درمان زانوی پرانتزی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / كلينيك تخصصی پا / آسیب کشکک زانو ، علت ، علائم و درمان

آسیب کشکک زانو ، علت ، علائم و درمان

آسیب کشکک زانو یکی از دردهای شایع در ورزشکاران به خصوص در رشتههای پرتحرک است. در امان ماندن از این آسیب ورزشی اصولی دارد که باید با تمرین های حرفهای و افزایش قدرت عضلانی و هماهنگی مانع از بروز آن شد.آسیب دیدگی استخوان کشکک زانو که از بالا به عضله چهار سر ران و از پایین به استخوان ساق متصل است، از شکستگیهای شایع در ورزشکاران است. این آسیب دیدگی بیشتر در ورزشهای تماسی و برخوردی و همچنین حرکاتی که احتمال سقوط یا افتادن در آنها زیاد است، اتفاق میافتد و شامل ساییدگی غضروف زیر این استخوان و شکستگی خفیف تا حاد است.

علت و علائم آسیب کشکک زانو

استخوان کشکک زانو نقش اهرمی برای عضله چهار سر ران دارد که عملکرد این ناحیه را بهبود میبخشد و در صورت بروز مشکل در این ناحیه، ورزشکار با مشکلات زیادی مثل محدودیت دامنه حرکتی روبهرو میشود. این آسیب دیدگی معمولا همراه با درد شدید، تورم، بیحرکتی و محدودیت دامنه حرکتی است که فرد نمیتواند زانوی خود را حرکت دهد. همچنین در ورزشهایی مثل وزنه برداری و پاورلیفتینگ که فشار زیاد خطر پارگی تاندونها را بالا میبرد، ممکن است همراه با پارگی تاندون متصل به این استخوان یا کندگی محل چسبندگی آن باشد.

کشکک زانو

ساییدگی غضروف زیر کشکک زانو از شایعترین آسیبهای این ناحیه است. این ساییدگی علاوه بر ورزشکاران در افراد عادی هم دیده میشود و ممکن است به علت فشار کار، سبک زندگی غلط و استفاده زیاد از پله به تدریج در فرد به وجود بیاید که ناشی از خوردگی غضروف بر اثر فشارهای وارد به این ناحیه است. در صورتی که این بیماری درمان نشود با پیشرفت به سمت آرتروز میرود و همراه با درد شدید و بعضا بروز بد شکلیهایی در ظاهر افراد است.

درمان آسیب کشکک زانو

تمرین درمانی بخش مهمی از درمان آسیب دیدگی کشکک زانو است. معمولا در مراحل ابتدایی تمرینات ایزومتریک انجام میشود که دامنه حرکتی مفاصل را کنترل میکند و عضلات را در برابر تعطیلی بیشتر تقویت و بافت اصلی آن را حفظ میکند. البته برای درمان باید یک برنامه تمرینی منظم داشت. در ساییدگی غضروف که به صورت غیر برخوردی و به تدریج پیش میآید، نیاز به مداخله و جراحی نیست. در این موارد به محض کاهش درد تمرین درمانی و آب درمانی شروع میشود.

برای پیشگیری از آسیبهای این ناحیه افراد باید در وضعیتهای ثابت و طولانی مدت قرار نگیرند. ورزشکاران با تمرین اصولی، افزایش قدرت عضلانی و هماهنگی عصبی عضلانی میتوانند از بروز آن جلوگیری کنند. همچنین اگر شکستگی ناشی از برخورد مستقیم یا انقباضات شدید باشد، معمولا ۳ تا ۶ ماه بعد از عمل بازتوانی نیاز است و اگر شکستگی خفیف باشد به صورتی که مشکلی در عملکرد زانو به وجود نیاورد، پس از ۳ تا ۶ هفته بیتحرکی، ورزشکاران میتوانند به فعالیتهای خود برگردند.

آدرس صفحه اینستاگرام دکتر بیژن فروغ

تشخیص آسیب کشکک زانو

آسیب دیدگی کشکک زانو معمولا واضح است و در معاینات تشخیص داده میشود و برای اطمینان از نوع آسیب و درمان هم میتوان از MRI و تستهای پاراکلینیکی استفاده کرد. پس از تشخیص قطعی، سیر و زمان بیماری و درمان آن را شروع میکنند. اگر همراه با بدشکلی باشد با انجام تمرینهای اصلاحی آن را برطرف میکنند.


آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف
تلفن : 66576424 - 021


نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان و پیشگیری از پوکی استخواندرمان و پیشگیری از پوکی استخوان

تغذیه سالم و رژیم غذایی متعادل و غنی از کلسیم و ویتامین D یکی از راههای پیشگیری است. شیر، پنیر، ماست، سبزیها، میوهها، حبوبات و غذاهای دریایی به ویژه ماهی باید در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود. البته باید مراقب باشید تامین کلسیم مورد نیاز سبب افزایش مصرف چربی نشود. ... ادامه مطلب

صندل اختصاصی و طبی دوران بارداریصندل اختصاصی و طبی دوران بارداری

صندل طبی زنانه در واقع نوعی کفش است که بندی در پشت آن قرار گرفته است و باعث راحتی در پوشیدن و راه رفتن می‌شوند.صندل های طبی بیشتر روباز هستند اما بعضی هم در بازار وجود دارد که جلوی آن ها بسته است. این مدل کفش بیشتر در تابستان استفاده می‌ شود. ... ادامه مطلب

کاربرد سوزن خشک یا درای نیدلینگ (dry needling) در طب فیزیکیکاربرد سوزن خشک یا درای نیدلینگ (dry needling) در طب فیزیکی

درای نیدلینگ یا سوزن خشک یکی از روش های درمانی است که در دهه های اخیر مورد توجه پزشکان و بیماران قرار گرفته و از آن استفاده می شود. این روش برای تسکین و درمان درد مورد توجه است. در روش سوزن خشک همان طور که از اسمش پیداست پزشک و متخصص سوزن های ظریف و کوچکی را وارد نقاط ماشه ای بدن بیمار می کند ... ادامه مطلب

انواع کمربند طبی برای کمر دردانواع کمربند طبی برای کمر درد

کمربند طبی یا بریس کمر می تواند یک عنصر موثر از یک برنامه درمانی جامع برای برخی از بیماری های ستون فقرات باشد و همچنین می تواند پشتیبان ستون فقرات در حین بهبودی پس از جراحی کمر باشد. در این مطلب ویژگی ها و فواید کمربند طبی را بررسی کرده ایم. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465