخوانی دختران جوان به طور مشخصی ارتباط مستقیم با جرم استخوانی والدینشان دارد. خانمهائی که استخوان ظریفتری دارند و لاغر هستند در معرض خطر بیشتری هستند.

کنترل پوکی استخوان

سن:

با افزایش سن احتمالی پوکی استخوان افزایش یافته و استخوانها ضعیف تر می شود.

یائسگی:

در خانمها همزمان با کاهش عملکرد تخمدانها تدریجاً کاهش جرم استخوانی صورت می گیرد. شروع این کاهش در ابتدای سنین ۳۰ سالگی است و تا ۵ سال پس از یائسگی، کاهش سریع در جرم استخوانی رخ می دهد بنابراین خانمی که در سن جوانی با عمل جراحی تخمدانهایش برداشته شود، دچار یائسگی زودرس شده و خطر پوکی استخوان در او زیاد می شود علت این امر فقدان ترشح هورمون استروژن می باشد که در سنین بعد از یائسگی رخ می دهد.

در اثر فقدان هرمون استروژن فعالیت سلولهای استخوان خوار زیاد شده و حفره های ناشی از تجزیه استخوان عمیق تر می شود، جرم استخوانی کاهش یافته و تغییراتی در معماری استخوان ظاهر می شود.

اینستاگرام دکتر بیژن فروغ

بیماریهای مزمن:

افرادی که اختلافات هورمونی و متابولیسمی مانند بیماریهای مزمن کبد و کلیه، دیابت نوع ۱، افزایش هورمون تیروئید و پاراتیروئید، اختلالات رشد و هورمونهای جنسی دارند به طور ثانویه ممکن است دچار پوکی استخوان شوند.

التهاب روده و بیماریهایی که ایجاد اختلال در جذب مواد غذایی کند و نیز اسهال مزمن، منجر به پوکی استخوان می گردد. افرادی که عضو پیوندی دریافت می کنند و مبتلایان به برخی سرطانها هم می توانند دچار پوکی استخوان شوند.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علائم شکستگی ستون فقرات ناشی از پوکی استخوانعلائم شکستگی ستون فقرات ناشی از پوکی استخوان

با استخوان سازی کافی در طول دوره کودکی، نوجوانی و اوایل جوانی میتوان اقدام به جلوگیری از پوکی استخوان کرد. ساختن استخوانهای محکم به جذب کلسیم و ویتامین دی کافی و ورزش منظم نیاز دارد. برای بهبود سلامت استخوان در هر سن میتوان اقداماتی را صورت داد. ... ادامه مطلب

پای دیابتی چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم ؟پای دیابتی چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم ؟

درمان پای دیابتی با کفش و کفی طبی، یکی از روشهای درمانی مناسب و مقرون به صرفه برای جلوگیری از آسیب های جدی تر پا در مبتلایان به دیابت است ... ادامه مطلب

علائم افتادگی لگن و درمان آنعلائم افتادگی لگن و درمان آن

در بسیاری از زنان همراه با افزایش سن، انواعی ازافتادگی لگن دیده می شود. هنگامی که عضوی مثل مثانه و یا رحم از جایگاه خود پایین تر بیاید، افتادگی لگن رخ می دهد. غالبا این مشکل، مشکل جدی نمی باشد، اما ناراحت کننده می باشد. ... ادامه مطلب

علل پوکی استخوانعلل پوکی استخوان

بعضی از انواع بیماری ها، الکلیسم و مصرف طولانی مدت استروئیدها، مهمترین علل پوکی استخوان در سنین میانی عمر و در مردان مسن می باشد. همچنین رژیم های غذایی سخت و ورزشهای خیلی شدید می تواند منجر به پوکی استخوان در جوانان و زنان میانسال شود. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465